Festival Cirkulum mění své působiště i délku konání

Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum se po pěti ročnících stěhuje z Poruby na Slezskoostravský hrad a bude trvat pět dní. „Věřím, že tyto zásadní novinky prospějí festivalu a posunou jeho hranice zase o kus dál. Nebylo to lehké rozhodnutí. Doufám, že nám Porubané zachovají přízeň,“ uvedl ředitel festivalu a principál Cirkusu trochu jinak Václav Pokorný. Šestý ročník proběhne v termínu od 8. do 12. června 2022.

Festival Cirkulum mění své působiště i délku konání

Festival Cirkulum mění své působiště i délku konání

Další rozvoj festivalu Cirkulum si žádá náročnější podmínky pro jeho konání, a to jak technické tak finanční. „Rozhodnutí přesunout festival z Poruby nebylo vůbec snadné. Podmínky pro jeho konání se však stávají stále náročnějšími, a tak mému realizačnímu týmu nezbylo než se s nimi vypořádat,“ dodává Václav Pokorný a věří, že změna prostoru festivalu velmi prospěje.

Se změnou místa a délky konání festivalu se pojí několik dalších novinek. V novém areálu přibydou další scény a dá se předpokládat, že kulisy hradu vytvoří atmosféru pro novocirkusové oživlé panoptikum, které bude nedílnou součástí šestého ročníku. Před Slezskoostravským hradem vznikne také festivalová vesnička, ve které bude pro návštěvníky připravena veškerá infrastruktura pro příjemně strávené letní festivalové dny. „Zatím chceme návštěvníkům zpříjemnit festival v rámci možností takto, můžou se těšit na doprovodný program v šapitó a na podiu je budou bavit kapely, zatímco si dají třeba drink v baru v podhradí. Do budoucna by mohlo přibýt také stanové městečko,“ říká Václav Pokorný.

„Začátky festivalu Cirkulum sahají až do roku 2013, kdy se v rámci Open Air Foto festivalu v Českém Krumlově zrealizovala malá scéna s novocirkusovými umělci a tímto ročníkem se budeme snažit na tyto kořeny navázat. Nejen nezvyklými kulisami, ale také obsahem programu festivalu,“ uvádí Václav Pokorný.

Pro šestý ročník jsou také připraveny edukační projekty, například realizace Education by Circus, což je model ostravské novocirkusové školy UmCirkum, který vznikl ve spolupráci s umělci ze společnosti Cirkus trochu jinak a také s novocirkusovou školou z Rejkjavíku. V prvních dnech festivalu tak žáci některých ostravských škol zhlédnou ve světové premiéře novocirkusovou inscenaci, která vznikne právě v kooperaci s islandskými kolegy umělců Cirkusu trochu jinak.

„Právě naplňování hlavních cílů festivalu, jako je mezinárodní propojování a vzdělávání mladých umělců, je motor, který nás žene v naší práci dál. Neopouštíme Porubu s lehkým srdcem, vždyť to byl od roku 2016 domov festivalu Cirkulum. Rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří se doposud jakkoliv na přípravě a realizaci festivalu podíleli, taky děkuji porubské radnici za obrovskou podporu. Pro festival však nastal čas jít dál a moc se na to těšíme,“ dodává Václav Pokorný s přáním, aby festivalu Cirkulum dál fandili všichni jeho příznivci.

Zdroj: Festival Cirkulum

Témata článku

Nový cirkus

Cirkulum

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: