Festival Letní Letná startuje příští týden

Tatiana-Mosio Bongonga. Foto www.frantisekortmann.eu.

Tatiana-Mosio Bongonga. Foto www.frantisekortmann.eu.

16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná odstartuje ve středu 14. srpna 2019 a na tři týdny, do neděle 1. září, promění Letenské sady ve svět plný laskavého humoru, hravé fantazie, troufalých nápadů, nakažlivé energie a artistických kousků. Návštěvníkům se představí zahraniční soubory, česká novocirkusová scéna, na programu bude řada premiér, workshopů a diskuzí, open-air představení i každodenní program pro děti.

Pro své zahájení 14. srpna chystá Letní Letná událost, jakou Praha ještě nezažila. Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga překročí Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů. Procházka v oblacích povede od Právnické fakulty, přes Vltavu až do Letenských sadů. Přímo na Letné pak bude zahájení pokračovat hned několika open air představeními a koncertem. Celé zahájení je přístupné zdarma.

Zážitky letošního ročníku slibují představení zahraničních souborů. Na Letní Letnou se vrátí kanadští vousáči z Cirque Alfonse s novinkou Tabarnak. Trojice akrobatů ze souboru T1J (Théâtre d’Un Jour) uvede komornější Strach – a fear song, ve kterém si ke spolupráci přizvali také sopranistku Julii Calbete, jejíž zpěv provází celým představením a dodává mu zcela nový rozměr. Diváci se mohou těšit také na seskupení 17 umělkyň a jejich Projet.PDF  či soubor Cirque Aïtal, který prostřednictvím svého představení Saison du Cirque (Cirkusová sezona) přenese návštěvníky do světa, kde se tradiční cirkus potkává s tím současným.

Letní Letná je tradičně i největší přehlídkou domácí novocirkusové scény. Premiéru nového představení Heroes i letos uvedou Losers Cirque Company. Ti si tentokrát ke spolupráci přizvali ředitele Činohry ND Daniela Špinara a držitele Thálie Radima Vizváryho. Cirk La Putyka dorazí na Letnou se svou letošní novinkou Isole, která návštěvníky pozve na místo plné radosti a hravosti, překypující rozmanitou hudbou v nejrůznějších podobách. Dále vystoupí VOSTO5, Holektiv, Bratry v tricku, Squadra Sua a další. Ani letos nebudou chybět tematické večery Cirksession a Žonglérská galashow.

V roce 2017 představil Cirque Alfonse svou inscenaci Barbu a nyní vystoupí s novinkou Tabarnak.  „Je to něco jako novocirkusový muzikál, fiesta, hudba stoupající k oblakům. Je to pozvánka na společnou sešlost, na oslavu nebe a pekla a všeho mezi tím,“ popisují svojí novinku akrobaté z Cirque Alfonse. Při tvorbě se inspirovali vesnickým kostelem, jenž je na quebeckém venkově, odkud pocházejí, centrem celé komunity. V tomto živém hudebním cirkusu návštěvníci zapomenou na tradiční varhanní hudbu a akrobacie převrátí kostelní lavice vzhůru nohama.

Cirque Aïtal a jeho zakladatelé Viktor Cathala a Kati Pikkarainen patří k umělcům, kteří se dokáží povznést nad svoji fyzickou dokonalost a dívat se na svět kolem sebe s nadhledem a humorem. To potvrzují i ve svém nejnovějším představení Saison du Cirque (Cirkusová sezona). Podívaná propojuje řadu stylů a talentů z celého světa: od sourozenců Kanakových z východní Sibiře, kteří s lehkostí stále a znovu létají vzduchem, přes švédského žongléra Matiase Salmenaha, jehož umění popírá zemskou přitažlivost až po voltižéra a jezdeckého akrobata Ludovica Baladina. A samozřejmě samotní Viktor a Kati.

Trojice akrobatů ze souboru Théâtre d’Un Jour se na Letní Letnou vrací po 8 letech. Na své novince s názvem Strach – A Fear song si ke spolupráci přizvali také sopranistku Julii Calbete. Režisérovi a uměleckému vedoucímu Patrikovi Massetovi se v představení podařilo propojit akrobatické umění, (nejen operní) zpěv, tanec i divadlo.

Artistky z francouzských novocirkusových souborů přivezou do Prahy inscenaci s názvem Projet.PDF (Projekt PDF), které diváci Letní Letné uvidí jako jedni z mála mimo Francii. Sedmnáct žen na scéně znázorňuje eklektický vesmír s barvitou estetikou. Míchají různé druhy akrobacie a divadla. Hrají slavnostní výbušné a hravé představení, které vás rozhodně nenechá v klidu.

Festival české novocirkusové scény
Je již zavedenou tradicí, že každý rok uvedou Losers Cirque Company na Letní Letné premiéru nové inscenace. Nejinak tomu bude i letos. Návštěvníci se mohou těšit na inscenaci Heroes, na níž s „Lůzry“ spolupracoval umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar, choreograf Radim Vizváry a o light design se postará spoluzakladatel Signal festivalu Amar Mulabegovič s Michaelem Bláhou. Stejný tým spolupracoval také na projektu Ego, který měl premiéru loni na podzim a bude k vidění na Letné. Cirk La Putyka v letošním roce uvedl na scénu novinku s názvem Isole. Režie inscenace se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského souboru Circo Aereo. Tentokrát se do hlavní role dostanou ti, kteří doprovází projekty souboru od samého počátku, ale obvykle stojí více v pozadí - hudebníci.

Collective Momentum připravil Boreal Normosis, jež je moderním příběhem, kde se jeviště mění v les, mytologický a pohádkový prostor plný fantazie. Představení kombinuje novocirkusové umění, fyzické divadlo a tanec s dalšími uměleckými žánry. Holektiv odvypráví příběh snílka, který nikdy neztratil víru ve vlastní schopnosti a odhodlání, nikdy nepřišel o životní energii a vedle budování vlastní kariéry bojoval za ženská práva a lepší životní úroveň. Příběh první české pilotky ožije v představení Božena. VOSTO5 vzdá hold Hančovi a Vrbatovi v loutkohereckém představení Slzy ošlehaných mužů a Squadra Sua uvede surreálnou klaunskou grotesku Přecházení.

Feel The Universe Circus Company chystá kousek s názvem Vlez v les, inspirovaný poetikou bajky, okořeněný řemeslností cirkusových technik, výtvarného umění a živé hudby. Brněnská líheň alias Michal NagyIrinou Andreevou a Daniel Kvašňovský předvedou své inscenace Sutura a Nivó. Lukas Blaha a Eva Stará rozehrají pohybovou poezii s názvem - tanec a cirkus spojené v jednoduchosti haiku. Autorské představení Goršek vyprávějící legendu o dvou bratrech z mytické Goršecké náhorní plošiny uvede G.N.A.T. Jedná se o  hru pro dva herce a dvě masky rozehrávající na prostoru jedné místnosti tragikomedii plnou lásky a nenávisti, krutosti a přátelství a ponorkové nemoci. Divadlo Víti Marčíka pak přijede s Robinsonem Crusoe. Stejně jako každý rok i letos proběhne Žonglérská galashow. Bratři v tricku namíchají koktejl z českých i zahraničních umělců.

Představení pod hvězdnou oblohou
V letošním roce chystají organizátoři několik „pouličních“ představení. Chybět nebude VOSTO5 a jejich Stand'artní kabaret a Bratři v tricku uvedou Běžkařskou odyseu. Návštěvníci se mohou těšit i na Flow Arts night. Na tomto fire gala spatří všechny možné formy ohnivého i světelného tance v podání umělců nejen z Čech, ale celého světa.

Letní Letná pro děti
Oblíbenými návštěvníky Letní Letné jsou děti, a proto pro ně organizátoři na každý den připravili bohatý program. Po celou dobu festivalu budou již od dopoledne na programu dětská představení a výtvarné a cirkusové dílny. Těšit se mohou například na Divadlo Víti Marčíka, Kejklířské divadlo Vojty Vrtka, Bratry v tricku, LokVar, Buchty a loutky a mnoho dalších.

Zdroj: SMART Communication s.r.o.

Témata článku

Nový cirkus

Letní Letná

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: