Zemřel mezinárodně uznávaný taneční vědec Roderyk Lange

Ve věku 87 let zemřel 16. března 2017 nejvýznamnější polský taneční vědec a jeden z hlavních představitelů tohoto oboru ve světě Roderyk Lange.

Roderyk Lange, 2004. Foto: Jerzy Wilgocki

Roderyk Lange, 2004. Foto: Jerzy Wilgocki

Lange se narodil 5. října 1930 v polské Bydhošti. Již od útlého věku byl fascinován tancem, po středoškolských studiích začal pracovat jako učitel tance. Zároveň se zajímal o tanec z teoretického hlediska, což ho zavedlo do Folkwang Universität v Essenu, kde pod vedením Albrechta Knusta vystudoval taneční notaci a analýzu pohybu. Po návratu do Polska započal Lange s intenzivním výzkumem tanečního folkloru (především v regionu Kujavsko), jeho dokumentací a analýzou. Výsledkem jeho práce bylo v roce 1959 založení nezávislého tanečního oddělení při novém Etnografickém muzeu v Toruni. Přitom nadále studoval na Univerzitě Mikuláše Koperníka v Toruni a Státní univerzitě ve Vratislavi, kde roku 1965 získal magisterský titul v oboru etnologie.

V roce 1967 Lange emigroval do Velké Británie, kde pokračoval ve vědecké a pedagogické práci. Vyučoval ve studiu Laban Art of Movement a roku 1971 založil spolu se svou ženou Dianou Baddeleyovou-Langeovou samostatné Centrum pro taneční vědu. Tato instituce, již řídil až do roku 2003, se stala mimo jiné sídlem tanečněvědného odborného časopisu Dance Studies, který je dodnes jednou z nejvýznačnějších platforem oboru. V Británii také napsal svou knihu The Nature of Dance: An Anthropological Perspective (1975). Ve stejném roce získal doktorát na Polské univerzitě v Londýně a roku 1977 byl habilitován.

Lange vyučoval antropologii tance na Queen’s University v Belfastu (1975–1982), na University of London Goldsmiths’ College (1976–1993) a byl profesorem etnologie na Polish University London (1979–1992). Zároveň vedl evropský seminář kinetografie a stále se aktivně věnoval výzkumu v terénu, konkrétně v Indonésii, Melanésii a mezi jižními Slovany.

Roderyk Lange byl členem Královského antropologického institutu v Londýně, Conseil International de la Danse (UNESCO) a Mezinárodní rady pro Labanovu kinetografii. Aktivně působil v Mezinárodní radě pro tradiční hudbu (ICTM) a mezi lety 1986–1992 spolupředsedal Studijní skupině pro etnochoreologii, což je dodnes nejvýznamnější platforma pro taneční vědce zabývající se antropologickým a etnologickým výzkumem.

V roce 1989 se Lange vrátil do Polska a začal systematicky pracovat na rozvoji a růstu polské taneční vědy. Vyučoval taneční antropologii na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani a roku 1993 založil Choreologický institut, který se věnoval výzkumu, výuce a publikační činnosti v oblasti taneční vědy, mimo jiné začal vydávat zásadní odborný časopis Studia Choreologica. Později vyučoval také na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě, kde získal čestný doktorát, a založil Polské choreologické fórum.

Je autorem mnoha publikací o taneční antropologii, obecné taneční vědě a kinetografii (taneční notaci). Jeho neúnavná výzkumná a publikační činnost šla ruku v ruce s pedagogickou aktivitou, díky čemuž se mu podařilo vytvořit bez nadsázky originální „choreologickou školu“, a ovlivnit tak generace tanečních vědců po celém světě, včetně předních českých badatelů a badatelek.

Za tyto zásluhy byl oceněn mnoha cenami, včetně Čestné medaile města Poznaně (1989), stal se rytířem Řádu umění a literatury (2005) francouzského ministerstva kultury a je držitelem zlaté medaile Za zásluhy o kulturu Gloria Artis polského ministerstva kultury a národního dědictví.

Zdroj: Bulletin of the International Council for Traditional Music, No. 134, April 2017

Témata článku

časopis Dance Studiesčasopis Studia ChoreologicaRoderyk Lange

Centrum pro taneční vědu

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červen 2020

Po Út St Čt So Ne
6
7
8 9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19 20
21
22 23 24
25
26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: