Před osmdesáti lety se narodil Jiří Sekanina

Dne 16. ledna uplyne osmdesát let od narození tanečníka a pedagoga Jiřího Sekaniny. V rodných Oslavanech u Brna posléze navštěvoval taneční kroužek. Jako tanečník působil v Opavě (1961–1972, od roku 1965 na pozici sólisty), od roku 1972 tančil jako sólista v Olomouci. V Olomouci následně od roku 1982 pracoval jako pedagog, baletní mistr a asistent choreografie. Své vzdělání si doplnil absolvováním stáže v Palucca Schule v Drážďanech (1975, 1977) a vystudováním taneční pedagogiky na taneční katedře Akademie múzických umění v Praze v roce 1982

Jiří Sekanina. Zdroj: Moravské divadlo Olomouc.

Jiří Sekanina. Zdroj: Moravské divadlo Olomouc.

Jiří Sekanina ztvárnil přes třicet lyrických, charakterních i dramatických rolí klasického i moderního repertoáru, například: Pierota v Divadle za bránou (1965, 1990)Prince v Louskáčkovi (1970)Franze v Coppélii (1972, 1981), Danila v Kamenném kvítku (1973)Mandarína v Podivuhodném mandarínovi (1978), Dona Josého v Carmen G. Bizeta / R. Ščedrina, Romea (1978) a Kapuleta (2000) v Romeovi a Julii, Marguse v Tiině (1986) a mnoho dalších. Tančil v baletech, operách i operetách. 

Po úmrtí tanečnice, choreografky a pedagožky Kateřiny Pelzerové převzal v roce 1993 Jiří Sekanina místo šéfa olomouckého baletu. Mimo něj v Olomouci choreograficky působili například Jiří KyselákZdeněk ProkešDaniel Wiesner či Libor Vaculík. Kyselák přinesl do Olomouce např. Giselle, Dona Quijota, Marnou opatrnost nebo své verze Svěcení jara, Peera Gynta či Maškarády. Zdeněk Prokeš pak v Olomouci nastudoval balet Manon Jindřicha Brabce. 

Záslužným Sekaninovým přínosem bylo i uvedení tvorby Libora Vaculíka, který v Olomouci uvedl inscenaci Edith, vrabčák z předměstí, Královna Margot Slovanské dvojzpěvy Antonína Dvořáka. Daniel Wiesner pak prezentoval Vivaldiho Čtvero ročních období a Dvojkoncert Bohuslava Martinů. Opakovaně Sekanina zval Roberta Balogha, jenž uvedl své adaptace Carmen a Domu doni Bernardy podle Federica Garcii Lorcy a kterému v roce 2010 předal umělecké vedení souboru.

Ze zahraničí přivedl Sekanina Vasilije Medveděva a Igora Ostapenka, kdy první jmenovaný uvedl vlastní verziOněgina a Dámy s kaméliemi, Ostapenko pak Spící krasavici a Labutí jezero.

Jiří Sekanina. Zdroj: Moravské divadlo Olomouc.

V baletním souboru v té době tančili Valerij GlobaMonika GlobaMichal JurisaVadim CepelevIgor OstapenkoIvo JamborElena IliinaRenáta Mrózková a další. Několik z nich bylo nominováno do širších nominací na Cenu Thálie. Renáta Mrózková dostala v roce 2009 cenu Philip Morris Ballet Flower Award „Poupě baletu“. Lucie Martináková za roli Edith Piaf obdržela cenu Za nejlepší ženský taneční výkon sezóny a za tutéž roli Cenu olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Jiří Sekanina jako umělecký šéf olomouckého baletu setrval na tomto postu sedmnáct let, odešel v roce 2010.

Jiří Sekanina se věnoval jako pedagog mimo divadlo rovněž oddílu moderních gymnastek. Za přínos a zásluhy o rozvoj baletu byl vyznamenán Cenou primátora statutárního města Olomouce. Zemřel 20. října 2010.

Svou vzpomínku na Jiřího Sekaninu připojil Daniel Wiesner: „Jiřího Sekaninu jsem měl velmi rád pro jeho přátelskou povahu. Spolupracoval jsem s ním od roku 1981, tedy už v době, kdy byl sólistou baletu. Jednalo se o představení Dialog tvarů na hudbu F. A. I. Tůmy a Dialog se svědomím minulosti inspirovaný Dvojkoncertem B. Martinů. Toto představení mělo takový úspěch u olomouckého publika, že jsem realizoval další dvě premiéry tohoto představení. V roce 1990 a v době, kdy jsem se stal ředitelem olomouckého divadla roku 2002 pod názvem Světlo a stín.

Právě v tomto období, kdy jsem měl možnost se blíže seznámit s podmínkami existence divadla v Olomouci, jsem Jiřího Sekaninu blíže poznal. Jednalo se o umělce, který se dovedl pro dobrou věc obětovat. Taneční umění miloval a stal se pro mě přítelem, na kterého se nezapomíná.“

Zdroje:

Beneš, Jiří. Zemřel dlouholetý šéf olomouckého baletu Jiří Sekanina. Olomoucký deník [online]. 2010, 22.10.2010 [cit. 2024-01-10]. Dostupné z: https://olomoucky.denik.cz/kultura_region/zemrel-olomoucky-baletni-mistr-jiri-sekanina.html

Hasiková, Miriam. Baletní soubor olomouckého divadla v letech 1993 - 2010 [online]. Olomouc, 2013 [cit. 2024-01-11]. Dostupné z: https://theses.cz/id/mz6h1g/. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Alice Ondrejková, Ph.D.

Holeňová, Jana (ed.). Český taneční slovník: tanec, balet, pantomima. Praha: Divadelní ústav, 2001. ISBN 80-7008-112-0.

Weimann, Mojmír. Sólista, jakého olomoucký balet už dlouho potřeboval. Vzpomínka na Jiřího Sekaninu. Online. Opera+. 2015. Dostupné z: https://operaplus.cz/solista-jakeho-olomoucky-balet-uz-dlouho-potreboval-vzpominka-na-jiriho-sekaninu/. [cit. 2024-01-10].

https://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%A9_divadlo_Olomouc

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: