Weber byl příkladem neutuchajícího zaujetí pro svůj obor a píle, díky kterým se jako autodidakt vypracoval v mimořádně herecky a technicky zdatného mima, který na jedné straně plnil požadavky svého uměleckého šéfa, na druhé byl schopen samostatně přemýšlet a tvořit. Ke konci jeho éry v Praze jej už Ladislav Fialka povýšil do role spolupracujícího dramaturga a režiséra, ale Richard Weber se v sedmdesátých letech rozhodl pro vlastní cestu uměním pantomimy. V roce 1975 spoluzaložil se švýcarským klaunem a mimem Dimitrim proslulé učiliště Scuola Teatro Dimitri ve Versciu (kanton Ticino). Zde budoval postupně svůj osobitý pedagogický systém usilující o univerzální tělesnou průpravu divadelních umělců včetně svých specialit – umění pantomimy a masky. Ve vedoucí funkci uplatňoval rovněž v řadě školních a veřejných představení s pozoruhodným úspěchem své dramaturgické a režijní představy, které vyústily v tzv. cartoons (komické výstupy s maskou) a v cyklus mimicko-akrobatických představení Variété, jež předcházela dnes tak oblíbenému směru nového cirkusu. Patřil k vzácným typům umělců, kteří se s postupujícím věkem snažili zanechat budoucím generacím také svůj pedagogický odkaz. Vychoval v něm několik budoucích pedagogů, posléze jej přes ochromující tělesný neduh formuloval písemně s pomocí své asistentky Sary Bocchini. Česká umělecká veřejnost se chovala v průběhu let z nejrůznějších důvodů k jeho odkazu dost macešsky, Weber však na svůj domov nezapomínal a byl laskavým hostitelem řady českých umělců a teoretiků. Někteří z nich – Ctibor Turba, Martin Sochor a v současné době Pavel Štourač z divadla Continuo – působili a působí s úspěchem ve Scuola Teatro Dimitri jako pedagogové.
Richard Weber zemřel – několik dní před svými 85. narozeninami – ve spánku na klinice Varine nedaleko Locarna 23. ledna 2017. Čest jeho památce.
Mila
Za mě...ne. Nepohoršuje, ale je to za hranicí. Pro mě je klasika klasikou. Pokud nekdo chce jít touto cestou, tak ať…Labutí jezero aneb Co nejdál od pohádky