Tři otázky pro Marii Gornalovou a Alexeje Yurakova

Od 6. do 8. listopadu 2015 bude na brněnském výstavišti probíhat taneční veletrh Dance Life Expo. Návštěvníci se mohou účastnit široké škály tanečních workshopů pod vedením mnoha desítek českých i zahraničních lektorů. Vyučovat zde budou také dva členové baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci, taneční i životní partneři  Maria Gornalova a Alexej Yurakov. Maria, absolventka Ďagilevovy akademie v ruském Jekatěrinburgu, je představitelka klasické ruské školy a brilantní taneční techniky. Alexej za své výkony získal řadu prestižních ocenění a dvakrát se dostal do širších nominací na cenu Thálie. Oba jsou nejen vynikající tanečníci, ale také zkušení pedagogové. V Liberci mají vlastní taneční studio, vedou kurzy pro veřejnost i pro profesionální tanečníky, v letošním roce například vyučovali na workshopu pro baletní soubor divadla v ruské Voroněži. Přinášíme vám s nimi následující rozhovor.

Maria Gornalova, Foto: MF photography

Maria Gornalova, Foto: MF photography

Co vás na práci tanečního pedagoga nejvíce baví?

Maria: Miluji práci s lidmi a moc mě baví vysvětlování a předávání vlastních zkušeností. Velice ráda zadávám tréninky pro liberecký baletní soubor. Práce s neprofesionálními tanečníky a dětmi je občas hodně náročná, protože člověk musí neustále ukazovat, jak má pohyb správně vypadat a vše pořád dokola opakovat. Navíc musíte být i tak trochu psycholog, protože každý člověk je úplně jiný a potřebuje jinou péči a přístup. Ale výsledky potom stojí za to!

Alexej: Na práci tanečního pedagoga mě patrně nejvíc baví pozorovat výsledky své práce a úspěchy našich studentů. Za největší úspěch našeho studia považujeme první baletní dílnu s názvem Labutí jezero očima dětí, kterou jsme v Liberci inscenovali přesně v den 175. výročí narození slavného skladatele P. I. Čajkovského. Účinkujeme v ní s Marií také sami, což nás moc baví, a zároveň se tím snažíme motivovat naše studenty, mají takto možnost tančit na jevišti společně se svými pedagogy. V našem studiu se já zaměřuji na lekce pro dospělé, zatímco Maria má na starosti výuku dětí.  

Co jste si pro účastníky vašich workshopů na DLE připravili?

M. G.: Já povedu master class klasického tance. Moje lekce je určena pro všechny milovníky baletu, kteří se mohou těšit na pravou ruskou klasiku, tedy především na specifickou techniku a estetiku tradiční ruské baletní školy. Na DLE budeme letos oba vyučovat poprvé a moc se na to těšíme!

A. Y.: Snažím se svoje lekce vždy obohacovat o řadu nových vlivů a prvků. Na DLE povedu workshop contemporary dance, který je vhodný pro všechny zájemce o současný tanec bez rozdílu, prozradím, že se v něm objeví moje specialita, a to afro jazz.

Oba jste již tančili v řadě význačných klasických baletních titulů v ČR i v zahraničí, za všechny jmenujme alespoň Labutí jezero, Bajadéru, Louskáčka nebo Korzára, jste nyní ve stálém angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, věnujete se pedagogické činnosti. Prozradíte nám vaše další plány do budoucna?

A. Y.: V současné době v Liberci s Alenou Peškovou zkoušíme inscenaci Gazdiny roby, v níž se připravuji na roli Samka. Práce máme víc než dost i s našimi studenty, začínáme pro ně už například pomalu plánovat větší vystoupení na konec školního roku.

M. G.: Já nyní pro nově chystanou premiéru Aleny Peškové studuji roli despotické Mešjanovky. Víme s určitostí, že u profese chceme oba zůstat i nadále, tančit, vyučovat, pořádat workshopy a také se zaměřovat na vytváření vlastních choreografií. Naše životní motto zní: „Děláme balet s láskou a chutí a posíláme naše umění dál.“     

Témata článku

Alexej YurakovMaria Gornalova

Tanec

Dance Life Expo

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: