Čeští a norští taneční kritici spojili síly v novém projektu

„Dance and Performing Arts Criticism in Europe” je nový mezinárodní projekt, který je zaměřen na navázání vzájemných kontaktů a na zvýšení postavení a odbornosti evropských tanečních kritiků. Taneční aktuality spojí síly s kritiky společnosti Performing Arts Hub Norway s cílem zprostředkovat mezikulturní výměnu zkušeností na poli taneční a umělecké kritiky.

Čeští a norští taneční kritici spojili síly v novém projektu

Čeští a norští taneční kritici spojili síly v novém projektu

Projekt podpořený EEA Grants Culture z norských fondů cílí na předávání zkušeností mezi tanečními publicisty, ale také na debatu kritiků a umělců s diváky a kulturní veřejností pro navázání bližšího kontaktu a oživení dialogu mezi oběma stranami.

V rámci projektu se budou v průběhu následujících dvou let konat čtyři několikadenní semináře v České republice i v Norsku. Účastníci workshopů budou vybráni na základě mezinárodního výběrového řízení a v průběhu festivalů současného tance se setkají na seminářích, workshopech a diskuzních panelech přístupných veřejnosti. Ty budou organizovány a vedeny zkušenými publicisty obou partnerských organizací, jmenovitě Josefem Bartošem, Petrou Dotlačilovou, Lucií Hayashi a Danielou Machovou a jejich norskými kolegy Hildou Borchgrevink, Geirem Lindahlem a Anette Therese Pettersen. S cílem decentralizovat dialog mezi umělci a zahrnout do něj i ostatní regiony jsme si ke spolupráci zvolili přední festivaly performativního umění: Move Fest (Ostrava) a KoresponDance (Žďár nad Sázavou) v České republice a Ravnedans (Kristiansand) a Oktoberdans (Bergen) v Norsku.

Výběrové řízení na účast na prvním z nich bude vyhlášeno již v první polovině letošního roku a bude otevřeno tanečním kritikům ze všech evropských zemí.

Performing Arts Hub Norway (PAHN) je národní odborné centrum zaměřené na podporu profesionálního performativního umění především na nazávislé scéně v Norsku i v zahraničí. Performing Arts Hub Norway působí jako poradce v oblasti performativního umění na norském ministerstvu zahraničních věcí a řídí ministerský cestovní grantový systém určený norským performerům vystupujícím v zahraničí. Tato instituce hostuje projekt Performing Criticism Globally (PCG), zaměřený na organizaci seminářů psaní, seznamovacích setkání, semínářů a debat o kritice performativního umění v Norsku a v zahraničí. PCG je řízen kritiky a žurnalisty Hildou Borchgrevink a Anette Therese Pettersen.

Taneční aktuality o. p. s. (TA) je nezisková organizace zahrnující několik projektů, zvláště etablovaný internetový portál http://www.tanecniaktuality.cz, (jehož šéfredaktorem je Josef Bartoš) a tištěná ročenka Speciální vydání Tanečních aktualit (jehož vedoucí redaktorkou je Petra Dotlačilová). Od roku 2016 je provozovatelem celostátní taneční databáze www.databazetance.cz (pod vedením Daniely Machové) a v posledních třech letech je pořadatelem debat o taneční kritice v rámci projektu Zaostřeno na tanec (pod vedením Lucie Hayashi).

Kontaktní osoby:

Geir Lindhal, Performing Arts Hub Norway, geir@pahn.no

Petra Dotlačilová, Taneční aktuality o.p.s., petra@tanecniaktuality.cz

 

Více informací: https://www.tanecniaktuality.cz/dance-and-performing-arts-criticism-in-europe

Témata článku

Dance and Performing Arts Criticism in EuropePerforming Arts Hub Norwaytaneční kritika

KoresponDanceMOVE festOktoberdansRavnedans

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: