Jihočeskou Volyni oživí nový rodinný festival Letopruhy, na programu má divadlo, koncerty i současný cirkus

První prázdninová sobota na Koupališti Volyně bude patřit dětem. Pilotní ročník rodinného festivalu Letopruhy nabídne 3. července 2021 divadlo, koncerty a současný cirkus. V jihočeské Volyni kapela Bombarďák pokřtí nové album Pátek, divadlo 100 opic uvede hudebně-divadelní projekt Chytej Ušima a pro malé i velké diváky bude připravena novocirkusová Feel the Universe Circus Company. Hlavní program doplní výtvarná laboratoř galerie Sladovna Písek, workshopy akrobacie na zemi i ve vzduchu nebo dílna akční malby s artistkou Eliškou Brtnickou. Akce se uskuteční na čerstvém vzduchu v souladu s aktuálními vládními opatřeními.

Vlez v les (Feel the Universe Circus Company).

Vlez v les (Feel the Universe Circus Company).

„Přál jsem si zahájit prázdniny pořádnou akcí pro děti, protože po letošním školním roce si to opravdu zaslouží. Prvorepubliková městská plovárna slaví osmdesát let a tak se přímo nabízelo uskutečnit festival tady. Spolu se skvělými umělci jsme připravili pořádnou porci nového cirkusu, originální divadlo a na závěr punkovou nálož, kterou si užijí jak děti, tak jejich rodiče. Ze všeho nejvíc se těším na pohybovou bajku Vlez v les, kterou přivezou absolventi cirkusových škol v Dánsku a Holandsku Feel the Universe Circus Company. Přenesou vás do lesa, kde budete procházet po vlhkých mechových polštářích, vdechovat mlhu a sledovat zvířecí říši. V krásných maskách a s využitím akrobatických technik na vertikálním laně a stoje na rukách inspirovaných charaktery zvířat ztvární přirozenost i sílu přírodních živlů,“ láká diváky ředitel Kultury Volyně Martin Roškaňuk, který spolu s provozovatelem plovárny Vlastimilem Jirsou festival Letopruhy pořádá. 

Děti i jejich doprovod čeká koncert kapely Bombarďák, která na festivalu pokřtí svou novou desku Pátek. Hudební program doplní vystoupení skupiny divadla 100 opic Chytej ušima. Na programu budou písně o rybách, které touží po výletě do města, o mouše, která si myslí, že je slon, nebo o zmateném medvědovi, který nechal hlavu v medu. V příběhu nebude chybět ani šišková zmrzlina, kterou si děti po skončení divadla můžou objednat u stánku.

Pro nejmenší diváky do dvou let je připraveno představení Hmyzí hotel Bzzz. Světový trend interaktivního divadla pro batolata do Volyně přiveze FysioArt. Nahlédnutí do světa hmyzích hrdinů, pod kameny i kůru stromů přenese malé diváky na rozkvetlou louku zrána a také v noci. Specificky vystavěná inscenace hravou formou motivuje batolata ke vztahu k přírodě, podporuje smyslové vnímání, estetické cítění, představivost i rozvoj řeči.

Na jeden ze stromů koupaliště Hana Strejčková a Veronika Smolková doslova pověsí své Hnízdo na nitkách. Jaké je to vylíhnout se z vajíčka a poprvé uvidět svět? A co teprve naučit se létat? Představení kombinující pozemní a vzdušnou akrobacii vypráví příběh o překonávání nebezpečí, do kterého zapojí i diváky. Na inscenaci navazuje dílna akrobacie na šále, kde si děti mohou tuto disciplínu vyzkoušet na vlastní kůži.

Dalším z workshopů je Akční malba pro děti pod vedením artistky Elišky Brtnické a tanečnice Veroniky Vaculíkové. Děti během něj na obrovské plátno otisknou jednotlivé části svého těla a vytvoří tak jedinečné výtvarné dílo. Ve spolupráci s dětskou galerií Sladovna Písek se návštěvníci mohou zapojit do Laboratoře nebe, kterou přímo pro festival připraví její ředitel Adam Langer. Celým dnem bude diváky provázet Radek Pokorný, který se s divadlem Buřt představí také v pohádce O kóče a psékovi inspirované známým Povídáním o pejskovi a kočičce.  

Kromě kulturního programu mohou děti od rána až do večera využít přístup do vody, obrovské pískoviště nebo dětské hřiště s Hobitím domečkem.

Zdroj: Festival Letopruhy

Témata článku

Eliška BrtnickáHana StrejčkováVeronika Smolková

Feel the Universe Circus Company

Nový cirkus

Festival Letopruhy

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: