Workshop #2 Taneční publicistika – Alternativní formáty

Taneční aktuality ve spolupráci s Performing Arts Hub Norway uspořádaly ve dnech 28. září – 3. října 2021 v rámci festivalu MOVE Fest v Ostravě třídenní seminář určený pro začínající taneční kritiky a autory. Workshop realizovaný jako součást projektu Reflexe tanečního a pohybového umění v Evropě se zaměřil na zkoumání alternativních formátů textů, jimiž lze reflektovat alternativní formáty představení a site-specific performance. 

Seminář se konal pod vedením zkušených tanečních a divadelních kritiček norské taneční scény Anette Therese Pettersen a Hild Borchgrevink. 

Z přihlášek přijatých v rámci open callu bylo vybráno osm účastnic z celé Evropy, polovina z nich se do workshopu zapojila online, druhá polovina dorazila do Ostravy osobně, kde se kromě představení zúčastnila i festivalových diskusí diváků s umělci pořádanými Tanečními aktualitami. Účastnice workshopu: Marija Saveiko (Lotyšsko), Silvia Hristova (Bulharsko), Freda Fiala (Rakousko), Regina Janzen (Belgie), Friedericke Frost (Německo), Marianna Panourgia (Řecko), Tereza Cigánková (Česko) a Lorraine Vaney (Gruzie).

Hild Borchgrevink na konto účastnic workshopu uvedla: „Pisatelky na mě skutečně udělaly dojem, zejména vzhledem k tomu, že jsme jim daly velmi málo času na to, aby psaly pro ně dosud zcela novým způsobem.“

Freda Fiala, která dorazila na workshop z Vídně, atmosféru komentovala následovně: „Kombinovat zkušenost návštěvy města a online workshopu byla pro mě ‚nová věc‘, ale organizátorky přistoupily k tomuto fyzicky distancovanému formátu s detailním programem a opravdu docílily toho, že člověk měl pocit osobního a podstatného, hmotného setkání. Mému psaní tato příležitost rozhodně prospěla – cestování, setkání, sdílení a čas a prostor na přemýšlení mezi tím.“

Vzniklé alternativní formáty textů byly publikovány v anglické sekci Tanečních aktualit.

 

Témata článku

Performing Arts Hub NorwayTaneční aktuality

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE