Tři otázky pro Michala Štípu

Další baletní hvězdou, kterou budou moci potkat návštěvníci brněnského festivalu Dance Life Expo ve dnech 6.–8. listopadu 2015, je Michal Štípa, první sólista Národního divadla v Praze. Letos vystoupí se svou taneční partnerkou Nikolou Márovou na závěrečném gala představení a rovněž povede baletní master classe v rámci bloku workshopů, které jsou již tradičně součástí festivalu. Tanečním aktualitám nechal nahlédnout do svého nabitého pracovního programu a prozradil zajímavé plány na příští měsíce.

Michal Štípa, Foto: Anna Rasmussen

Michal Štípa, Foto: Anna Rasmussen

Letošní sezona začala v baletu ND v Praze velmi ostře, je teprve říjen a už máte za sebou odtančenu většinu baletů z repertoáru. Ještě vás čeká nová verze baletu Louskáček a Myšák Plyšák v choreografii Petra Zusky, který má premiéru 3. prosince 2015. Jakou roli zkoušíte? Jaký je průběh zkoušek?
Je pravda, že tato sezona byla od začátku hardcore. Hned jak jsme po prázdninách nastoupili, jsme začali studovat novou premiéru Louskáčka. Také přijel choreograf Javier Torres, s kterým jsme začali zkoušet na reprízy La Bayadère. Pak jsme měli ještě představení Labutího jezera a další klasický repertoár. Na začátek sezony velmi náročné kusy. Za ten měsíc a půl jsem si odbyl skoro celý svůj repertoár. Teď zkouším pouze Louskáčka a nemám žádné představení. Dostal jsem nabídku na hostování do Jižní Ameriky a zrovna se to kříží s premiérou ND v Praze. Já budu mít premiéru Louskáčka v půlce prosince. Verze našeho šéfa Petra Zusky bude jiná, než se uvádí na ostatních scénách, děj je zasazen do českých tradičních Vánoc. Příběh je jiný, mezi hlavní role patří maminka a tatínek, které tančíme spolu s Nikolou Márovou.

Vaší původní domovskou scénou bylo ND v Brně, kde se v listopadu bude konat festival Dance Life Expo. Jak se do něj letos zapojíte? A na co se diváci mohou těšit ve vašem podání?
Dostal jsem nabídku účastnit se festivalu již po několikáté, letos tam jedu s taneční partnerkou Nikolou Márovou tančit gala představení. Zároveň povedu master class pro zájemce, kteří se přihlásí na klasický baletní trénink.

Při vašem velkém vytížení budete i v letošní divadelní sezoně vystupovat v nějakém muzikálu? Co vás na vystupování v muzikálu baví?
Účinkuji v Johance v Arku, která je kultovním představením Divadla Kalich. V listopadu mám dvě představení, ztvárňuji dvojroli Anděla a Smrti. Baví mě zpívání, v příštím životě budu spíše zpívat než tancovat. Muzikál je úplně jiný žánr, baví mě tančit na písničky. Jako divák si u muzikálu odpočinu.

Michal Štípa, Foto: Anna Rasmussen

Témata článku

Michal Štípa

Tanec

Dance Life Expo

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: