Klavírista Lubomyr Melnyk zahraje s ProART Company v Brně a Praze

Klavírista Lubomyr Melnyk zahraje s ProART Company v Brně a Praze

Klavírista Lubomyr Melnyk zahraje s ProART Company v Brně a Praze

Soubor brněnské ProART Company připravil na podzim multižánrový projekt Poetické úvahy ve volných chvílích s nejrychlejším klavíristou na světě, zakladatelem Continuous Music – Lubomyrem Melnykem z Ukrajiny. Projekt bude uveden 28. října 2017 v Brně v rámci Moravského podzimu a 29. října v Praze Českém muzeu hudby. Autorem je režisér a choreograf Martin Dvořák, který chce uctít tvorbu filmového režiséra Petra Weigla. V představení se objeví mj. emeritní primabalerína ND Brno Renata Poláčková, stejně jako balerína Wiener Staatsoper Irene Bauer a herec Městského divadla v Brně Aleš Slanina.

„Weiglovy hudební filmy patří mezi poklady československé kinematografie, a přesto budou vždy ležet na okraji zájmu mainstreamové společnosti. Svou uměleckou výpovědí dosahují až kamsi k obzorům pomyslné divadelně-filmové dokonalosti. Dnes už takto nikdo netočí a asi ani točit nebude. Weigl je jedna velká epocha, která se uzavřela. Mezi trendy dnešního coolness umění a diletantského tvůrčího přístupu trčí Weiglovo dílo do nebeských výšin. Mé Poetické úvahy nejsou scénickým přepisem jeho stejnojmenného filmu, který jsem bohužel nikdy neviděl, ale mou pokornou momentální inspirací nad jeho odkazem, obrazem a slovem,“ dodává Martin Dvořák.
Zásadním prvkem tohoto projektu je ale hudba Lubomyra Melnyka, který vystavěl svůj hudební styl z praxe korepetitora moderních tanečních lekcí choreografky Carolyn Carlson v pařížské Opeře. Melnyk je známý svou kontinuální hudbou, klavírní techniky založené na extrémně rychlých tónech a komplexních notových sériích, obvykle s drženým pedálem, ve snaze prolínat jejich vzájemné rezonance. Většina z jeho hudby je pro klavír, ale složil i komorní a orchestrální díla. „Melnyk je rovněž autorem metodiky tzv. kontinuální hudby The Art of Continuous Music. Je držitelem dvou světových rekordů: v jedné sekundě dokázal zahrát 19,5 not a po celou hodinu dokázal hrát mezi 13-14 notami za sekundu. Ve svém oboru nemá ve světě konkurenci a patří mezi mezinárodně respektované hudebníky a umělce,“ uzavírají organizátoři.

Zdroj: ProART Company

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: