Půlkulaté výročí festivalu ProART

Půlkulaté výročí festivalu ProART

Půlkulaté výročí festivalu ProART

Patnáctý ročník multižánrového festivalu ProART se uskuteční letos poprvé ve čtyřech městech – po Brně (16. – 23. 7.), Valticích (23. – 28. 7.) a Liberci (14. – 17. 6.) se rozrůstá i do Plzně (12. – 15. 7). Festival nabídne řadu artových workshopů, celkem čtyřiatřicet lektorů bude předávat své znalosti a zkušenosti v žánrech současného tance, divadla, zpěvu, hudby, literatury a fotografie. Festivalové foto zní „Ponoř se do umění“ a dokládá ho i doslovný podvodní vizuál Marka Procházky. Festivalovým tématem je myšlenka svobody v umění „Svobodě umění_Umění svobodu…!“.

Festival letos klade kromě tanečních dílen důraz především na ty hudebně‑pěvecké a literární. Mezi lektory najdete jména hudebníků jako Lenka Dusilová, Zdeněk Bína, Eva Vrbková, Radka Fišarová, Zdeněk Král, Ida Kelarová či literáty jako Josef Formánek, Michal Viewegh, Jiří Hájíček, Alena Mornštajnová a Tereza Boučková.
Z šestnácti tanečních lektorů se na festival po letech vracejí Martin Vraný a Eva Klimáčková, mezi nováčky bude syrský lektor Sakher Almonem či domácí Miřenka Čechová. Divadelní dílny budou v rukou herců i režisérů – Kristýny Frejové, Martiny Krátké, Štěpána Pácla a Veroniky Žilkové.
Všechny umělecké dílny jsou určeny pro odborníky, profesionály, studenty uměleckých škol i laiky, seniory, romskou menšinu či postižené. Mají odlišnou dobu trvání – od intenzivních jednodenních až po prázdninově týdenní a zážitkové. Smyslem je učit se a své zkušenosti sdílet. Většina workshopů je zakončena neformální veřejnou prezentací. Ve Valticích vzniká dokonce celovečerní představení.
Ředitel festivalu Martin Dvořák o letošním ročníku říká: „Když jsme před čtrnácti lety festival zakládali, nenapadlo mě, že vydrží tak dlouho a že bude realizován dokonce na více místech. Pro mě je to už kus historie a spousta zrealizovaných snů, lidských emocí, energií, síť přátelství a pěkná dávka vzájemné inspirace. I když netvrdím, že mě to nestálo pár bezesných nocí, nervů, stresu a šedivých vlasů. Stejně se ale k němu každým rokem vracím a už patnáct let odkládám dovolenou až na srpen. Věřím, že i letos se vyplatí přijet a tu atmosféru zažít. Umění se musí zažít právě na ProARTu.“
Večerní program festivalu zahrnující koncerty, mezinárodní představení a studentské prezentace bude zveřejněn v průběhu května. V Liberci je festival realizován opět ve spolupráci s Oblastní galerií v Lázních, v Plzni s Moving Station, v Brně s Moravskou galerií a ve Valticích s Národním centrem divadla a tance.

Přihlášku a další informace najdete zde.

Zdroj: ProART

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: