
Hudbu k tomuto projektu napsal a nahrál David Byrne, hudebník, multiinstrumentalista a bývalý člen skupiny Talking Heads. V roce 2016 se Vandekeybus k inscenaci vrátil a obsadil ji novou generací tanečníků. „V kontextu událostí v Evropě a ve světě získala inscenace zcela novou aktuálnost. Z tohoto důvodu jsme ji zařadili do programu letošního Akcentu“, říká ředitelka festivalu Jana Svobodová.
„S minimem efektů, choreografie čerpá sílů z organické symbiózy tance, divadla a filmu. Součástí představení je film natočený podle dvou povídek argentinského spisovatele Julia Cortazára. Strhující taneční sekvence se opírají o emotivní Byrneův soundtrack,“ dodávají zástupci festivalu.
„Wishing and wanting je hodně o základních lidských touhách. Ty jsou stejně jako strach hybným motorem našich činů,“ říká v rozhovoru po premiérovém uvedení letošního remaku Vandekeybus.
„Je pravda, že zde naleznete podivné náhody, které nesou prvky reality, znepokojující obrazy, nehody, obavy. Žijeme ve strachu. Strach je přítomen v každém detailu naší každodennosti,“ doplňuje Vandekeybus ke zvláštní rezonanci, kterou jeho choreografie v současném kontextu evokuje.
„Vidím, že tenhle kus v sobě spojuje tolik různých prvků, fyzických, emočních a hudebních. Vidím pohybovou a taneční gramatiku postavenou na vzorcích a gestech mimo obvyklý taneční slovník... a zvuk a hudbu vystavěnou mimo popový, rockový a taneční hudební slovník... ale představení přitom obsahuje odkazy na všechny tyto oblasti. To je jedna z věcí, která se mi na představeních Ultima Vez tolik líbí – připravenost ignorovat všechna pravidla kromě toho, že se kus musí ,napojit‘ na publikum a ,fungovat‘,“ řekl David Byrne v roce 1999.
Zdroj: Divadlo Archa