Loneliness & Stuff, Mezi světem a mnou – O hledání identity s vtipem a šarmem

Dvě inscenace Loneliness & Stuff souboru Ufftenživot a Mezi světem a mnou Barbadosanky žijící v Maďarsku Valencie James byly společně prezentovány během festivalu Malá inventura 2017 ve Studiu Alta. Obě spojuje především myšlenka hledání.

Loneliness & Stuff (S. Arnstein, J. Šimek). Foto: Dominik Žižka

Loneliness & Stuff (S. Arnstein, J. Šimek). Foto: Dominik Žižka

V první produkci, kterou vytvořili a prezentují zakládající členové souboru Ufftenživot Sára Arnstein a Jiří Šimek, se sice oba snaží spíše zkoumat, co je samota, avšak během toho musejí každý projít i hledáním sebe sama.

Loneliness & Stuff otevírá velmi působivě rozehraná scénka jasně a srozumitelně navozující téma, o kterém se dalších 40 minut hraje. Sára Arnstein a Jiří Šimek jsou oděni do podobného kostýmu (barevné kalhoty a retro svetr), každý sedí na své židli a pokukují po sobě. Zdá se, že jsou na prvním rande a nevědí, co si k sobě mohou dovolit. Oba se chtějí toho druhého dotknout, ale všechny pokusy ztroskotají. Celá scéna svou trapností vyvolává u diváků smích. Aktéři pak rozehrávají pohybovou etudu v prostoru.

Z té posléze uniká Sára, která se ve svém anglicky mluveném monologu pídí po tom, co je štěstí. Dochází k myšlence, že jsou to částice rozptýlené v prostoru, a tak se je vydává hledat. Její pohyb je při tom stejně roztěkaný jako ony částice v prostoru. Mezitím se Jiří publiku svěřuje se svým traumatickým zážitkem z dětství, kdy si během pobytu na skautském táboře rozsekl nohu sekerou. Bolest a trapnost tohoto zážitku přetrvávají i během jeho následné cesty životem, když hledá svou identitu a místo ve světě. Vše nakonec vyznívá do ztracena.

Za zmínku ještě stojí výjev, kdy si oba aktéři v rychlém sledu převlékají různá bláznivá trička s přihlouplými nápisy. Kromě toho, že očividně dámské svršky vypadají na Šimkovi komicky, nápisy o štěstí na nich zase vtipně komentují Sářino hledání štěstí.

Největším plusem je fakt, že vše je podáno s mírnou nadsázkou a vtipem, a tak i závažné téma osamění vyznívá až nadmíru lehce. V druhé půli dění už zlehka ztrácí dech, už se neobjevují žádné nové myšlenky a ani pohyb už tolik nezaujme jako na začátku.

Po Loneliness & Stuff následovala na festivalu nového divadla inscenace Mezi světem a mnou, kde se Valencia James snažila najít svou identitu.

Není patrně náhoda, že název odkazuje ke knize Ta-Nehisi Coatese Between the World and me, v níž se autor – Afroameričan – snaží popsat, co je to být černoch ve Spojených státech amerických. A Valencia James je rovněž Afroameričanka, která se před devíti lety přestěhovala do Maďarska, kde musela řešit své místo ve společnosti.

Nejprve se postupně probouzí v přepravce, má na sobě šaty s flitry, které hází odlesky. Dívka se nejprve vykuleně rozkoukává a velmi brzy se projeví jako krásná, sebevědomá a suverénní žena. Kromě pohybu a slov, která jsou uspořádána do monologů s velmi osobní výpovědí, se v její zpovědi objevují rovněž prvky, jimiž se snaží komunikovat s divákem a vybudit ho k aktivitě – jde například mezi diváky a vyzývá je, aby se jí dotkli.

Mezi světem a mnou je tedy osobní výpovědí o hledání místa ve světě, společnosti a s tím spojeného hledání vlastního „já“. Stejně jako předcházející inscenace činí tak s nadhledem, šarmem a velkým vtipem.

Psáno z představení 27. února 2017 v rámci festivalu Malá inventura, Studio Alta.    

Loneliness & Stuff
Koncept a scénář: Sára Arnstein a Jiří Šimek (Ufftenživot)
Hudba:
Ivo Sedláček
Reprodukovaná hudba: Forest Swords, Perfume Genius, La Femme a WhoMadeWho
Light design: Štěpán Hejzlar a David Prokopič
Premiéra: 15. a 16. dubna 2016  

Mezi světem a mnou
Choreografie a režie:
 Valencia James
Hudba:
 Ádám Márton Horváth
Light design: Zoltán Grecsó
Premiéra: 20. října 2016

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Jiří ŠimekSára AnsteinValencia James

Ufftenživot

Studio ALTA

Tanec

Malá inventura

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: