Registrace

Vize tance vydává novou publikaci zabývající se kreativním učením znevýhodněných skupin dětí a mládeže

Vize tance vydává online publikaci Tanec nezná handicap!, metodiku implementace inkluzivních pohybových metod do kreativního učení znevýhodněných skupin dětí a mládeže. Publikace vznikla se záměrem budování a rozvíjení koncepční spolupráce členů Vize tance a dalších tanečních a kulturních institucí se školami a speciálními školskými zařízeními. Cílem je implementace inkluzivních tanečních a divadelních metod do kreativního učení znevýhodněných skupin dětí a mládeže.

Publikace je výstupem a nadstavbou Sympozia: Pohybem k vyšší odolnosti a wellbeingu společnosti, které Vize tance realizovala v říjnu 2024 v Praze za účasti odborné veřejnosti včetně zástupců vzdělávacích institucí a osob sluchově a pohybově postižených. „Metodika má sloužit jako podpora a nástroj pro propojování aktérů kreativního učení včetně budování a rozvíjení multižánrové a oborové spolupráce v oblasti inkluzivního tance a divadla,“ říká hlavní autorka metodiky Blanka Marková.

Inzerce

Metodika Tanec nezná handicap reaguje na nedostatek kreativního vzdělávání pro zdravotně znevýhodněné děti a mládež. Cílí na komplexní zapojení dětí do vzdělávacího procesu po kognitivní, emocionální, sociální, etické a fyzické stránce prostřednictvím pohybových aktivit. Vychází ze zkušeností a praxe autorského kolektivu a opírá se o interdisciplinární přístup. Skládá se z teoretického úvodu – definice klíčových pojmů, přehledu existujících projektů inkluzivních pohybových metod a projektů, studií a literatury – a praktické části. Ta je sestavena ze tří příkladů dobré praxe kreativního vzdělávání dětí se sluchovým, zrakovým, tělesným a mentálním postižením, dále z jejich reflexe a souboru doporučení pro další rozvoj aktivit v této oblasti. Nastíněný je i popis metod propojování kulturních institucí se vzdělávacími institucemi zaměřenými na kreativní vzdělávání znevýhodněných skupin dětí a mládeže. Autorkami případových studií jsou Jitka Mozorová z brněnského spolku Proty boty, členky uměleckého spolku Ostružina – Lucie Štádlerová, Zden Brungot Svíteková, Věra Sagulová a Barbora Látalová – a Petra Holá ze Speciálně pedagogického centra.

„Jednou z priorit Vize tance je již od jejího založení roku 2008 otázka zavedení Taneční a pohybové výchovy do vzdělávání dětí a mládeže, a to včetně znevýhodněných jedinců. Těmto tématům se věnuje řada členů Vize tance, ať už zmiňovaný spolek Ostružina se svým projektem Ostružina a Neslyšící, Jaro Viňarský nebo performerka a fyzioterapeutka Markéta Stránská, která je odbornou konzultantkou metodiky. Sympozium a metodika volně navazují na projekt Umění ve zdraví, který Vize tance realizovala v roce 2023. Cílem našich aktivit je rozvoj mezioborových kompetencí a také posílení uplatnitelnosti profesionálních performerů působících v oblasti tanečního a pohybového umění,“ říká Markéta Hrdlička Málková, předsedkyně Vize tance.

Metodika je dostupná zdarma ke stažení, a to v české i anglické verzi. Záznam z odborného symposia tlumočený do českého znakového jazyka je také zdarma dostupný na webových stránkách Vize tance.

Zdroj: Vize tance

Diskuze

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Odesláním příspěvku souhlasíte s pravidly pro diskutující

Buďte první, kdo zahájí diskuzi pod tímto článkem!
Přidat komentář