Na Jatkách78 zkouší Barcode Circus Company

Sweat & Ink (Barcode Circus Company).

Sweat & Ink (Barcode Circus Company).

Od počátku svého vzniku si Jatka78 kladla za cíl prohloubení spolupráce s mezinárodními soubory a divadly. Zahraniční vystoupení světových akrobatů jsou tak kromě domovských souborů základním stavebním kamenem dramaturgie. Jatka78 dvakrát ročně vypisují rezidenční program, jak pro domácí, tak zahraniční soubory. Od dubna na Jatkách78 zkouší Barcode Circus Company. Čtyři umělci za sebou mají několik úspěchů a angažmá v novocirkusových souborech, jako jsou 7 Fingers nebo Cirque Éloize. Režisérem představení je Jean-Pierre Cloutier, který v minulosti spolupracoval s režisérem a dramatikem Robertem Lepagem.

Světová premiéra Sweat & Ink se uskuteční 12. května 2019, na 13. a 14. května si soubor připravil dvě reprízy. Nejen spolupráce interpretů i režiséra tohoto souboru činí vrchol letošní novocirkusové sezony na Jatkách78. Za svoji kariéru totiž tito akrobati získali celou řadu ocenění, včetně zlaté medaile na festivalu SolyCirco, bronzové medaile na festivalu Cirque de Demain či cenu publika Choice. Vzhledem k podpoře při vzniku inscenace Sweat & Ink, mají Jatka78 tu výsadu, že zde proběhne světová premiéra. Nad událostí současně převzala záštitu velvyslankyně Kanady v ČR, Barbara C. Richardson.

Eric Bates, Alexandra Royer, Tristan Nielsen a Eve Bigel z Barcode Circus Company Sweat & Ink charakterizují jako „krásnou, neuhlazenou, místy bolestivou, však jednoznačně zábavnou novocirkusovou show. Sweat & Ink je také zkoumáním paměti a vztahů prostřednictvím akrobatické metafory.

Čtyři lidé bojují s vlastními nedokonalostmi a limity. Ty má ostatně i naše paměť, která je zdrojem řady omylů. V představení si tak čtyři interpreti pokládají otázku, zda může dokonalá paměť vést k dokonalému štěstí, nebo zda naopak najdeme milost v naší nedokonalosti, a krásu v souboji s životními výzvami.

Mezi cirkusovými disciplínami jsou např. závěsná či párová a skupinová akrobacie, teeterboard či russian bar. Posledně dvě jmenované disciplíny přitom patří mezi nejnebezpečnější kousky, jaké jsou na novocirkusových scénách vidět. Zatímco teeterboard patří ke stálicím moderní novocirkusové scény, tradiční akrobatickou disciplínu russian bar dnes provádí o poznání méně světových souborů.

Světová premiéra inscenace Sweat & Ink se na Jatkách78 uskuteční na základě předchozí rezidence. V podobném duchu se již dříve na Jatkách 78 odehrály světové premiéry inscenací All Genius All Idiot (Svalbard Company), Smoke Screens (Burn Out Punks) či Opaque (Circo Aereo). Prvně jmenovaný soubor, Svalbard Company se navíc na Jatka78 se svojí inscenací All Genius All Idiot vrátí již v září 2019.

Zdroj: Jatka78

Témata článku

Sweat & Ink

Barcode Circus Company

Jatka78

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: