Tři otázky pro Nikolu Márovou

Na brněnský festival Dance Life Expo letos opět zavítá i první sólistka baletu Národního divadla Nikola Márová. Zatímco v roce 2014 „pouze“ vystoupila na závěrečném Galapředstavení baletních souborů, letos navíc povede workshop klasického tance. V krátkém rozhovoru nám prozradila, na co se návštěvníci festivalu DLE mohou těšit a které role momentálně nejraději tančí.

Nikola Márová, Foto: Alexandre Katsapov

Nikola Márová, Foto: Alexandre Katsapov

Jako první sólistka tančíte většinu hlavních rolí repertoáru Národního divadla v Praze. Která role je v současnosti vaše nejoblíbenější a proč?
Některé moje oblíbené balety skončily na repertoáru, například Popelka od Maillota, In the Middle Somewhat Elevated od Forsytha, měla jsem je velmi ráda a těšila jsem se na každé představení. Stále se však hraje Sólo pro tři, ve kterém ráda tančím. Baví mě také role Nikii v La Bayadère, hledala jsem si k ní dlouho cestu, protože průběh nastudování byl velmi náročný. Od letošní sezony již k této roli přistupuji jinak a patří k mým nejoblíbenějším.

Na Dance Life Expo v Brně povedete workshop baletu. Pro koho jsou kurzy určeny?
Poprvé nás letos s Michalem Štípou oslovili ohledně workshopu. Trénink není jen pro profíky, ale i pro ty, co mají zkušenost s baletem, pro mírně pokročilé. Plánuji si připravit něco zajímavého pro profesionály a studenty konzervatoří. Těším se, ale nevím přesně, co od toho mohu očekávat, určitě je to pro mě výzva. Na festivalu s Michalem Štípou vystoupíme i na gala představení, v letošním roce s moderní choreografií. Vloni jsme s Jiřím Kodymem tančili adagio z Labutího jezera v představení, kde se prezentovala jednotlivá divadla.

Na festivalu nevystupujete poprvé… Co na něm máte ráda?
Je to taneční akce pro celou Českou republiku, kde se prezentují české baletní soubory a školy. Zvláště pro studenty konzervatoří je to přínosné, že si tam mohou zatančit před více diváky a uvidí nejen vystupovat profesionální tanečníky, ale mohou se s nimi i setkat.

Nikola Márová v baletu La Bayadére, Foto: Pavel Hejný

Témata článku

Nikola Márová

Tanec

Dance Life Expo

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: