Burkiewiczová: Českým tanečníkům chybí sebevědomí, zajímavost má v sobě přitom každý

Jak jsou absolventi tanečních škol připraveni na profesní praxi? Na tuto a další otázky odpovídala v podcastu Tanečních aktualit Průvodce tancem Jana Burkiewiczová, režisérka, choreografka a zakladatelka souboru Burkicom. Mluvila o chybějícím sebevědomí mladých tanečníků a tanečnic i o tom, že se budoucí umělci na školách dozvídají velmi málo o tom, jak se se svým talentem nakonec uživit. 

Burkiewiczová: Českým tanečníkům chybí sebevědomí, zajímavost má v sobě přitom každý

Burkiewiczová: Českým tanečníkům chybí sebevědomí, zajímavost má v sobě přitom každý

Clara Zanga Autor Clara Zanga
Jana Burkiewiczová v podcastovém rozhovoru vzpomíná také na své vlastní začátky. Zpětně má pocit, že po absolvování Tanečního centra Praha neměla představu, jaké všechny možnosti divadelní svět nabízí, a že byla docela úzce zaměřená. „Poměrně pozdě jsem zjistila, že moje touha je úplně jinde,“ prozrazuje.
Zdá se jí, že současná generace začínajících profesionálů má o svém přemýšlení jasnější představu. „Mladí tanečníci jsou dnes všestrannější, přijde mi, že i přemýšlením jsou dál. Generace je to talentovaná, zajímavá a inspirativní,“ říká Jana Burkiewiczová o začínajících umělcích z celé Evropy, s nimiž se setkává v rámci konkurzů.
Když však mluví o konkurenceschopnosti českých absolventů tanečních škol, je o poznání skeptičtější. „Z tohoto tématu je mi trochu smutno. Z posledního konkurzu vzešli tanečníci pouze z ciziny. Čeští tanečníci mají potenciál, mnohdy velmi slušnou taneční techniku, ale jako by jim chyběla odvaha, zdravé sebevědomí, schopnost jít za hranice toho, co znají,“ míní. Celý rozhovor si můžete poslechnout v podcastových aplikacích. 
 
 

 

Témata článku

Jana Burkiewiczová

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: