Bohemia Balet (BB), soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, zahájil svou devatenáctou sezónu složeným večerem Kontrasty. Jeho členy jsou nejen absolventi zmíněné školy, ale v jeho řadách dosud působili i mladí tanečníci ze zahraničí.
Lucie Dercsényi

Mgr. Lucie Dercsényi, Ph.D., choreoložka, taneční kritička, taneční terapeutka.
Po Taneční konzervatoři Praha vystudovala magisterské a doktorandské studium na taneční fakultě AMU. Tančila v Československém tanečním souboru písní a tanců, vedla taneční oddělení ZUŠ, vyučovala dějiny tance a umění na Taneční konzervatoři Praha a Taneční konzervatoři I. V. Psoty. Ředitelka Společnosti tance při Taneční konzervatoři Praha 1998, redaktorka a později šéfredaktorka Tanečních listů. Od roku 2008 externí pedagog HAMU. Absolvovala výcvik v TPT (taneční a pohybové terapie) pod ADTA a TANTER (2005-2007), vedla seberozvojové semináře TPT na Taneční konzervatoři I. V. Psoty, workshop na mezinárodní konferenci expresivních terapií Space for Art Therapies II., pracovala se skupinami seniorů v občanském sdružení Život 90, se skupinami rodičů s dětmi a v současné době se věnuje také pohybové výchově předškolních dětí. Je jednou ze spoluautorek publikace Tanečně-pohybová terapie, teorie a praxe (Univerzita Palackého v Olomouci, 2012). Publikuje recenze a rozhovory v denním a odborném tisku (Lidové noviny, Taneční aktuality, ArtZóna) a studie: Prameny k baletu Škrtič Bohuslava Martinů (AMU, 2007), Tanec v hudbě Bohuslava Martinů – baletní tvorba (AMU, 2010), „A new production of Who is the most powerfull in the world?“ (Martinů revue, May–August 2013), „Martinů/The Strangler/H317 – A ballet ahead of its time“ (Martinů revue, January–April 2014).
Texty autora
Bdění – Jeden propad a dva mistrovské kusy
Balet Národního divadla Brno uvedl v premiéře složený večer Bdění, jehož název se odvíjí od choreografie Sleepless Jiřího Kyliána, která je zarámována úvodním titulem Waves od Radu Poklitarua a v závěru White Darkness Nacha Duata.
Ucpaný systém
Jsou to dva týdny, co stovky studentů a akademiků protestovaly v Praze za vyšší platy. Humanitní obory jsou na tom svým finančním ohodnocením vskutku bledě.
Rudolf Laban: Vizionár tanca a teoretik pohybu – O životních peripetiích, filozofii a pohybové analýze legendárního teoretika
Publikací, které by se zabývaly tanečním uměním a jeho osobnostmi, je v tuzemském prostředí jako šafránu. Vítaným a záslužným činem se tak stala práce věnující se životu a odkazu Rudolfa Labana od Marty Polákové, která je pro české publikum jazykově bez problému dostupná.
Libuše Ovsová: „V Brně se mi otevřel svět"
Sešly jsme se u ní doma, pár dní před jejími kulatinami. Právě se vrátila odpočatá z dovolené a její energie a elán, s nimiž mluvila o své práci, byly až nakažlivé. Měla z rozhovoru mírné obavy a s trochou nadsázky dodala s úsměvem: „Znáš můj cynický, přímý přístup. A zhoršuje se s věkem.“.
ON/A – Těžkopádný pokus o nový vzlet
Pražský komorní balet (PKB) těsně před divadelními prázdninami uvedl v Kulturním domě Mlejn večer složený ze tří kratších děl. V předchozích sezonách jeho dramaturgie směřovala na české tvůrce a do repertoáru se zařadily novinky Petra Zusky, Jiřího Pokorného, Aleny Peškové, Marka Svobodníka či Šimona Kubáně.
Diptych: The missing door and The lost room – O zlu a netečnosti v představách i skutečnosti
35. ročník festivalu TANEC PRAHA uzavřela inscenace silná a temná. Gabriela Carrizo totiž ráda nahlíží do zavřených prostor, ať do obytného přívěsu (například v představení Caravana, 1989), nebo jiných, téměř neprodyšně uzavřených příbytků.
Rudolf Laban – Charismatický muž, který předběhl svou dobu
„Laban je největším tvůrcem pohybových map. Hodgson ho přirovnává ke Stravinskému, Picassovi a Stanislavskému a nepřekvapilo by mě, kdyby se ukázalo, že je významnější než všichni tito.“
SYM-PHONIE MMXX – Nevšednost, nesmlouvavost, nevyhnutelnost
Díla Sashy Waltz putují z Berlína, jejího aktuálního působiště, po celém světě. Do Česka naposledy zavítala tato drobná dáma, jež nedávno oslavila významné životní jubileum, v roce 2015, kdy její Impromptus zahajovalo Tanec Praha.
Rozhovory s útěkem – Když silnější jsou slova
Tvorba a osobnost Martina Dvořáka se během téměř dvacetileté existence jeho souboru ProART, založeného v roce 2005, viditelně obtiskla do pomyslné taneční mapy nejen v Čechách, ale také v zahraničí.
Lidská kreativita v ohrožení?
Ještě před dvěma lety se vedly poklidné salónní debaty o umělé inteligenci, která se jevila jako cosi mysteriózního a vzdáleného skutečnosti.
Bazaar Festival 2023 – Od filmu k silným tanečním výpovědím
Mottem letošního IX. ročníku Bazaar Festivalu se stal apel: Postarejme se! Jeho ředitel a dramaturg Ewan McLaren tak upozornil na stoupající zájem o zpracování tématu péče...
NEJČTENĚJŠÍ
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Lukáš Slavický
Jen bych rád připomněl paní Benoniové, že první soubor, který zpracoval tento titul jako taneční představení v ČR, byl…Tramvaj do stanice Touha – Whisky, sex a kouř cigaret
Jana Bohutínská
Díky za tenhle postoj. Je děsivé číst, že print vs. net je pořád klíčové téma. Podobným diskusím se už vlastně dost…Přestat se zdržovat nesmysly aneb Co s kritikou v éře nových médií
Gitta
Krásny článek. Ráda jsem si přečetla. Mistra jsem znala v letech šedesátych a sedmdesatych. Pracovala jsem pod nimna…Před 110 lety se narodil Boris Milec
Roman Vašek
Milá Lucie,dovolím si na okraj tvé glosy "přihřát svou polívčičku". Máš pravdu a já se to pokusím doložit konkrétními…
Ucpaný systém
Jakub
Kategorický imperativ je odporná záležitost. Je svazující a ponižující. Ohavné ničit tak něčí autonomii.Kněz…
Kant v hledišti
Kata Zagorski
Ahoj Pepo,dík za odpoveď. Podobné zverstvá sa môžu veľmi ľahko odohrať aj v ČR, ale verím, že sa neodohrajú. Ja som…
Podpoříte s námi Manželství pro všechny?
Josef Herman
Milé dámy,papír, net, podcast, blog a cokoli dalšího si vymyslíte, to jsou přece jen média sloužící komunikaci v té…
Přestat se zdržovat nesmysly aneb Co s kritikou v éře nových médií