Několik otázek pro... Sirpu Möksy, jednu z hvězd brněnského Dance Life Expo

Několik otázek pro... Sirpu Möksy, jednu z hvězd brněnského Dance Life Expo

Několik otázek pro... Sirpu Möksy, jednu z hvězd brněnského Dance Life Expo

Sirpa Möksy je finská tanečnice, choreografka a taneční pedagožka, která v současné době působí hlavně jako pedagog jazzového tance na Akademii hudby a tance při Univerzitě aplikovaných věd ve finském Kuopiu.
Tanec a taneční pedagogiku studovala mimo jiné na Danshögskolan ve Stockholmu a postgraduální studium absolvovala v New Yorku, Chicagu, Paříži, Nice a Toulouse. Kromě učení se věnuje produkci tanečních představení a choreografii ve stylu jazz dance.
Ve dnech 8. až 10. listopadu bude Sirpa Möksy jednou z hlavních hvězd brněnského veletrhu Dance Life Expo, kde bude učit semináře jazz dance, které jsou vždy plné energie, skvělé hudby a dobré nálady.
Jaká byla vaše cesta k jazz dance? Byla to láska na první pohled, nebo jste nejdříve prošla jinými styly?
Začala jsem s baletem, chtěla jsem se naučit techniku a dosáhnout krásy tohoto tance. Několik let poté jsem navštívila svou první hodinu jazzu a hned jsem věděla, že to je přesně tanec pro mě. Na hodinách jazzu jsem si užívala tu energii, plynulost pohybu, hudbu a rytmus. Cítila jsem, že mi to dává svobodu používat tělo různým způsobem a tančit všemi jeho částmi. A taky mi to dává tolik radosti! Chtěla jsem se naučit co nejvíc stylů a technik jazzového tance. Učíte na Kuopio Academy of Music and Dance. Jak probíhá výuka tance v této škole, jaké máte specializace a s jakým vzděláním přicházejí studenti na akademii?
Na Kuopio Academy of Music and Dance máme bakalářský taneční program. Studenti jsou na škole čtyři roky a poté absolvují jako pedagogové tance. Po roce a půl si posluchači vybírají hlavní předmět, může to být balet, jazz dance nebo současný tanec. Já učím jazz dance, didaktiku a metodiku jazzu, improvizace a produkce. Specialitou naší školy je, že často spolupracujeme se studenty z hudebního oddělení.
Vzdělání studentů, kteří přicházejí do Kuopia, může být různé. Někteří absolvovali taneční vzdělání na střední škole, jiní mají před nástupem na školu úplně jiné vzdělání a profesi. Někteří přicházejí přímo ze školy a předtím měli tanec pouze jako hobby. Při přijímacích zkouškách vybíráme ty, kteří mají dobré taneční schopnosti (v baletu, jazzu a současném tanci), výborný znalostní test a schopnost psát a analyzovat text. Od roku 2007 pravidelně jezdíte do České republiky, kde učíte workshopy jazz dance na konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze. Jaká je vaše zkušenost s českými tanečníky? Mohla byste srovnat české a finské studenty tance?
Ano, to je pravda! Navštívit Prahu a učit zde jazz je pro mě vždy velká radost a potěšení. Moje zkušenost s českými tanečníky je velice pozitivní! Motivace k tanci je tu vysoká, cítím silnou energii a radost z pohybu. Vidím tu jasný vliv Graham techniky a baletu. To dává tanečníkům pevný základ, který mohou využít při studiu dalších stylů. Jsem velice ráda, že jsem za ta léta potkala tolik studentů tance a mám v Praze mnoho přátel. Někteří chodí na mé hodiny každý rok a to mě velice těší! Myslím, že studenti tance jsou všude stejní. Různé kultury přinášejí rozdíly i do hodin tance, ale jazyk těla a tance je tak univerzální! Vedle pedagogické práce jste stále aktivní tanečnicí a choreografkou. Jaké jsou vaše současné projekty?
Pátého října 2012 jsem měla v Kuopiu premiéru choreografie Jazzin'Up. Je to hodinové představení, které přenáší do přítomnosti zlatý čas big bandů, vystupuje v něm šest tanečníků a kuopijská kapela Savonia Tentet. Cílem této choreografie je přinést na jeviště jazz dance a zároveň využívat schopnosti a talent každého interpreta. Měli jsme také příležitost uvést Jazzin'Up letos v Pieksämäki Poleeni Theatre, Iisalmi Cultural Centre Stage, Kuopio Dance and Music Festival 2013, v Kulturama Stage ve Stockholmu a příští představení bude na tanečním festivalu v Praze 23. listopadu 2013 ve Studiu Alta.
Další premiérou bylo Jazz Café 26. září 2013. To je čtyřicet pět minut dlouhá choreografie pro třináct tanečníků a živou kapelu. Zde vystupují studenti druhého ročníku a i hudebníci jsou z Akademie hudby a tance.
Takže v tuto chvíli si užívám svou práci a jsem připravená na nové inspirace! Navštívila jste někdy podobnou akci, jako je Dance Life Expo, kde se setkávají všechny taneční styly? Co od veletrhu očekáváte?
Ano, skutečně jsem již podobnou akci navštívila. Bylo to v New Yorku v říjnu 2011 a jmenovalo se to Dance Teacher Summit 2011. V rámci třídenního programu se vystřídalo hodně workshopů, seminářů, vystavovatelů, taneční módní přehlídka i choreografická soutěž. Ta akce byla pro mě velkou inspirací. Takže od Dance Life Expo očekávám, že mě to naplní podobným „wow-pocitem“. Chci vidět spoustu různých tanečních stylů a vybrat si z programu věci, co mě zajímají. Samozřejmě tentokrát mám trochu jiný úhel pohledu, jelikož na Dance Life Expo budu také učit. Doufám, že v Brně potkám mnoho motivovaných tanečníků a skvělé učitele.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: