Humor in Concert – Muzikanti v rolích klaunů

Na druhý ročník ostravského festivalu nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum dorazilo německé duo Gogol & Mäx, které tvoří bývalí muzikanti filharmonie Christoph Schelb a Max-Albert Müller, jejichž věkový průměr je překvapivých 55 let. Do Ostravy a zároveň poprvé do České republiky přivezli v Německu oblíbenou inscenaci Humor in Concert, ve které využívají na dvě desítky hudebních nástrojů všeho druhu.

Humor in Concert (Ch. Schelb, M. A. Müller). Foto: Jiří Zerzoň

Humor in Concert (Ch. Schelb, M. A. Müller). Foto: Jiří Zerzoň

Projekt stojí na jednom prostém motivu – Schelb (Gogol) v černém fraku chce jako klavírní virtuos postupně odehrát sólové koncerty hudebních klasiků, ale to se mu nedaří kvůli Müllerovi (Mäxovi), staršímu pánovi s bílými vlasy a velkými botami, který „klasiku“ pokaždé obohatí o originální hudební doprovod a prokládá koncerty melodií španělské folklorní písně La Cucaracha.

Interpreti, současně také režiséři a choreografové, humorně podávají úryvky hvězdných hudebních skladatelů, jako jsou Ferenc Liszt, Wolfgang Amadeus Mozart, Fryderyk Chopin, Ludwig van Beethoven, Robert Schumann nebo Johann Sebastian Bach, jehož busta se po celou dobu vyjímá na desce klavíru. Inscenace je zábavná a vážná hudba je v ní po celou dobu interpretována s velkou pokorou a respektem.

Na scéně se vyjímá černý klavír, během představení se pak postupně vytrácí unylá hnědá tkanina pokrývající jeviště a přibývají hudební nástroje a rekvizity, bez nichž by představení nemohlo proběhnout. Mäx, vždy smutný z toho, že mu Gogol také nedovolí hrát Piano Solo, vytahuje z různých koutů jeviště předměty, kterými klavír doprovází. Bachovo Preludium tak zaznívá dohromady se zvonkohrou, Chopinův koncert s velkým skleněným xylofonem a Beethovena Mäx doplňuje o sérii zmenšených nástrojů – saxofon, pozoun a trubku. Ke konci představení aktéři naopak využívají dechových nástrojů nadměrných velikostí.

Humor a někdy přehnaně teatrální projev interpretů jsou dle mého zaměřeny především na mladší skupinu diváků. Dětem jsou nabízeny prvoplánově komické situace, dospělé mohou zaujmout nápaditost a souznění klasických i nevšedních hudebních nástrojů. Interpreti publikum rychle vtáhnou do děje a lehce si je ochočí. Nechávají diváka v očekávání, co bude následovat, a probouzí v sále zvědavost, jak Mäx Gogolův výstup doprovodí tentokrát.

Akrobatické prvky přicházejí na řadu, když Mäx potřebuje noty umístěné na vrcholu strohé konstrukce z tyčí. Po chvíli zápasení oba pánové společnými silami notový záznam sundají z přibližně třímetrové výšky, aby zjistili, že z konstrukce stačilo bez námahy sesunout celý stojan s notami.

Další cirkusové prvky na diváka čekají až na konci inscenace. Gogol balancuje na velké plechové konzervě a dřevěné desce a současně precizně hraje na saxofon. Některé části ale do kontextu celého představení nezapadají, Gogol například předvádí „provazochodecké číslo“ na tyči mezi klavírem a trubkou, ale z dramaturgického hlediska tato část přebývá. Na závěr se Gogol a Mäx rozloučili známou hrou na skleničky, ale v jejich provedení se jedná opravdu o obdivuhodný výstup.

Hudební výkony umělců vysoce převyšovaly herecký výraz a úroveň akrobatických prvků, když oba muzikanti vyluzovali na nástrojích libé tóny a předváděli nejroztodivnější způsoby hry.

Christoph Schelb a Max-Albert Müller se navíc na české diváky připravili – naučili se několik jednoduchých českých frází, které zapojili do představení a ve výstupu využili i naši státní vlajku. Vystoupení Humor in Concert působilo bezprostředně, což se projevilo i v závěru, kdy se všechny děti seběhly k pódiu, aby si s umělci potřásly rukou. 

Psáno z představení 10. června 2017, Nová aula VŠB Ostrava-Poruba.   

Cirkulum 2017
– mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla

9.–11. června 2017  

 

 

Humor in Concert
Režie a choreografie: Mäx (Max-Albert Müller) a Gogol (Christoph Schelb)
Technika: Victor Manninger a Konstantin Jordan

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Christoph SchelbMax-Albert Müller

Gogol & Mäx

Nová aula VŠB Ostrava-Poruba

Nový cirkus

Cirkulum

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: