CIRQUEON vydává první českou příručku cirkusové pedagogiky

Didaktika cirkusových disciplín, představení přístupů, seznámení s cíli výuky i praktické příklady jsou obsahem první příručky Základy cirkusové pedagogiky. Kniha je určena všem pracovníkům s mládeží, umělcům nebo i rodičům, kteří hledají nové impulsy. Metodická publikace cirkusové pedagogiky vznikla na půdě centra nového cirkusu CIRQUEON ve spolupráci s renomovanými cirkusovými pedagogy a lektory Adamem Jarchovským a Katkou Klusákovou. Křest elektronické verze, která bude ke stažení na webových stránkách novocirkusového centra, se uskuteční 29. srpna od 19:30 na festivalu Letní Letná. Tištěná podoba bude k dispozici od září v sídle CIRQUEONu. Obě varianty publikace jsou zdarma.

CIRQUEON vydává první českou příručku cirkusové pedagogiky

CIRQUEON vydává první českou příručku cirkusové pedagogiky

„Před několika lety jsme se v CIRQUEONU rozhodli, že bychom rádi předávali naše dlouhodobé zkušenosti v práci s dětmi a mládeží prostřednictvím víkendového kurzu Cirkusové pedagogiky. Příjemně nás zaskočila velká poptávka, a to nejen z řad podobně orientovaných cirkusových center z České republiky, hlásili se i lidé napříč pedagogickými směry, pomáhajících profesí i úplní pedagogičtí laici. Tato kniha je dalším krokem v šíření jedinečných přístupů a principů cirkusové pedagogiky.  Podobně jako cirkus samotný věříme, že je kniha vhodná pro každého a výrazně přispěje k dalšímu rozvoji cirkusové pedagogiky v České republice,” řekl Adam Jarchovský.

Cirkusová pedagogika je pedagogický směr, který využívá cirkusového umění jako nástroje pro mnohostranný rozvoj osobnosti. Svůj přístup opírá o principy zkušenostního učení, specifické hodnoty a skladbu cirkusového umění. Klade důraz na budování sebedůvěry a pohybové gramotnosti. Kniha Základy cirkusové pedagogiky je první českou původní publikací, která představuje cirkusovou pedagogiku, její přístupy, cíle, principy a v neposlední řadě i didaktiky cirkusových disciplín a cirkusové hry.

Autoři Adam Jarchovský (cirkusové duo Bratři v tricku) a Katka Klusáková (divadelní soubor Cirkus TeTy) v knize vycházejí z více než deseti let zkušeností společné lektorské činnosti v pražském CIRQUEONU, kde oba v současnosti učí a metodicky vedou lektorský tým. Ilustrace příručky se ujala kreslířka Dorothea Hofmeisterová, která si CIRQUEONem prošla jako studentka a následně lektorka-asistentka a má tak s cirkusovou pedagogikou bohaté zkušenosti z obou stran.

Kniha není jen textem pro relativně úzkou skupinu lektorů cirkusové pedagogiky. Je určena komukoli, i těm, kteří s cirkusovou pedagogikou mají malé, nebo dokonce žádné zkušenosti.

Zdroj: CIRQUEON - Centrum pro nový cirkus

Témata článku

Adam JarchovskýCIRQUEON – Centrum pro nový cirkusKatka KlusákováZáklady cirkusové pedagogiky

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: