Pavel Ždichynec se dožívá osmdesáti let

Pavel Ždichynec se narodil v Praze 5. září 1941 tanečnici, pedagožce a dlouholeté repetitorce Národního divadla Praha prof. Věře Ždichyncové. V roce 1961 absolvoval Pražskou taneční konzervatoř a po dvouleté prezenční vojenské službě v Armádním uměleckém souboru získal angažmá v Baletu Národního divadla.

Pavel Ždichynec se dožívá osmdesáti let

Pavel Ždichynec se dožívá osmdesáti let

Roku 1967 byl jmenován sólistou a stal se z něj výrazný interpret především dramatických a charakterních postav. Připomenu jen role, ve kterých se jeho výkon stal naprosto jedinečným a nezapomenutelným. Jedná se o Rudovouse ve třech inscenacích Labutího jezera naší první scény. Jeho Tybalta z Romea a Julie jsem zažil osobně, když jsem s ním měl v roli Merkucia, životu nebezpečný souboj.

V plejádě mnoha dalších skvělých a originálních interpretací jmenuji titulní roli ve Spartakovi, Tarasi Bulbovi, nebo Nuraliho v Bachčisarajské fontáně. Pavel Ždichynec byl také skvělým interpretem komediální role Matky Simony v Marné opatrnosti. Nemohu zapomenout na jedinečné ocenění jeho výkonu v roli Čerta ve Stvoření světa z úst autora a francouzského výtvarníka Jeana Effela, který navštívil pražskou premiéru a řekl: „Konečně až v Praze jsem se osobně setkal s čertem podle vlastních představ.“

Od roku 1986 působil ve funkci pedagoga na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy a v roce 1990 byl jmenován vedoucím baletního souboru Laterny Magiky. V roce 2016 získal Cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.

 

 


Fotogalerie

<br />  Z pohádky do pohádky (Karel Vrtiška, Karel Kmoch, Pavel Ždichynec) – Národní divadlo Praha 20. 12. 1968. Foto: archiv ND Praha/Jaromír Svoboda.


Z pohádky do pohádky (Karel Vrtiška, Karel Kmoch, Pavel Ždichynec) – Národní divadlo Praha 20. 12. 1968. Foto: archiv ND Praha/Jaromír Svoboda.

Signorina Gioventu (Pavel Ždichynec) – Národní divadlo Praha 29. 5. 1968. Foto: archiv ND Praha/Jaromír Svoboda.

Signorina Gioventu (Pavel Ždichynec) – Národní divadlo Praha 29. 5. 1968. Foto: archiv ND Praha/Jaromír Svoboda.

<br />  Othello (Pavel Ždichynec) – Národní divadlo Praha 28. 6. 1968. Foto: archiv ND Praha/Jaromír Svoboda.


Othello (Pavel Ždichynec) – Národní divadlo Praha 28. 6. 1968. Foto: archiv ND Praha/Jaromír Svoboda.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: