Tanečníci baletu Národního divadla moravskoslezského Natalia Adamska a Francesco Fasano zažívají velmi úspěšné období. Za své výkony v baletu Carmen Jiřího Pokorného, která měla premiéru loni na jaře, obdrželi nominace na cenu Thálie...
rozhovory
Šárka Maršíková: ,,Česko je velkým hráčem na mapě nového cirkusu.“
Nový cirkus se mezi umělci i veřejností těší v Česku čím dál větší oblibě. Organizace CIRQUEON, která se zasazuje o rozvoj tohoto v tuzemsku relativně mladého žánru, reagovala na rostoucí poptávku a na konci listopadu otevřela v pražských Holešovicích CIRQUEON LAB.
Viliam Dočolomanský: Dvě dekády lovu na jednorožce
Neotřelý divadelní soubor Farma v jeskyni má letos dvacetileté výročí. Jeho zakladatel a umělecký ředitel slovenského původu Viliam Dočolomanský má obzvláště co slavit, jelikož se podle vlastních slov „dvacet let pokouší o nemožné“.
Tereza Podařilová: „Tělo a duše dokáží vyjádřit to, co nejde slovy“
Při setkání s čerstvou jubilantkou Terezou Podařilovou, primabalerínou a baletní mistryní, jsem vnímala rozvahu i vřelost jejích odpovědí. Dostat se do Národního divadla byl její sen a ten se jí splnil.
Barbora Etlíková o projektu Podhoubí: „Dělám extrémní prosociální gesta.“
V květnu roku 2021 vyšel první text Barbory Etlíkové na nově založeném blogu Podhoubí. Zcela razantně se na nových webových stránkách odklonila od tendencí, které českou divadelní kritiku charakterizují.
Moritz Ostruschnjak: „Každé dílo, které vytvořím, bude vždy nutně politické per se.“
Festival Nultý bod přivezl do Prahy dílo Tanzanweisungen německého choreografa Moritze Ostruschnjaka, a to krátce poté, co byl tentýž kus uveden na programu festivalu Divadelní Flora Olomouc.
„Franklinova metoda může prodloužit taneční kariéru,“ říká tanečnice a pedagožka Markéta Roth Elblová
Franklinova metoda není ve světě žádnou novinkou, zatímco u nás si mezi profesionály stále nachází svou cestu. Tanečnice a pedagožka klasického tance Markéta Roth Elblová se s metodou seznámila během svého dlouholetého angažmá v baletním souboru Badisches Staatstheater Karlsruhe.
„Nejtěžší pro mě bylo mít nasazenou masku před studenty i pedagogy,“ říká odcházející Kryštof Šimek z Pražské taneční konzervatoře
Kryštof Šimek vedl mezi lety 2020–2022 Pražskou taneční konzervatoř v Řepích. Na podzim minulého roku však ohlásil svůj odchod na sociálních sítích (informaci jsme zveřejnili zde), své tvrzení však stáhl a školu zdárně dovedl do konce školního roku.
„Užívám si života a času na rodinu,“ říká Petr Kolář při příležitosti svých kulatin
Nedávno oslavil padesátiny jeden z výrazných tanečníků spjatý s Pražským komorním baletem, Petr Kolář. Po svých studiích na brněnské konzervatoři, tehdy ještě Hudební a taneční škole, získal okamžitě angažmá u Pavla Šmoka.
Izraelská umělkyně Galit Liss: „Otevírám taneční umění zralým ženám“
Choreografka a pedagožka Galit Liss (* 1967) pracuje se zralými ženami, které nemají profesionální taneční zkušenost. V Tel Avivu pro ně otevřela taneční školu a prostřednictvím své choreografické práce je přivedla na jeviště.
„Člověk prostě musí zatáhnout ruční brzdu,“ říká Jana Burkiewiczová k pozastavení činnosti svého souboru Burki&com
Jana Burkiewiczová se řadí mezi výrazné choreografické tváře českého současného tance. Má za sebou několik úspěšných inscenací pod hlavičkou vlastního souboru Burki&com...
„Nechci vyprávět polopatický příběh, diváci nejsou blbci,“ říká Jiří Pokorný k premiéře Carmen v NDM
Národní divadlo moravskoslezské chystá tento týden premiéru baletu Carmen. Ke spolupráci na tomto kusu divadlo oslovilo Jiřího Pokorného, který už jednou s baletním souborem spolupracoval na inscenaci Vzlety a pády.
Taťána Gregor Brzobohatá: “Tanec je pro všechny generace.”
Každoročně taneční komunita dne 29. dubna slaví Mezinárodní den tance. Jedním z pořadatelů pražského programu je také platforma Art 4 People
Alice Kvasnicová: „Měla jsem štěstí na role“
18. dubna se dožívá osmdesáti let emeritní sólistka baletu Alice Kvasnicová, jejíž věrnost ostravskému divadlu trvá již neuvěřitelných šedesát let.
„Jakákoliv inscenace, kterou vytvořím, zpětně ovlivní můj život, “říká Miřenka Čechová u příležitosti svých čtyřicátin
Miřenka Čechová, známá česká umělkyně, nedávno oslavila čtyřicáté narozeniny. Přiznává, že kromě tance ráda sahá i po herectví, psaní, režii, rapu a dalších oborech.
NEJČTENĚJŠÍ
-
O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří
úhel pohledu -
Andrea Opavská o nové životní etapě: „Je velmi bolestné, když se vás někdo zeptá: A co budeš dělat, až skončíš?“
podcasty -
Příliš mnoho Louskáčka?
úhel pohledu -
Nikola Márová, portrét primabaleríny – Čekání na Julii
recenze -
Nina Vangeli v rozhovoru s Miřenkou Čechovou: Každé tělo je genderově odlišné a zároveň univerzální
podcasty
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
petram
Škola, jejíž absolventi nemohou sehnat práci nejen v zahraničních souborech, ale ani v těch našich, určitě není…O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří
Jana Hanušová
Dobrý den,byla jsem 30 let pedagogem tance na DAMU, absolvovala jsem Hamu taneční pedagogiku. Paní profesorka Pásková…O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří
J.K.
Úhel pohledu? Rozhodně bych nehledala chybu na straně Baletní přípravky. Děti, které prošli BPND si sebou do života…O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří
Jana Jodasová
Dovolte, abych se vyjádřila k výše uvedenému článku. Baletní přípravka existuje více než 50 let a stojí za ní velký kus…O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří
Anonym
A není nepřijetí na konzervatoř někdy spíš vysvobození, než nutná frustrace?Není někdy lepší, když nepřijatý uchazeč…
O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří
Mitko
líbil se nám tanec i ztvárněníaktuální příběh
dobře že tanci na špičkách
moderny máme dost
Tramvaj do stanice Touha – Setkání s žijící legendou
Jaroslav Slavický
ÚHEL POHLEDUTak zase reakce jedné zklamané matky! Je třeba ocenit, že se dokonce podepsala, na rozdíl od těch…
O podivné nespolupráci mezi přípravkou a konzervatoří