úhel pohledu

Nahota je zákusek

Umění je přímou linkou s tělem spojené. Tělo je nástrojem i námětem. Není umění bez těla a těla bez umění. V tanci to platí dvojnásob. 

Taneční publicista není PR agentura

„Myslela jsem si, že to dělají všechna slušná média,“ řekla mi s otázkou v hlase nedávno známá, kterou oslovil velký celostátní deník s žádostí o vyjádření k problematice zdravotnictví.

Komunikace – staronová potřeba oboru?

Kdekoliv, kde pracujeme s kolektivem lidí, stojí za to k sobě přistupovat partnersky, nastavit si společné klima, ve kterém budeme fungovat, nebát si říct o své potřeby, a to srozumitelně a jasně, bez omlouvání, vysvětlování či obhajoby…

Plaťte víc, je to prý pro vaše dobro

Tak dlouho se nezávislé profesionálky a nezávislí profesionálové v umění a kultuře soustředili na idealistické plány o statusu umělce a umělkyně, až jim, jak se mi zdá, uniklo, co se na ně ve skutečnosti valí. 

Kritici jsou taky jenom lidé…

Nedělají chyby, jsou stoprocentně objektivní, se svými texty vždy naprosto spokojení. Recenze píší na počkání a během představení jim neunikne ani párající se nitka na kostýmu tanečníka v zadní řadě.

Taneční pragocentrismus

Kdyby byl před tuzemské weby píšící o tanci náhle umístěn mimozemšťan, dospěl by možná k názoru, že tanec se u nás z nějakého důvodu provozuje výhradně v Praze. 

Výsměch taneční teorii

Když jsem otevřela Přílohu č. 2 Oborové strategie nezávislého tanečního a pohybového umění od Vize tance, jala mě zlost. Opravdu někdo poslal takový text jako oficiální dokument na ministerstvo kultury? 

Umění za 400 na hodinu

Finanční podpora z Národního plánu obnovy nebo z Fondů EHP a Norska vnesla do sféry tance a pohybových umění rozšířené možnosti výzkumu a formulace strategií. 

Glosa o hovně

Únorové pondělní ráno. Zvoní telefon. Ze sluchátka se ozve: „Slečna kritička jistého zpravodajského média? Tady ředitelka nejmenovaného divadla. Dovolte mi se vám osobně omluvit za to, že vám náš choreograf rozmazal psí hovno po obličeji.“

Pusťte starce na jeviště

Pomalu se o tom začíná mluvit. I já jsem nedávno navštívil představení, jehož hlavním nápadem bylo obsazení tanečníků starších výhradně čtyřiceti dvou let.

O nesmrtelnosti tanečníka

Odjakživa jsem byla alergická na taneční hrdinství. Známe to všichni – tanečník přece přežije všechno. Vyhodí si koleno a nejpozději za týden už hopká na sále. 

O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří

V polovině ledna se konalo první kolo talentových zkoušek na Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, prestižní taneční školu v ČR, a mnohými považovanou za tu nejlepší u nás. Zúčastnilo se také nemalé množství frekventantek Baletní přípravky Národního divadla, tedy instituce, která připravuje malé tanečnice a tanečníky na profesionální jevištní dráhu. 

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE