Cena pro nejlepší baletní inscenaci míří do Plzně

Zkrocení zlé ženy (Jarmila Hruškociová). Foto: Martina Root.

Zkrocení zlé ženy (Jarmila Hruškociová). Foto: Martina Root.

Devátý ročník soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019 ovládlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni s inscenací Zkrocení zlé ženy v choreografii Aleny Peškové. Vedle hlavní ceny putuje do Plzně čestné uznání Janu Kučerovi za původní baletní kompozici a cena za sólistický výkon Gaëtanu Piresovi. Uspěl také Pražský komorní balet s inscenací Kytice: cenu za nejlepší choreografii si odnese Petr Zuska, za výtvarné řešení Jan Dušek a za novou baletní skladbu Ondřej Brousek. Cena za nejlepší kolektivní výkon putuje do Ostravy.

Slavnostní vyhlášení výsledků přehlídky BALET 2019 spojené s předáním diplomů a prémií se uskuteční při příležitosti uvedení vítězné inscenace Zkrocení zlé ženy 19. dubna 2019 v 19 hodin ve Stavovském divadle.

Přehlídky BALET 2019 se zúčastnilo 11 baletních souborů z České republiky: Balet Národního divadla Praha, Laterna magika, Pražský komorní balet, Balet Praha Junior (soubor konzervatoře Taneční centrum Praha), Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Severočeské divadlo Ústí nad Labem, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Jihočeské divadlo České Budějovice, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava a Moravské divadlo Olomouc s 28 inscenacemi.

Pětičlenná porota pracovala ve složení Kateřina Dedková, Lucie Dercsényiová, Lucie Hayashi, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek. Shromáždila rekordních 116 odborných posudků, které mají nezastupitelný dokumentačně-kritický význam. Regionální soubory oceňovaly zájem o svou práci i to, že se zvýšil počet recenzí a kritik především v odborném tisku.

Soutěžní přehlídku BALET 2019 pořádala Asociace tanečních umělců ČR (dříve Taneční sdružení ČR) za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Ceny a prémie poskytly firma Grishko, Nadace Život umělce a Nadace Český literární fond.

Inscenační přehlídky se zúčastnily všechny stálé samostatné baletní soubory, které měly v uplynulých pěti letech alespoň jednu premiéru. „Zájem divadel zúčastnit se tak potvrzuje opodstatnění přehlídky, potřebu alespoň takovéto konfrontace jednou za čas, když už nemůže dojít ke srovnání na jednom místě a v koncentrovaném čase,“ říká předseda poroty Zdeněk Prokeš a dodává: „Na druhou stranu je tento model několikanásobně levnější a umožňuje neomezenou volbu repertoáru i širokou účast souborů. Je bezesporu objektivnější, protože představení se konají v domácím prostředí; výkony ani inscenační tvar nejsou ovlivněny zájezdovými podmínkami.“

Cílem přehlídky, která je pořádána od roku 1992, je podnítit taneční a baletní soubory, aby zvyšovaly pozornost současné původní domácí tvorbě a usilovaly o její pravidelné uvádění. Přehlídka ukázala to, co považují soubory za své nejlepší reprezentativní inscenace.

Porota rozhodla v souladu se Statutem hlasováním o udělení cen a prémií takto:

Hlavní cenu soutěžní přehlídky BALET 2019
– diplom s věcnou Cenou firmy Grishko v hodnotě 25 000 Kč a prémií 10 000 Kč
Inscenaci DIVADLA J. K. TYLA V PLZNI „ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY“
(hudba Jan Kučera, choreografie a režie Alena Pešková)

cenu Za nejlepší choreografii – diplom s prémií 10 000 Kč
PETRU ZUSKOVI
za dílo „Kytice“ Pražského komorního baletu

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
IVONĚ JELIČOVÉ za interpretaci role Kateřiny Kabanové v tanečním dramatu „Bouře“ Divadla F. X. Šaldy v Liberci (režie a choreografie Alena Pešková)

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
GAËTANU PIRESOVI za interpretaci role Petruccia v tanečním díle „Zkrocení zlé ženy“ Divadla J. K. Tyla v Plzni (choreografie a režie Alena Pešková)

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
BARBOŘE ŠULCOVÉ za interpretaci sóla v baletu „O Balcão de Amor“ Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (choreografie Itzik Galili)

cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 10 000 Kč
ONDŘEJI VINKLÁTOVI za interpretaci role Josefa K. v tanečním dramatu „Proces“ Národního divadla Praha (choreografie a režie Mauro Bigonzetti)

cenu Za nejlepší kolektivní výkon – diplom s věcnou Cenou firmy Grishko v hodnotě 10 000 Kč
BALETU NÁRODNÍHO DIVADLA MORAVSKOSLEZSKÉHO V OSTRAVĚ
za výkon v inscenaci „Rossiniho karty“ (choreografie Mauro Bigonzetti) s přihlédnutím k výkonům v dalších dílech současného ostravského repertoáru

Dále se porota rozhodla udělit čestná uznání:

za původní hudbu k baletu
ONDŘEJI BROUSKOVI
(Kytice, Pražský komorní balet)
JANU KUČEROVI (Zkrocení zlé ženy, Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

za výtvarné řešení
JANU DUŠKOVI

         za scénu k inscenaci Kytice (Pražský komorní balet) s přihlédnutím
         k návrhům scény k inscenaci Klíče odnikud (JD České Budějovice)

JANU HLADILOVI A FRANTIŠKU PECHÁČKOVI
         
za projekce a videomapping v inscenaci „Cube“ v Laterně magice

PAVLU KNOLLOVI
        
za kostýmy k inscenaci Klíče odnikud (JD České Budějovice) s přihlédnutím
         k návrhům kostýmů k inscenaci Inscenační porada (JD České Budějovice)

Zdroj: Zdeněk Prokeš a Roman Vašek, členové poroty BALET 2019

Témata článku

Alena PeškováBALET 2019Gaëtan PiresKyticePetr ZuskaZkrocení zlé ženy

Balet DJKTBalet ND moravskoslezskéhoPražský komorní balet

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: