Před padesáti lety zemřel Ivo R. Stuchlý

Už půl století uplyne 20. října 2021 od úmrtí tanečníka, choreografa, baletního mistra a herce Ivo Richarda Stuchlého.

Ivo R. Stuchlý. Zdroj Český taneční slovník.

Ivo R. Stuchlý. Zdroj Český taneční slovník.

Narodil se 6. dubna 1902 v Ostravě jako Anton František Stuchlý a tam se započala i jeho taneční kariéra. V roce 1921 byl angažován do baletního souboru Ostravského divadla, který vznikl v roce 1919 a vedl jej Achille Viscusi. Pod jeho vedením zde tančil např. v Louskáčkovi, Závoji pierotčině, Karnevalu, Giselle ad.

Své taneční umění se také snažil zdokonalit i v Paříži u Mme B. Alessandri-Valdine. Po krátkém angažmá v Bratislavě se v Ostravě v roce 1924 stal nástupcem Viscusiho a dalších pět let vedl baletní soubor.  Jako choreograf zde uvedl například Královnu loutek (1925), Coppélii (1925), Princeznu Hyacintu (1926) a řadu choreografií vytvořil i pro operety (Polská krev, Bajadéra, Dítě cirku, Orlov, Tancem ku štěstí, Stambulská růže aj.).

Od roku 1929 působil v Praze, kde jako choreograf a baletní mistr Vinohradské zpěvohry až do roku 1931 připravoval tance do uváděných operet.  Taktéž vedl revuální taneční skupinu The Pretty Ivo Girls, kde tančila i jeho manželka Mimi Stuchlá. V Praze Ivo Stuchlý působil dále i v Uranii nebo Velkém německém divadle, dále do roku 1936 spolupracoval i s divadly v Kladně, Pardubicích nebo v Ústí nad Labem.

Do širšího povědomí se však prosadil jako herec. Během dvou let (1930–31) hrál ve čtyřech filmech (Aféra plukovníka Redla, Miláček pluku, C. a k. polní maršálek, Když struny lkají) epizodní role vojáků a jednoho tanečníka v baru.

Ivo Stuchlý se velmi prakticky i teoreticky zajímal o excentrický tanec a také publikoval odborné a kritické články v Taneční revui. Mimo to měl i svou soukromou školu, kde vyučoval například kostýmní návrhářství. Po roce 1945 pohostinsky choreografoval v menších činoherních souborech a učil na LŠU. Zemřel v Karlových Varech 20. října 1971.

C. a k. polní maršálek (Eduard Šlégl, Jiří Hron, Josef Rovenský, Emil Dlesk, Vlasta Burian, Helena Monczáková, Ivo Richard Stuchlý, Robert Ford). Copyright ČSFD.cz.

Zdroj:
Český taneční slovník. Tanec, Balet, Pantomima, ed. Jana Holeňová, Divadelní ústav 2001
www.filmovyprehled.cz (webový portál Národního filmového archivu)

Témata článku

Ivo R. Stuchlý

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: