Festival Fun Fatale zakončí novocirkusová performance vzdušných akrobatek na laně

Pražskou část mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale zakončí 2. a 3. října 2020 exkurze za hranice veřejného a soukromého prostoru OK(N)o. Vysočanské studio Prám se na dva večery stane útočištěm pro site-specific performance česko-švýcarského souboru Cie Pieds Perchés, který uzavře sérii premiér letošního 9. ročníku festivalu věnovaného výhradně ženám. Vstup na obě premiérová představení je zdarma.

Festival Fun Fatale zakončí novocirkusová performance vzdušných akrobatek na laně

Festival Fun Fatale zakončí novocirkusová performance vzdušných akrobatek na laně

Veřejný prostor, soukromý prostor, intimita – co pro nás tato slova znamenají v době, kdy kamerové systémy, internet a sociální sítě hranice mezi soukromou a veřejnou sférou smazávají? Na to se prostřednictvím nového cirkusu, tance a fyzického divadla pokusí odpovědět Stéphanie N'Duhirahe, Morgane Widmer, Marina Mezzogiorno Brown a Lucie N'Duhirahe. Jejich stěhovavý projekt OK(N)o nahlíží do různých měst, prochází rozličnými vnitřními i venkovními prostory, přičemž si pohrává s pozicí pozorovatele a pozorovaného a do této hry vtahuje i diváka.

„Hlavním tématem byla snaha o znovunalezení individuální svobody člověka. Jsme chyceni v síti kamer, sdílení a sociálních médií a často si ani neuvědomujeme, že to, co považujeme za soukromé, se stává veřejným, a naopak. Inspirovali jsme se větou Alfreda Hitchcocka: Vsadím se, že devět z deseti lidí, kteří přes dvůr zahlédnou svlečenou ženu chystající se ulehnout do postele, zůstane stát a dívat se. Nikdo z nich si neřekne ,to není moje věc´ a nezatáhnou závěsy. Neudělají to. V performance vůbec poprvé pracujeme také s videoinstalacemi, které nám pomáhají hru na pozorovatele a pozorovaného ještě lépe rozehrát. Vytvářeli jsme je spolu se švýcarským umělcem Dsu Rangerem a během předpremiérové rezidence je upravíme přímo na míru vysočanskému Prámu,“ říká Stéphanie N'Duhirahe.

Pro pražskou premiéru bude charakteristickou disciplínou vertikální lano. V živém hudebním doprovodu Romana Džačára se artistky budou vznášet, houpat, táhnout i plazit kolem diváků. „Každé uvedení performance bude jiné. Nejenže se odehraje na jiném místě, ale ovlivní ho také umělci, které do dané reprízy pozveme. Právě ta proměnlivost prostoru, architektonických prvků, cirkusových technik a způsobu práce hostujících artistů je to, co nás na tomhle projektu hodně baví. K režijní spolupráci jsme přizvali Lukáše Karáska z uskupení tYhle, což se ukázalo být skvělou volbou. Lukáš je sám performer a díky tomu nahlíží na práci s tělem a možnosti pohybu jak z pohledu umělce, tak dramatugie,“ doplňuje Morgane Widmer.

Po performance OK(N)o se festival vrátí zpět do Jihlavy, kde divákům nabídne další festivalové premiéry letošního ročníku - 7CIHEL Zuzany Drábové a také nově přidanou reprízu site-specific performance Hang Out Elišky Brtnické.

Zdroj: Fun Fatale

Témata článku

7cihelEliška BrtnickáHang outOK(N)oZuzana Drábová

Cie Pieds Perchés

Studio Prám

Nový cirkus

Fun Fatale

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: