Taneční aktuality se mění na Dance Context

Nezisková organizace Taneční aktuality o.p.s. se od ledna 2024 transformuje na produkční platformu Dance Context z.ú., fórum pro reflexi a rozvoj tance. Změnu názvu doprovází stabilizace portfolia a nová vizuální identita celé značky. Online magazín Taneční aktuality si název ponechává, stejně tak jako databanka subjektů Databáze tance. 

Taneční aktuality se mění na Dance Context

Taneční aktuality se mění na Dance Context

Taneční aktuality – nyní již Dance Context – vznikly jako internetový portál s oborovým zpravodajstvím a publicistikou. Časem se organizace vyvinula v širokospektrální fórum pro reflexi a rozvoj tance a svůj původní název tak jednoduše přerostla. Široké portfolio aktivit se slibně se rozvíjejícím záběrem mimo hranice České republiky vyústilo v potřebu jednoznačné a pro zahraničí dobře srozumitelné komunikace.

„Ke změně vedla poměrně dlouhá a promyšlená cesta, kterou bych shrnula do dvou rovin. Tou první je, že jsme během posledních let zásadně rozvinuli portfolio aktivit, které se postupně emancipovaly, a už dávno tak nejsme jen Taneční aktuality. Druhým důvodem, který je asi ještě urgentnější, je to, že se řada našich projektů rozšiřuje i do zahraničí, kde se ukázalo, že značka Taneční aktuality příliš nefunguje,“ shrnuje důvody pro změnu ředitelka Dance Context Daniela Machová. 

V současné době je Dance Context nejen vydavatelem etablovaného a stále rostoucího oborového média, ale rovněž se pohybuje na mezinárodním poli a pořádá řadu diskuzí, workshopů a dalších setkání. Hlavní linie činnosti této produkční platformy jsou nyní uspořádány do pěti tematických celků: 

 1. Taneční aktuality: Online magazín se specializací na reflexi oborů profesionálního tance, nonverbálního divadla, nového cirkusu a dalších přesahových žánrů. Taneční aktuality jsou již po několik let lídrem české tanečně-pohybové publicistiky. 
   
 2. Databáze tance: Portál umožňuje umělcům i organizacím zdarma zveřejnit svůj profil a poskytuje informace o akcích a příležitostech, kalendář oborových představení apod. Oblíbeným obsahem je také Manuál tanečníka, který přehledně shrnuje informace pro start kariéry.
   
 3. Webzine: Dance Context Webzine je internetová platforma v angličtině věnující se reflexi evropského tanečního umění. Publikuje překlady vybraných textů z Tanečních aktualit reflektujících český tanec, a také originální texty zahraničních spolupracovníků z celé Evropy – recenze, reportáže a rozhovory. Na doménu www.dancecontextwebzine.com se tak kompletně přesunul obsah anglické verze Tanečních aktualit. 
   
 4. Journal: Dance Context Journal, tištěný česko-anglický odborný časopis o tanci a pohybovém umění, od roku 2024 nahradí Speciální vydání Tanečních aktualit a nově bude také částečně recenzovaný. 
   
 5. Live: Dance Context Live je zastřešující název pro odborné diskuse, oborové kulaté stoly, neformální debaty s diváky, vzdělávací workshopy a semináře, které organizace pořádá v českém i mezinárodním kontextu, v tuzemsku i zahraničí.

Přesto, že se vlajková loď – magazín Taneční aktuality – stává jednou z položek na seznamu aktivit, i jemu může změna prospět: „Od rozdělení názvu organizace a magazínu si slibujeme, že budeme pro veřejnost srozumitelnější a také transparentnější. Činnost redakce se nejen formálně, ale i komunikačně oddělí od dalších aktivit a spoluprací v oboru, čímž dá jasně najevo svoji nezávislost. V tak malém oboru, jakým pohybové umění v Česku je, je důležité dbát na jasné linie mezi nezávislou publicistikou a partnerstvím v rámci jiných aktivit,“ vysvětluje šéfredaktor Tanečních aktualit Josef Bartoš.

Dance Context se aktivně podílí na podpoře české tanečně-pohybové scény více než 15 let a touto zásadní změnou vstupuje do další etapy svého vývoje v naději, že přispěje i k dalšímu rozvoji české oborové scény jako takové. 

Více informací o organizaci a celém portfoliu naleznete na nových webových stránkách www.dancecontext.com.
Zároveň si můžete poslechnout podcast, kde Clara Zanga rozmlouvá s ředitelkou Dance Context Danielou Machovou o detailech transformace: 
 Zdroj: Dance Context

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: