Jubilejní 30. ročník festivalu Tanec Praha zahájí Jiří Kylián

Jubilejní 30. ročník festivalu Tanec Praha zahájí Jiří Kylián

Jubilejní 30. ročník festivalu Tanec Praha zahájí Jiří Kylián

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již od konce května se představí v dalších dvaceti městech a obcích ČR. Festival otevře Jiří Kylián (CZ/NL) s komorním představením East Shadow v divadle Ponec (od 1. do 3. června 2018). Hlavní události, které korunují závěr akce, budou inscenace Sunny Emanuela Gata (FR/IL) a Dancing Grandmothers Eun-Me Ahn (KR). Kompletní program naleznete na www.tanecpraha.org.

„Neumím popsat, jak velkou ctí je pro nás spolupráce s Jiřím Kyliánem, největší světově uznávanou osobností tanečního světa českého původu. Svou velkorysostí de facto odstartoval náš festival ještě před pádem železné opony, o to více symbolický je jeho návrat na tuto akci po 30 letech. Je to pro nás zásadní koprodukční spolupráce s Kylián Productions BV,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha.
East Shadow je dílo nabízející dialog několika žánrů - živé klavírní hudby, filmu a performance. Vyrovnává se s tématy, jež nabídlo vybraným umělcům Japonské Aichi Triennale 2013: Samuel Beckett a pomoc obětem tsunami z roku 2011. Jiří Kylián patří k obdivovatelům absurdního Beckettova světa od svého mládí. K tomu je tu šokující živel, který nás vrací k nejprostším věcem života, staví nás před otázku života a smrti. Přeneseno na scénu pak filmu a živého představení. „Jsem si bolestně vědom toho, že cokoli děláme nebo činíme, je odsouzeno k zániku,“ říká Jiří Kylián.
Pro toto dílo oslovil dva sobě velmi blízké tanečníky, Sabine Kupferbergovou, svou ženu a letitou múzu, a Američana Garyho Chrysta. K nim přizval japonskou klavíristku žijící v Holandsku, Tomoko Mukaiyama.  „V duchu existenciální marnosti i tragikomické absurdity nás unáší na vlnách nostalgie, poezie a působivých obrazů a my si přejeme, aby to hned tak neskončilo,“ dodává Kreuzmannová.
Dále budou uvedena africká a mexická představení festivalu Tanec Praha 2018, která nabídnou živou a autentickou energií a zároveň vyzývají k vážné reflexi. Ladji Kone (BF) v souhře s hudebníkem ukazuje i hledá cestu k propojení tradice a současnosti. Foco alAire (MX) rozvíjejí střípky své tragikomedie v nostalgické hudební kulise poválečných let. Dále pak představení pro dospělé i děti vlámského kabinetu k. Ten přináší souhrou hudebníků a performerů s dětmi přímo na jevišti.

Trailer k East Shadow zde.

Zdroj: Tanec Praha

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: