Registrace

Luboš Ogoun nejen v baletu, ale také v opeře i činohře. Choreograf, který dle Koeglera předčil Béjarta

Ke stému výročí narození Luboše Ogouna (18. 2. 1924 – 14. 2. 2009) připravily Kateřina Šalounová a Lucie Kocourková monografii Luboš Ogoun: Hvězda poválečného baletu. Jedná se o třetí publikaci Nakladatelství Balet Praha vydanou v rámci ediční řady Studio Balet Praha a Pražský komorní balet – historie a osobnosti. Kniha vznikla za spolupráce Nadačního fondu a Institutu Pavla Šmoka, Pražského komorního baletu, Institutu umění – Divadelního ústavu a Národního divadla Brno. Tudíž už samo nakladatelské zázemí naznačuje, že nejde jen o biografii, ale také o snahu vystihnout Ogounovu tvorbu v širším kontextu českého a zahraničního tanečního dění, byť středobodem publikace je soustředěné shromáždění archiválií a pramenů, jimž autorky věnují pozornost a z nichž ve svém vyprávění vycházejí.

obálka knihy Luboš Ogoun.
obálka knihy Luboš Ogoun.

Vzpomínky pamětníků
Většina kapitol patří K. Šalounové, která se dlouhodobě věnuje historii brněnského baletu; úvodních textů se ujala L. Kocourková, kde popisuje rodinné podhoubí, v němž Luboš Ogoun vyrůstal, a několik stran věnuje vzpomínce jeho otce, který ukrýval dva parašutisty podílející se na atentátu na Heydricha. Do obsahu jsou zde přidány komentáře Jany Hoškové, která se s Ogounem setkávala nejen v souborech, ale později i v Tanečních listech, kde v 60. letech publikoval své články.

Čteme o nesvobodě válečných let, euforii z osvobození po roce 1945 a posléze zmínku o tehdejším ministru obrany Alexeji Čepičkovi, který „mladým umělcům umožnil sloužit vojnu v armádních uměleckých studiích a souborech“. Jeho činnost je v takto podaných konstelacích vyzdvihována a zcela jsou opominuta fakta, že Čepička nesl značnou odpovědnost za nezákonnosti a zločiny páchané státní správou v letech 1948–1955. Spolu s Klementem Gottwaldem, jehož byl zeť, a Rudolfem Slánským stál také za likvidací římskokatolické církve a osobně řídil politické procesy s odpůrci komunistů odsouzených k trestu smrti, doživotí či dlouhodobému věznění.

Zajímá vás celý článek?

Čtěte víc. Bez omezení. A na rok zdarma.

Zaregistrujte se a otevřete si dveře k prémiovému obsahu Tanečních aktualit:

  • rozhovory a medailonky
  • osobnosti české i světové scény
  • plné verze podcastů
  • zvýhodněná cena na Dance Context Journal

Stačí pár kliknutí a máte 365 dní čtení zdarma.

Registrujte se ještě dnes.*

Registrovat

Už máte registraci? Přihlaste se

*Od data registrace získáváte přístup k celému obsahu Taneční aktualit na 365 dní zdarma. Akce se vztahuje na registrace dokončené do 1. 9. 2025. Nezahrnuje obsah magazínu Dance Context Journal.