úhel pohledu

Status umělce. Dobře mířená střela, která minula cíl

Status umělce. Sousloví, které tu s námi je od doby pandemické, ne-li déle. Ve chvíli, kdy EU schválila plán obnovy, umělecká obec získala dojem, že má jedinečnou příležitost nejen prosadit, ale také ufinancovat smysluplnou realizaci něčeho, co pomůže ukotvit pozici umělce ve vztahu ke státu, a nakonec možná i ke společnosti. 

Na cestě k tanečnímu nomádství

Třpyt šatů, nagelované vlasy a nahněděná kůže. Co si vybavíte, když se řekne taneční sport? Kolik z těchto asociací vlastně vnímáte pozitivně? A jak často se vydáváte poznávat taneční krajiny, které neznáte?

Proč se porovnávat

Pražským uvedením vítězné inscenace se na začátku března uzavřela soutěžní přehlídka tanečního umění s názvem Balet 2023. 

Co nás naučilo prosincové setkání o dění v Tanci Praha a divadle PONEC?

Umělecká scéna doma i v zahraničí řeší již několik měsíců otázky týkající se změn v Tanci Praha, z. ú., (dále TP) a v divadle PONEC (dále Ponec). Kromě čtyř vyjádření zakladatelky a ředitelky TP Yvony Kreuzmannové a veřejně dostupného záznamu setkání z 20. prosince 2023 je komunikace ze strany TP strohá. 

…když kýč tančí

Přečetl jsem příspěvek Kláry Huvarové o tanci v médiích hladce skoro do konce. Zarazily mě až řádky o pořadu StarDance, který prý tanci dělá dobrou službu.

Může výška diskriminovat?

Slavná primabalerína Maria Kochetkova upozornila před nedávnem na sociálních sítích na minimální výškový limit, který si pro přijímání nových členů stanovil jeden z prestižních baletních souborů. 

Jaké to je být taneční manažer?

Úvodní setkání semináře Základy tanečního managementu, který se na katedře tance rozběhl teprve před pár lety, trávíme se studenty choreografie vždy diskuzí nad tím, kdo to vlastně manažer je. 

Dialektika nepodstatného (k debatě o TANCI PRAHA)

Vypadá to, že česká taneční scéna opět prokazuje náchylnost ke dvěma tendencím, které ji, a tím i její osud, charakterizují: na jedné straně sklon upírat pozornost k tomu, co není podstatné, na druhé nereflektovaná zahleděnost do sebe. 

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE