Někdy se při sledování tance druhých tanečníci neudrží a hlasitě to komentují, podporují ho výkřiky, nebo se dokonce zvednou a snaží se napodobit jeho styl, vždy ovšem tak trochu po svém. Okolo jeviště jsou totiž rozestavěné židle, na kterých tanečníci sedí, když zrovna netančí, jsou tedy po celou dobu přítomni na scéně a pozorně sledují, co se tam děje. Vzniká tak uvolněná kamarádská atmosféra, která lehce vtáhne i diváky. Ti živě reagují na dění na scéně (což je v českých divadlech stále ještě vzácné). Na jevišti je také hudebník Simon Thierrée, který své vlastní kompozice a folklórní motivy živě interpretuje. Nezůstává ovšem celou dobu jen ve svém koutku, ale může se zapojit do dění na jevišti – s houslemi v ruce jde za tanečníky, zpívá a v závěru představení s nimi dokonce tančí složitou pasáž dupů přejatou z jednoho lidového tance. Na to, že je to Belgičan, se zhostil interpretace a improvizace na slovenské lidové motivy velmi citlivě.
Společnými prvky v jejich tanci je velká pohyblivost a flexibilita, zdá se, jako by tančily všechny části těla najednou a každá úplně něco jiného. Někdy jejich pohyb až hraničí s akrobacií, především v partnerském tanci, je silový a něžný zároveň. Kromě odkazů k folklóru se zde mohou vyskytnout také narážky na klasický či barokní tance. V každém případě je na takový tanec radost se dívat.
A když poprvé během představení zazní zpěv, diváky to doslova přibije k sedadlům. Milan Herich si nejdříve několik minut užívá své folklórní sólíčko, stále se usmívá a nutí diváky smát se také. Postupně k sobě přitáhne všechny tanečníky i houslistu, a když je napětí největší, spustí silným hlasem lidovou píseň. Ostatní se přidávají nejdřív jen nesmělými ozvěnami, nakonec ale spustí všichni zplna hrdla, až po zádech běhá mráz.
Celkově působí Journey Home jako kompaktní inscenace, kde individuální výstupy plynule střídají skupinové, momenty koncentrace střídá odlehčení humorem a současný tanec střídá folklór. Vše podbarvuje krásná muzika v živém podání.
Není proto divu, že s tímto představením slovenští tanečníci sklízejí úspěchy po celé Evropě. Výjimkou nebyla ani Praha a jejich „nový tradiční tanec“ byl odměněn bouřlivými ovacemi. Představení bylo uvedeno ve spolupráci s divadlem Archa v rámci Vlámské sezóny a za podpory vlámské vlády. Z představení 11. 10. 2011 v divadle Archa.
VAŠE HODNOCENÍ
A jak byste představení hodnotili vy?
Hodnoceno 0x
Kata Zagorski
No jo, niekedy sa nepodarí. Ale zase niekedy je to komunikačne konzistentné, aj celkom adresné aj javisková istota tam…Nadčasově neuchopitelná excelence, anebo přehlédnutí diváka?