Cena pro nejlepší baletní inscenaci míří do Plzně

Zkrocení zlé ženy (Jarmila Hruškociová). Foto: Martina Root.

Zkrocení zlé ženy (Jarmila Hruškociová). Foto: Martina Root.

Devátý ročník soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019 ovládlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni s inscenací Zkrocení zlé ženy v choreografii Aleny Peškové. Vedle hlavní ceny putuje do Plzně čestné uznání Janu Kučerovi za původní baletní kompozici a cena za sólistický výkon Gaëtanu Piresovi. Uspěl také Pražský komorní balet s inscenací Kytice: cenu za nejlepší choreografii si odnese Petr Zuska, za výtvarné řešení Jan Dušek a za novou baletní skladbu Ondřej Brousek. Cena za nejlepší kolektivní výkon putuje do Ostravy.

Slavnostní vyhlášení výsledků přehlídky BALET 2019 spojené s předáním diplomů a prémií se uskuteční při příležitosti uvedení vítězné inscenace Zkrocení zlé ženy 19. dubna 2019 v 19 hodin ve Stavovském divadle.

Přehlídky BALET 2019 se zúčastnilo 11 baletních souborů z České republiky: Balet Národního divadla Praha, Laterna magika, Pražský komorní balet, Balet Praha Junior (soubor konzervatoře Taneční centrum Praha), Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Severočeské divadlo Ústí nad Labem, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Jihočeské divadlo České Budějovice, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava a Moravské divadlo Olomouc s 28 inscenacemi.

Pětičlenná porota pracovala ve složení Kateřina Dedková, Lucie Dercsényiová, Lucie Hayashi, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek. Shromáždila rekordních 116 odborných posudků, které mají nezastupitelný dokumentačně-kritický význam. Regionální soubory oceňovaly zájem o svou práci i to, že se zvýšil počet recenzí a kritik především v odborném tisku.

Soutěžní přehlídku BALET 2019 pořádala Asociace tanečních umělců ČR (dříve Taneční sdružení ČR) za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Ceny a prémie poskytly firma Grishko, Nadace Život umělce a Nadace Český literární fond.

Inscenační přehlídky se zúčastnily všechny stálé samostatné baletní soubory, které měly v uplynulých pěti letech alespoň jednu premiéru. „Zájem divadel zúčastnit se tak potvrzuje opodstatnění přehlídky, potřebu alespoň takovéto konfrontace jednou za čas, když už nemůže dojít ke srovnání na jednom místě a v koncentrovaném čase,“ říká předseda poroty Zdeněk Prokeš a dodává: „Na druhou stranu je tento model několikanásobně levnější a umožňuje neomezenou volbu repertoáru i širokou účast souborů. Je bezesporu objektivnější, protože představení se konají v domácím prostředí; výkony ani inscenační tvar nejsou ovlivněny zájezdovými podmínkami.“

Cílem přehlídky, která je pořádána od roku 1992, je podnítit taneční a baletní soubory, aby zvyšovaly pozornost současné původní domácí tvorbě a usilovaly o její pravidelné uvádění. Přehlídka ukázala to, co považují soubory za své nejlepší reprezentativní inscenace.

Porota rozhodla v souladu se Statutem hlasováním o udělení cen a prémií takto:

Hlavní cenu soutěžní přehlídky BALET 2019
– diplom s věcnou Cenou firmy Grishko v hodnotě 25 000 Kč a prémií 10 000 Kč
Inscenaci DIVADLA J. K. TYLA V PLZNI „ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY“
(hudba Jan Kučera, choreografie a režie Alena Pešková)

cenu Za nejlepší choreografii – diplom s prémií 10 000 Kč
PETRU ZUSKOVI
za dílo „Kytice“ Pražského komorního baletu

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
IVONĚ JELIČOVÉ za interpretaci role Kateřiny Kabanové v tanečním dramatu „Bouře“ Divadla F. X. Šaldy v Liberci (režie a choreografie Alena Pešková)

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
GAËTANU PIRESOVI za interpretaci role Petruccia v tanečním díle „Zkrocení zlé ženy“ Divadla J. K. Tyla v Plzni (choreografie a režie Alena Pešková)

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
BARBOŘE ŠULCOVÉ za interpretaci sóla v baletu „O Balcão de Amor“ Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (choreografie Itzik Galili)

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
ONDŘEJI VINKLÁTOVI za interpretaci role Josefa K. v tanečním dramatu „Proces“ Národního divadla Praha (choreografie a režie Mauro Bigonzetti)

cenu Za nejlepší kolektivní výkon – diplom s věcnou Cenou firmy Grishko v hodnotě 10 000 Kč
BALETU NÁRODNÍHO DIVADLA MORAVSKOSLEZSKÉHO V OSTRAVĚ
za výkon v inscenaci „Rossiniho karty“ (choreografie Mauro Bigonzetti) s přihlédnutím k výkonům v dalších dílech současného ostravského repertoáru

Dále se porota rozhodla udělit čestná uznání:

za původní hudbu k baletu
ONDŘEJI BROUSKOVI
(Kytice, Pražský komorní balet)
JANU KUČEROVI (Zkrocení zlé ženy, Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

za výtvarné řešení
JANU DUŠKOVI

         za scénu k inscenaci Kytice (Pražský komorní balet) s přihlédnutím
         k návrhům scény k inscenaci Klíče odnikud (JD České Budějovice)

JANU HLADILOVI A FRANTIŠKU PECHÁČKOVI
         
za projekce a videomapping v inscenaci „Cube“ v Laterně magice

PAVLU KNOLLOVI
        
za kostýmy k inscenaci Klíče odnikud (JD České Budějovice) s přihlédnutím
         k návrhům kostýmů k inscenaci Inscenační porada (JD České Budějovice)

Zdroj: Zdeněk Prokeš a Roman Vašek, členové poroty BALET 2019

Témata článku

Alena PeškováBALET 2019Gaëtan PiresKyticePetr ZuskaZkrocení zlé ženy

Balet DJKTBalet ND moravskoslezskéhoPražský komorní balet

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: