Tři otázky pro Isabelle Schuster, stálici festivalu Fun Fatale

V neděli 3. dubna 2016 skončila pražská část pátého ročníku festivalu nového cirkusu Fun Fatale – Ženy na prknech, který proběhl pod taktovkou pražského KD Mlejn. Tři otázky jsme položili Isabelle Schuster, původem německé novocirkusové akrobatce, která byla letos na festivalu již po čtvrté. V minulých ročnících představila své sólové výstupy na šále i žonglérská čísla s kuželkami, přehlídku navštívila také se svou skupinou Pepper-Choc Compagnie. V tomto roce přijela do Prahy, aby vedla dvoudenní workshop závěsné akrobacie na šále.
 

Isabelle Schuster, Foto: Vojtěch Brtnický

Isabelle Schuster, Foto: Vojtěch Brtnický

Proč sis vybrala šály jako svou disciplínu? Jsi známá pro svůj originální přístup k akrobacii na šále… Jak jsi tento svůj styl našla? Potkala jsi někoho, kdo tě inspiroval?
Mám ráda různé cirkusové disciplíny, ale nejlépe se cítím právě na šále, protože je to technika, ve které si mohu přirozeně nacházet svoje vlastní triky. Jsem na šále ráda, ráda si s ní hraji, kombinuji různé triky dohromady, třeba i v pořadí, u kterého by se mohlo na první pohled zdát, že nemůže fungovat. Když se v nějakém triku nebo pozici cítím nepohodlně, snažím se najít si takovou cestu, abych trik přizpůsobila co nejlépe svému tělu, a v důsledku toho se potom změní vzhled triku. Inspiruji se obrazy, geometrií, rozdílnými náladami nebo charaktery. Než jsem nastoupila na cirkusovou školu ESAC v Bruselu, trénovala jsem hodně sama. Ve škole jsem potom měla trenéra, který mě postrkoval dál v mé technice a výzkumu.

Isabelle Schuster, Foto: Vojtěch BrtnickýJe nějaké cirkusové představení nebo nějaká osobnost, která ovlivnila tvou tvorbu a celkově tvůj „cirkusový život“?
V průběhu života jsem byla fascinována různými cirkusovými představeními. Nemám konkrétně jen jedno představení nebo jednu osobu, která by mě ovlivnila, spíše se jedná o takový mix. Často mě fascinují žongléři, kteří mě dokážou vtáhnout do jejich světa. Hodně ráda mám skupinu Sacékripa.

Na čem v současné době pracuješ? Sníš o něčem, čeho bys chtěla ve svém cirkusovém životě dosáhnout?
Momentálně vytváříme nové představení Mammatus s Pepper-Choc a taky pracuji na projektu Trait pour Trait s Cirque au Carré.
Mým snem je turné s vlastním představením. Přála bych si moci tvořit, trénovat a vystupovat a nemuset trávit svůj čas všemi produkčními povinnostmi, kterých je okolo představení mnoho.   Isabelle Schuster nejprve absolvovala rok cirkusové přípravky lʼÉcole de cirque de Québec a byla na turné se skupinou Circus Smirkus ve Spojených státech amerických. Roku 2012 promovala na lʼÉcole supérieure des arts du cirque – ESAC v Bruselu se specializací na závěsnou akrobacii na šálách. O rok později odletěla do Japonska, kde hrála v představení Cabaret Aérien, a ještě téhož roku založila spolu se svou dlouholetou přítelkyní Lucií Lepoivre soubor Pepper-Choc. V roce 2014 absolvovala turné po Spojených státech amerických s cirkusovou skupinou Square Peg. V současné době je Isabelle Schuster také členkou (a spoluzakladatelkou) souboru Cirque au Carré, který je zaměřen především na žonglování.

Témata článku

Isabelle Schuster

Pepper-Choc Compagnie

KD Mlejn

Tanec

Fun Fatale

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: