Národní sbírka zlozvyků – Činoherní Losers Cirque Company

Každý máme svůj zlozvyk. Osobně nám pravděpodobně vůbec nevadí, třeba o něm ani nevíme. Okolí si může myslet něco jiného. Jak být tolerantní vůči zlozvykům ostatních? To je jedno z témat, které otvírá nový projekt Losers Cirque Company s názvem Národní sbírka zlozvyků. 

Národní sbírka zlozvyků. Foto: Kristina Zejkanová.

Národní sbírka zlozvyků. Foto: Kristina Zejkanová.

Námět pochází od umělkyně Kateřiny Šedé a jejího stejnojmenného projektu. Ten vznikl k příležitosti 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Hlavním cílem bylo představit zakladatele genetiky svěží a neobvyklou formou, aby se s jeho osobou dokázala ztotožnit široká veřejnost. Šedá se svým týmem začala sbírat zlozvyky osobní, cizí, rodinné i národní. Plánuje sestavit Mendelovu tabulku zlozvyků, která se stane základním stavebním kamenem labyrintu, kde pak mohou lidé na základě podobných špatných návyků hledat své „příbuzné“.

Národní sbírka zlozvyků. Foto: Kristina Zejkanová.

Národní sbírka zlozvyků v Divadle BRAVO! je další, v pořadí již devatenáctá inscenace Losers Cirque Company. Tato se ale tentokrát odklání od fyzického divadla. V režii Tomáše Dianišky vzniká svěží činoherní produkce, kterou doplňují akrobatické výstupy. Diváci sledují romantickou komedii o mladé dívce Sáře, která se odstěhuje ze spolubydlení do maličké garsonky. Své opojení z velké životní změny a samostatnosti dovrší hledáním nového partnera. Tedy až do chvíle, kdy se stane nehoda a Sára začne slyšet zlozvyky všech okolo sebe.

Velmi jednoduchý a stále vděčný princip, který všichni známe z mnoha romantických komedií, v tomto případě táhne skvěle napsaný scénář Lenky Veverkové, dramaturgyně Českého rozhlasu, kde se podílí se na přípravě her pro dospělé a děti, nedělních pohádek, četeb na pokračování. Veverková vnáší do inscenace precizní práci s vypointovanými situacemi, které doplňuje slovním vtipem. Příběh plyne dynamicky, až k závěrečnému vyvrcholení. V činoherní lince, na které je inscenace postavena, sledujeme dvě ústřední postavy, které ztvárňují Anna Kameníková a Vojtěch Fülep. Oba zkušeně těží z dobrého scénáře a tvoří velmi přirozené komické role, se kterými divák snadno naváže vztah. 

Národní sbírka zlozvyků. Foto: Kristina Zejkanová.

Kromě dramatické linky je inscenace doplněna akrobatickými výstupy, které mají patrně doplňovat příběh o „snovou část“. V ní vidíme Karolínu Maštalíř KřížkovouLukáše Borika Polanského, Andreje Lygu,Adama Rameše, Jana Šikla. Akrobatické sekvence v tomto případě slouží spíše jako pomyslná stopka, ve které artisté představí své dovednosti, a story může pokračovat. Na důkladné provázání akrobacie a hereckých akcí by bylo nejspíš potřeba mnohem více času na zkouškách, což si při neúprosném tempu divadelního provozu může dovolit jen málokdo. K rozvoji nového cirkusu je ale tento krok myslím nezbytný. V budoucnu by tomu měla jít naproti reforma grantového systému a podpory od Ministerstva kultury, která bude myslet i na samotný proces tvorby, a nejen na nekonečný gejzír nových produkcí.

I přes tento aspekt si myslím, že projekt Národní sbírka zlozvyků je jedním z nejlepších, co za poslední dobu Lůzři vytvořili. Bohužel to ale není novocirkusová inscenace, ale víceméně činoherní.

 

Psáno z premiéry 20. března 2024 v Divadle BRAVO!

 

Národní sbírka zlozvyků
Námět: Kateřina Šedá
Scénář a dramaturgie: Lenka Veverková
Režie: Tomáš Dianiška
Choreografie: Andrea Vykysalá
Scénografie a kostýmy: Lenka Hollá
Hudba: Jan Šikl
Light design: Michael Bláha
Zvuk: Karel Mařík

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: