Se Sergem Ambertem o projektu Šepoty těl

Se Sergem Ambertem o projektu Šepoty těl

Se Sergem Ambertem o projektu Šepoty těl

V úterý 16. dubna vystoupí v pražském prostoru NoD francouzský tanečník, performer a choreograf Serge Ambert, který přiveze svůj nejnovější projekt Šepoty těl (Souffle aux Corps), na němž spolupracoval s vynikajícím akordeonistou Arnaudem Méthivierem. Serge Ambert nebude v České republice poprvé; naposledy vystoupil v roce 2010 právě v NoD se svým projektem Jako skok do oblak. Představení Šepoty těl je rovnocenným dialogem tanečníka a akordeonisty, kde se „potkává lidský dech s dechem hudebního nástroje.“  Jak a kdy jsi se setkal s Arnaudem Méthivierem?
S Arnaudem jsem se seznámil v listopadu 2007, díky pozvání jedné ředitelky divadla, která organizovala umělecká setkání mezi různými umělci. Okamžitě se mezi námi vytvořila umělecká symbióza, souhra a porozumění.  Je ve vašem představení nějaká dějová linie nebo se jedná o čistou improvizaci?
Jedná se o naprostou improvizaci po způsobu jazzových muzikantů. Pro nás představuje toto představení něco jako pozvání pro diváky, aby se s námi vydali na cestu do světa naší fantazie a poezie.  Znáš v České republice nějaké tanečníky nebo choreografy, se kterými se cítíš blízký nebo kteří tě inspirují?
Hodně jsem pracoval v České republice v období mezi rokem 2001 a 2006, měl jsem velkou chuť vytvořit spojení mezi našimi zeměmi. Díky této spolupráci jsem měl možnost poznat a pracovat s mnoha českými a slovenskými tanečníky. Dnes už mám tuto možnost menší, ale snažím se stále sledovat, co se zde děje a tvoří.  Máš nějakou představu, jakému typu publika je určeno vaše představení?
Měli jsme možnost hrát toto představení před velice různorodým publikem. Ze zkušenosti bych proto řekl, že je pro všechny, co v sobě stále mají zvědavost a chuť nechat se unést přítomným okamžikem. Je to představení přístupné všem, navíc je to možnost objevit a poznat výjimečného hudebníka.  Toto není poprvé, co budeš hrát v České republice. Myslíš si, že tu tvé práci rozumíme?
Jak už jsem se zmínil, hrál jsem v České republice několik mých představení, také jsem vedl taneční stáže. Myslím, že pracuji s mým vlastním charakteristickým pohybovým slovníkem, který může někoho možná překvapit nebo vyvést z míry. V mé v práci je určitě důležitým prvkem něco, co se odráží od divadla a inspiruje se jím, a pak také osobitý taneční rukopis, kde každý detail má svoji důležitost. Nevím, zda publikum v České republice rozumí mé práci, ale mám pocit, že každé představení bylo pokaždé dobře přijato.  Co byla hlavní myšlenka nebo inspirace pro Šepoty těl?
Setkání a porozumění mezi dvěma umělci bez jakýchkoliv ústupků. Poetické putování. Jedinečnost okamžiku. 

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: