On-line taneční hodina jako příležitost

V pondělí hodina gaga s lektorem z Izraele, ve středu barokní tanec s Caroline Copeland z New York Baroque Dance Company, v pátek historické tance s mojí učitelkou ze Stockholmu… do toho občasné protažení s Vaškem Kunešem z Prahy, hodinka pilates, lekce taneční notace z Paříže nebo Londýna, contemporary dance z L.A., kousek choreografie Hofeshe Shechtera nebo Anny Teresy de Keersmaeker, a dokonce po letech i klasická „tyč“ – tentokrát pod vedením Tamary Rojo z English National Ballet. A to vše hezky na podlaze (naštěstí relativně prostorného) obýváku mého stockholmského bytu. Tak vypadal můj itinerář v průběhu pandemického roku.

Petra Dotlačilová. Foto: Michal Hančovský.

Petra Dotlačilová. Foto: Michal Hančovský.

Netvrdím, že toto on-line domácí tancování bylo lepší než tancování na sále s ostatními lidmi. Ale jistě to bylo lepší než vůbec nic. Vždy mě to nabilo energií, a navíc bylo nesmírně zajímavé sledovat rozdílné přístupy k technice, popisování určitých principů, pedagogický styl, použití hudby a taky vyzkoušet si nové styly, části známých děl atd.

Na jedné on-line konferenci o tanci v době pandemie jsem si vyslechla příspěvek kyperské tanečnice Dary Milovanovic, která mluvila přímo o demokratizaci tance díky on-line tanečním lekcím a přenosům zpřístupněným „díky“ této krizi. Upřesnila, že za normální situace jsou tanečníci a diváci žijící na geografických periferiích diskriminováni tím, že nemají přístup k množství odlišných pedagogů a uměleckých produkcí. Ale ve chvíli, kdy se všichni na celém světě ocitli ve stejné situaci, izolováni ve svých domovech, internet se stal jejich spojovatelem a demokratizačním nástrojem. Najednou mají všichni rovný přístup k lektorům nebo představením. Samozřejmě existují někdy limity časové i finanční, rozhodně ale nejsou takového rozsahu, jako kdyby kvůli těmto lekcím a představením museli zájemci pravidelně jezdit do New Yorku nebo do Londýna. Pro některé amatérské tanečníky jsou navíc on-line hodiny jediným formátem, jak si určité styly a pedagogy vyzkoušet. Za normální situace by se totiž do těch hodin buď vůbec nedostali, nebo by si na ně zkrátka netroufli. Stud z vlastního potenciálního selhání před ostatními by jim návštěvu tanečního sálu nedovolil.

Proto myslím, že je dobré přemýšlet o příležitostech, které nám pandemická situace s on-line tanečními kurzy nabídla. Osobně bych uvítala, kdybych i nadále mohla tančit s Tel Avivem a New Yorkem. Třeba bych si pak výhledově i troufla navštívit jejich taneční sály. Až se bude moct…

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

 

Témata článku

on-line taneční lekce

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: