Fun Fatale 2016 – Plejáda výrazných osobností

Na přelomu února a března, první aprílový víkend, se uskutečnil festival nového cirkusu Fun Fatale 2016 s podtitulem Ženy na prknech. Již pátý ročník přehlídky představil nejenom nadějnou českou generaci cirkusových umělkyň, ale i zahraniční akrobatky z Evropy i Ameriky. Podobnost názvu s francouzským výrazem femme fatale není náhodná, Fun Fatale je zasvěcen pouze ženám. Pořadatelé na svých webových stránkách uvádějí: „Nejde však o feministickou akci, Fun Fatale chce pouze poskytnout prostor ženským performerkám, a tím kompenzovat subtilnost takového prostoru v minulosti.“ 

Natalie Reckert. Foto: Vojtěch Brtnický.

Natalie Reckert. Foto: Vojtěch Brtnický.

Josef Bartoš Autor: Josef Bartoš

Ve čtvrtek 31. března 2016 festival slavnostně zahájila site-specific performance Gangewifre finské umělkyně Ilony Jäntti v pražské botanické zahradě. Třicetiminutové dílo vzdušné akrobacie na lanech v prostorách univerzitní zahrady Na Slupi bylo neotřelým a originálním začátkem celé akce.

V pátek 1. dubna v dopoledních hodinách umělkyně diskutovaly nad stavem současné cirkusové tvorby. Večer následovalo uvedení work in progress Mud – A Chromatic research sesterského tria Lucie, Stéphanie a Cécile N’Duhiraheových. Ústředním tématem se stala lidská kulturní identita, něco, co předurčuje život každého člověka. Lucie N’Duhiraheová používala například těžké lyžařské boty, které působily jako břemeno, kterého se nelze zbavit. A to ani v momentě akrobatických výstupů na zavěšeném laně. Zpracování náročného tématu působilo těžkopádně. Zdálo se, že performerka se nedokázala přenést přes vlastní trauma, což zabránilo obecnějšímu vyznění celku. První festivalový den zakončila hypnotická Enola české akrobatky Elišky Brtnické.

Delphine Cézard. Foto: Vojtěch Brtnický.

Sobotní večer 2. dubna byl věnován mezinárodní tvorbě cirkusových umělců. V komponovaném pořadu Fun Fatale International Cabaret se představily akrobatky ze šesti zemí. Program zahájila Švýcarka Noëmie Armerllin, která prezentovala mistrnou balanční techniku na rukou. Náročné polohy, ve kterých setrvávala na jedné paži úctyhodnou dobu, střídaly vtipné komické výstupy připomínající scény z filmu King Kong. Německé duo Jana Korbová a Sylvia Idelbergerová představilo zřejmě nejznámější cirkusovou techniku – závěsnou akrobacii na šálách. Obě umělkyně měly jasně vymezené, protikladné charaktery (Jana – drsná a nesmlouvavá, Sylvia – laškující a veselá), díky čemuž představení nesklouzlo pouze k předvádění techniky, ale bylo odlehčeným a vtipným kouskem. Švédská žonglérka Julietta Birkeland překvapovala přítomné diváky žongláží s různým počtem míčků, dokonce až se sedmi. Sama performerka, její severské rysy a výrazné oči, ohromovala dokonale přesnou kontrolou vlastního těla. Ve čtvrtém čísle představila kanadská performerka Delphine Cézard cirkusovou techniku vertikálního lana. Z krátkého vstupu byla zřetelná čistá, zcela bezchybná technika. Její fyzická síla, kterou prezentovala s naprostou samozřejmostí, oslňovala všechny přítomné. Druhé žonglérské číslo ruské Naty Galkiny působilo originálně, jelikož k žonglování používala pouze dolní končetiny. Studentky katedry pantomimy pražské AMU Karolína Křížková a Eva Stará se představily výstupem s technikou acrobalance. Odlišná tělesná konstituce obou performerek byla základem jejich spolupráce. Křížková většinu času strávila na ramenou Staré, v jeden moment stála i na její hlavě. Nejeden mohl obdivovat výdrž Evy Staré, která dokázala udržet svou partnerku balancující na hlavě ve stylu sur le point – na špičkách v baletních střevících. Další zástupkyně české provenience Bára Bartoňová krátce předvedla techniku vzdušné akrobacie na visuté hrazdě. Na závěr vystoupily Švédky Moa Asklöf Prescott v krátkém komediálním intermezzu s brýlemi a Sofia Larsson balancující na vysokých stálkách.

Katka Klusáková a Pavla Rožníčková (Cirkus TeTy). Foto: Vojtěch Brtnický.

Poslední festivalový večer uvedla dramaturgie dvě díla: Husí krky českého cirkusového uskupení Cirkus TeTy
 a Image – Selfie with eggs německé artistky Natalie Reckertové. Natalie, jak i několikrát během díla zopakovala, ráda dělá stojky. Zmínila se také, že ráda posouvá hranice nemožného, což nesčetněkrát během Image dokázala. Performerka divákům ukázala vše, co se běžný balancer snaží skrýt – pády. Ustavičně testovala svou rovnováhu, pokoušela vlastní osu těla, zda tuto, či onu polohu její tělo ještě snese. Image nebylo pouze o stojkách, ale o Natalii. Co miluje, co jí dělá radost nebo co ji naopak rmoutí. Příběh, ve kterém jsme měli možnost nahlédnout do vnitřního světa plného emocí, posouval celou inscenaci na zcela jinou úroveň. Upřímně doufám, že i v České republice budeme moci lépe se seznámit s tvorbou této talentové umělkyně. Bravo!
 
 Foto: Vojtěch Brtnický.
 
Velké uznání a (mé osobní) díky patří tvůrcům dramaturgie celého festivalu. Koncentrace jedinečných osobností, mistrná technika jednotlivých cirkusových disciplín i dramaturgická soudržnost a věrohodnost interpretace – toť charakteristiky letošního ročníku Fun Fatale.  
 
Psáno z festivalového dění 31. března až 3. dubna 2016, KD Mlejn, Praha.  

Fun Fatale 2016: Ženy na prknech

Gangewifre
Režie: Ilona Jäntti
Hudba: Tuomas Norvio (Gangewifre)

Mud­ – A Chromatic research
Koncept: Lucie, Stéphanie a Cécile N’Duhirahe (La Mine Serrée) 

Enola
Koncept a choreografie: Eliška Brtnická
Supervize: Stéphanie N’Duhirahe
Hudba: Stanislav Abrahám
Režijní spolupráce: Minh Hieu Nguyen
Pohybová spolupráce: Jana Vrána a Ilona Jäntti
Scénografie: Yumi Hayashi
Light design: Karel Šimek

Fun Fatale International Cabaret
mezinárodní novocirkusový kabaret
Koncept: Káča Dvořáková, Moa Asklöf Prescott, Noëmie Armerllin, Jana Korb, Sylvia Idelberger, Julietta Birkeland, Delphine Cézard, Nata Galkina, Karolína Křížková, Eva Stará, Bára Bartoňová a Sofia Larsson 

HoopStep
Koncept: Silke Schirok a Christine Thevissen

Husí krky
Koncept: Katka Klusáková a Pavla Rožníčková (Cirkus TeTy)
Režie a dramaturgie: Radim Vizváry
Hudba: Matouš Hejl
Light design: Karlos Šimek
Hlavy: Jan Kreml

Image – Selfie with eggs
Koncept: Natalie Reckert
Režie: Caroline Intrup

Témata článku

KD Mlejn

Nový cirkus

Fun Fatale

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

květen 2021

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7 8 9
10 11 12
13
14 15 16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31 1 2 3 4 5 6
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: