Absolventský koncert Taneční konzervatoře hl. m. Prahy 2010

Jako každý rok, patří konec června mimo jiné absolventským koncertům Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, které bývají uváděny na prknech Stavovského divadla. Letos byla uvedena tradičně dvě představení, 18. a 20. června. Bohatý program sestával ze tří částí.

Úvod večera patřil klasickému tanci. Pro letošní rok nastudovali konzervatoristé a absolvující studenti dvě ukázky z baletu Korzár: Pasáž Jardin animé (Oživlá zahrada) a Grand pas de deux ze 4. jednání v doprovodu tance šesti dívek. V první části účinkovaly v hojném počtu žákyně 5. a 6. ročníku. Pečlivě secvičené sborové pasáže působily precizněji a paradoxně jistějším dojmem než sólové variace samotných absolventů. Studenti jsou ovšem teprve na počátku profesionální kariéry a patří jim plná podpora. Korzárem byla klasická část vyčerpána, bylo však příjemné zhlédnout alespoň dvě ukázky z baletu, který je u nás tak zřídka k vidění.

 

Po přestávce následoval blok moderních choreografií, přijímaných publikem se stoupajícím zájmem a ohlasem. První tři čísla z dílny pedagožky TKP Aleny Drapalíkové byla kratší, spíše etudového charakteru. Choreografie Zůstaň byla duetem dvou rozcházejících se milenců, pracujícím se zažitým a známým slovníkem současného tance. V premiéře uvedené Outsiderblues pro tři tanečníky sledovalo osud opuštěného mládence, extroverta, snažícího se vybít energii v pohybu, a mladíka, který všechny stmelil do jedné „party“. Kratičké expresivní ženské sólo Chanson de la Rue bylo inspirováno francouzským duchem.

Petr Zuska pro absolventské večery nastudoval delší kompozici s názvem Růže na hudbu Spiritual kvintetu. Jednotícím prvkem tu byl pár (Michal Krčmář a Lucie Rákosníková, již absolventi a členové Bohemia Baletu), jehož úloha se zdála zprvu monotónní, jen pro uvedení jednotlivých písní, ale posléze se začlenili do proudu choreografie. Růže jako rekvizita posloužily jako symbol často předávaný, upouštěný, odvrhovaný, stejně jako láska, která stála ve středu většiny skladeb. Duety střídaly sborové pasáže, Petr Zuska se opět vydal cestou sledující texty písní, nechyběla nadsázka a humor. V porovnání s předchozími krátkými kusy bylo jednoznačné, že jde o dramaturgicky promyšlenou a ucelenou choreografii z pera zkušeného tvůrce.

Největším úspěchem večera byla tentokrát sekce lidových tanců, tam se rozvinul naplno temperament studentů a absolventů, i těch bývalých. Hned první tanec, českou skočnou, zatančily dva páry tanečníků, kteří jsou již absolventy a mimo další aktivity stále členy Bohemia Baletu. Chodský lidový dudácký tanec v podání tří děvčat ze 7. ročníku následoval valašský lidový tanec dvou chlapců píšťalky a pak oblíbené Valašské hry – choreografie, ve které se studenti mají možnost doslova „vyřádit“: dá se přizpůsobit tak, aby v ní každý využil své nejlepší kvality, někdo sílu, někdo obratnost. Valašské hry jsou poskládané z pohybových her, které provozovali pasáčci při hlídání ovcí, předváděli přitom, co kdo předvede za nejlepší složité nebo humorné kousky. Jako vedoucí těchto hrátek, jinak ztvárněných skupinou chlapců od 3. ročníku po absolventy, se představil opět Krčmář. Šarišské koleso, kolový tanec ze Slovenska, tančily studentky 5. ročníku, a další mužský tanec, slovenské koňaře, opět dva členové Bohemia Baletu. Sedmý ročník zakončil oficiální program čardášem z Kopanic, ale na diváky čekalo ještě jedno překvapení. Představení 20. června bylo věnováno jubileu jednoho z pedagogů pražské konzervatoře, profesora Ivana Muchky. Protože vyučuje tanec lidový, dárek pro něj si jeho bývalí absolventi přichystali na závěr třetího bloku – a že se podařilo sejít velmi zdárným absolventům, byl to např. Jiří Kodym, Tomáš Rychetský, Tomáš Kopecký a Jiří Urban z Národního divadla nebo Václav Kuneš, který právě pobýval v Praze a reprizoval svůj poslední projekt se 420PEOPLE, a další. Pro oslavence secvičili slovenskou Bašistovskou, rozvinuti v půlkruhu proti oslavenci. Nálada večera vygradovala ve velký aplaus a diváci odcházeli s úsměvem ne rtech. Dramaturgie letošních absolventských koncertů se skutečně povedla a my se již teď můžeme těšit na další nadějné ročníky, které pomalu a jistě dorůstají ke svým absolutoriím.

 

Absolventi 2010

Klasický tanec:

Irina Burduža
Klára Hovorková
Klára Maříková
Alina Nanu
Michael Vaněk

Moderní tanec:

Sandra Danielová
Daniel Macháček
Štěpán Pechar
Martin Šlofa

Foto: archiv studentů TKP

 

Psáno z představení 20. června 2010.

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Tanec

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: