Rozhovor s Ramirem Be’erem

Rozhovor s Ramirem Be’erem

Rozhovor s Ramirem Be’erem

u příležitosti premiéry jeho choreografie Motýli v podání sólistů ND Brno. Jméno Ramiho Be’era je v České republice spojeno se souborem Kibbutz Contemporary Dance Company. Velkou událostí bylo uvedení jeho (v té době) nové choreografie Ekodoom v rámci Festivalu Tanec Praha 2008. Stejně jako při dřívějších produkcí jiné izraelské taneční skupiny Batsheva strhla diváky vlna nadšení. Člověk by měl pocit, že choreograf bude velkou extrovertní hvězdou, která rozdává rozumy na všechny strany. V hledišti Janáčkova divadla na mě však čekal nenápadný muž, který mluvil spíše potichu, jako by se spíše styděl. Přesto z něj vyzařovala vnitřní síla osobnosti, která je vlastní právě opravdovým umělcům. Krátké povídání bylo velmi příjemným setkáním. Líbí se vám České republice?
Ano, mám to tu moc rád. Nejsem zde poprvé, s mým souborem jsme zde už několikrát vystupovali. Je velmi příjemné se sem vracet, protože zde je cítit lidské teplo a vždy se nám dostane výjimečného přivítání. Co si myslíte o českých tanečnících?
Myslím si, že zde je velmi dobrá základna tradičního a klasického tance a tanečníci jsou velmi otevření i novému modernímu tanečnímu jazyku. Vím, co říkám, nesetkal jsem se zde v Brně při práci s českými tanečníky poprvé. Ve své skupině v Izraeli mám dost zkušeností s Čechy. Viděl jsem a vidím, jak se vyvíjejí a rostou, jak se rádi učí. V tanečním projevu jsou odlišní, a přece jsou si navzájem i dost podobní. Mohli jsme před několika lety vidět Vaši práci Ekodoom v rámci festivalu Tanec Praha a teď se představujete s komorní choreografií. Který způsob tvorby je vám bližší?
Mám rád oboje. V případě Ekodoom to byla velká produkce, hodně práce, velká příprava. Zde do Brna jsem přenesl duet nazvaný Motýli pro muže a ženu. Je to intimní dílo, kde lze pracovat s jemností, což já mám také rád. Nicméně velmi rád dělám rozdílné věci, od intimních a malých choreografií až po velké projekty. A co pro vás znamená tanec?
Tanec je život a komunikace. Důvod a význam života. A to vše dohromady. A co pro vás znamená současný tanec?
Současný tanec přináší různé až nekonečné možnosti vycházející z používaného výrazu těla. Je to můj způsob komunikace v tanci. Vytvářím komunikaci bez použití mnoha slov mezi lidskými bytostmi. Více než z vnějších slov čerpám z toho, co pochází zevnitř člověka. Kombinuji mezi emocionalitou a racionalitou, mezi intelektem a ohněm uvnitř v srdci. Co na vás čeká, až odjedete z Brna?
Čeká mě další práce. Připravuji novou premiéru se svým souborem v Izraeli a následně jedeme na velké turné. Pořád mám před sebou hodně plánování a další práci.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: