Divadla a jejich diváci podpoří české tanečníky

Divadla a jejich diváci podpoří české tanečníky

Divadla a jejich diváci podpoří české tanečníky

Baletní soubory čtyř divadel se rozhodly podpořit české tanečníky a spolu s Nadačním fondem pro taneční kariéru organizují sérii benefičních představení Vstupenka, která pomáhá českému tanci. Z každé vstupenky na benefiční představení bude až 100 Kč věnováno na úhradu nákladů spojených s odbornou asistencí a poradenstvím tanečníkům, kteří jsou nuceni ukončit svou aktivní taneční kariéru. Ať už je důvodem zranění, věk či těhotenství.

„Konzervatorní příprava tanečníků baletu trvá osm let, a je tak nejdelší ze všech druhů umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a více než 3/4 tanečníků končí kariéru před třicítkou,” odhaluje úskalí taneční profese Jana Návratová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro taneční kariéru, který vznikl v roce 2015 a od té doby podporuje české tanečníky. „Momentálně neexistuje žádný sociální program, či jakýkoliv jiný podpůrný systém, který by zohledňoval specifika taneční profese a připravoval tanečníky na změnu kariéry,” dodává Zdeněk Prokeš, bývalý tanečník, choreograf a šéf Laterny magiky, který je jedním ze zakladatelů Nadačního fondu pro taneční kariéru.
Nadační fond pro taneční kariéru je jedinou organizací v Česku, která podporuje tanečníky během často vynucené změny povolání. Současně pracuje se studenty a stále aktivními tanečníky, které se snaží na změnu jejich profese připravovat. Jednou z mnoha aktivit fondu je také série benefičních představení Vstupenka, která pomáhá českému tanci. Fond se tak do podpory tanečníků snaží aktivně zapojovat také české baletní soubory a jejich diváky. Český balet má skvělou diváckou základnu, jeho návštěvnost se pohybuje kolem 80 %, v Praze je bezmála stoprocentní. Málokdo si ale uvědomuje, co taneční profese vlastně obnáší, za jakých okolností a kdy končí. Diváci mají takto možnost tanečníky a tanečnice přímo podpořit zakoupením vstupenky na představení. A to je hlavní smysl této akce.
Celou sérii benefičních představení otevře již koncem listopadu gala večer Balet tančí republice ve Velkém divadle v Plzni (23. 11. 2018). Do akce se již podruhé zapojí Národní divadlo v Brně, které jako benefiční představení odehraje svého Louskáčka (9. 12. 2018). Louskáčka, oblíbený vánoční příběh, připravuje také Národní divadlo v Praze (12. 12. 2018). Benefici na konci prosince uzavře Romeo a Julie v podání baletního souboru Divadla F.X.Šaldy v Liberci (30. 12. 2018).
Akce Vstupenka, která pomáhá českému tanci se poprvé uskutečnila v roce 2016, kdy se zapojilo pět divadel a bylo prodáno přes 2 000 dotovaných vstupenek. V létě 2018 výjimečně proběhlo také představení Valmont na letní scéně v Českém Krumlově: „Jako tanečník a šéf baletu vím, jak složitá je situace naší profese a proto aktivity a činnost Nadačního fondu vítám a podporuji. Mám radost, že jsme se mohli zapojit nejen před dvěma lety v zimě, ale uspořádali jsme benefici také v létě,“ vysvětluje svou účast v projektu šéf jihočeského baletu Lukáš Slavický. Tanečníci ze služeb fondu nejčastěji využívají individuální poradenství a odborné konzultace. Nejčastěji je zajímá problematika grantů, rozjezd vlastního podnikání a možnosti studia v zahraničí. „Jsem si jist, že do poznámek z individuálního poradenství v budoucnu nahlédnu a pomohou mi se posunout dál,” hodnotí Petr Strnad, sólista Baletu Národního divadla v Praze, který jako jeden z mnoha již služby fondu využil.
V evropském kontextu je českým specifikem, že Nadační fond pro taneční kariéru funguje nezávisle, bez jakýchkoliv státních subvencí. „To má samozřejmě své výhody, především pokud jednáme s politiky o zavedení specifického spořícího systému pro tanečníky. Nese to však s sebou různá omezení, která se týkají především financí, a z nich pramenící nejistoty, dobrovolnické práce a podpory lidí, kterým není situace českých tanečníků a tanečnic lhostejná,” uzavírá Jana Návratová.

Zdroj: Nadační fond pro taneční kariéru

Témata článku

Nadační fond pro taneční kariéru

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: