úhel pohledu

Vidět tanec v přírodě

Končí nám divadelní sezóna, která se během posledních pár měsíců stihla vrátit do „normálu“. Za tu dobu jsme proseděli v divadlech a různých alternativních prostorách mnoho premiér a festivalů.

A o čem že to je?

Určitě to všichni znáte. Jdete do divadla a vlastně netušíte na co. Možná vás pozval kamarád, možná jdete neplánovaně místo ochořelé kolegyně, možná prostě nestíháte a jste rádi, že jste si vůbec vzpomněli, že máte večer program.

Hrdost a svoboda na taneční scéně

Nedávno jsem pro Taneční aktuality mluvila s izraelskou nezávislou umělkyní, pedagožkou a choreografkou Galit Liss. V jejích slovech zaznívala velká hrdost na její nezávislou uměleckou cestu i domácí kreativní komunitu.

Tanec v Davosu a naše zábava

Umění, kultura a kreativní sektory přitáhly pozornost lídryň a lídrů, kteří nyní debatují na každoročním setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Opovaž se to popsat!

Nedávno se prohnalo českým Facebookem video Janka & Natálky s názvem Jak poznat blbou divadelní recenzi. Část mě se při sledování potutelně smála, druhá část ale pozorovala ono strefování se do kritiků s úžasem...

Ministerstvo nekultury

V aprílovém měsíci se Ministerstvu kultury ČR hrubě nedaří. Tvrdá kritika se na resort, který vede Martin Baxa z ODS, snesla po zveřejnění výsledků Programu státní podpory festivalů profesionálního umění.

Choreograf, dirigent a tempo hudby

Choreograf je na první pohled ve své umělecké tvorbě volný. Na jakoukoliv hudbu může vytvořit jakýkoliv příběh a mělo by jít v zásadě „jenom“ o to, aby byl tanec svým charakterem s hudbou v souladu. 

Je to poslání…

Kolem nás stále víří množství znepokojivých zpráv. Jednou z nich, v poslední době v médiích přetřásanou, je inflace. Její výše zaskakuje ekonomy, politiky a nejvíce ji pociťujeme v našich peněženkách. 

Žij a nech žít!

První jarní dny nás vždy naplní optimismem s přicházejícím sluncem a také očekávanými událostmi na naší taneční scéně. 

Zpátky do šedesátek

V Národním pedagogickém institutu se schází skupina expertů z různých uměleckých oblastí, kteří debatují nad možností rozšíření uměleckého vzdělávání na základních školách. 

Je nutné nevyhořet

Putinovské Rusko agresivně napadlo Ukrajinu, sousední suverénní stát. Od té doby jsou každý den chvíle, kdy nedokážu zadržet pláč. 

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE