Sounds of Diversity: Unikátní spojení hudby, tance a světelného designu zazní ve 4 evropských městech
Mezinárodní projekt Sounds of Diversity přináší divákům příležitost zaposlouchat se do zvuků rozmanitosti, a to díky propojení současné vážné hudbu s pohybem a světelným designem. V režii brněnského režiséra Martina Modrého a pod taktovkou polského dirigenta Szymona Bywalece uslyší v rámci tohoto koncertního miniturné světové premiéry čtyř skladeb renomovaných skladatelů ze zemí Visegrádské čtyřky a uvidí trojici tanečníků v koncepci Jany Ryšlavé zahalenou v atmosféře light designu Piotra Ceglarka.
„Koncerty proběhnou 5. března v Ostravě, 6. března v Katovicích a na podzim tohoto roku v Žilině a Budapešti. Každý z 16 hudebníků Sounds of Diversity Ansámblu a každý z trojice tanečníků tak vystoupí ve své rodné zemi a zároveň ji bude reprezentovat v trojici zemí sousedních - zemí, které mají společné kořeny, historii i části kultury,” zve ředitelka projektu Marcela Kysová. „Přijďte si poslechnout dialog mezi tradicí a současností, mezi zvukem a pohybem, mezi prostorem a světlem. Sounds of Diversity vás společně s MOVE Ostrava zvou na multižánrový kulturní zážitek, který spojí umělce i publikum čtyř zemí v okamžiku sdíleného wellbeingu.“
Každá ze čtyř premiérovaných skladeb nabídne divákům jedinečný koncept odkrývající nové dimenze tohoto tématu letošního ročníku - wellbeingu:
Jedinou ženou mezi letošními autory je původem ostravská skladatelka a hudební režisérka Petra Šuško. Ve skladbě Šestý smysl reflektuje intuici, kterou má každý z nás a neomylně nás provází celým životem. Inspirací jí byly citáty slavných myslitelů o zraku, sluchu, čichu, hmatu a chuti, které postupně vedou k vrcholnému bodu – intuici jako nejvyšší formě poznání.
Šestý smysl tak podněcuje posluchače k zamyšlení nad tím, jak každý z nás svůj vnitřní hlas vnímá – je to tiché šeptání, dramatické pulzování nebo nečekaná harmonie?
Současnou slovenskou hudební tvorbu v rámci Sounds of Diversity reprezentuje Matej Sloboda. Jeho kompozice … e lumi danzanti navazuje na historický odkaz renesančních a raně barokních mistrů, jejichž skladby Consonanze Stravaganti jsou typické nezvyklými souzvuky a akordickými spoji, které přinesly zcela nové zvukové a harmonické perspektivy. Sloboda ve svém díle využil moderní kompoziční techniky k reinterpretaci těchto historických postupů a vytvořil současnou zvukovou strukturu plnou nečekaných souzvuků a zvukových vrstev. Jeho hudební přístup jistě osloví jak milovníky klasické hudby, tak i publikum, které se zajímá o nové možnosti zvukových experimentů.