
Flamenko a kathak mají kdesi v minulosti společné kořeny a společného prostředníka – cikánské hudebníky a tanečníky, kteří prvky indického tance po své dlouhé pouti Asií a Evropou vnesli do andaluského flamenka. Taneční představení Jany Drdácké a Anežky Hessové ale nepátrá po přesných historických souvislostech spojení flamenka a kathaku. Naopak si podle autorek s těmito tradicemi „osobitým způsobem pohrává a přináší jakousi intimní výpověď dvou žen, které svůj umělecký život zasvětily poznávání a přibližování těchto kultur českým divákům. V odlescích těchto dávných, téměř mytologických, kultur hledají své vlastní hlubiny a touhy, své vlastní já.“
Vedle tance je součástí představení živá hudební složka založená na indických perkusích „tabla“ – Tomáš Reindl, flamenkové kytaře – Stanislav Kohútek alias Morenito de Triana a práci s hlasem – flamenková zpěvačka Gema Caballero. Mezi hostujícími muzikanty bude Michael Cába (cajón), Pavel Križovenský (flétna) a hráč na basu nebo violoncello. Název Vypravěčka je odvozen od výrazu kathak – vypravěč, tedy ten, který vypráví příběhy bohů a bohyň. Kathak má původ ve staré hinduistické Indii. Původně chrámový tanec se v 15. století za mughalských panovníků přesunul do královských paláců, jde o jednu z nejstarších tanečních technik, která dodnes překvapuje svojí živelnou energií, dynamikou a neočekávanými rytmickými formami. V současné době se prezentuje v divadlech a patří mezi nejrozšířenější klasické tance Indie. Více informací zde.
Zdroj: 2media.cz
Jiří Vacek
Dobrý den, mám tu čest přihlásit se k tomu, že paní Miroslavu Pešíkovou, primabalerinu Národního divadla, znám osobně z…K výročí Miroslavy Pešíkové