Několik otázek pro La coja dansa

V rámci taneční laboratoře festivalu Tanec Praha se letos představí španělský soubor, který se při své tvorbě nechal inspirovat Milanem Kunderou. Jaká náhoda.  La coja dansa nám odpověděli na několik otázek... Na Tanci Praha uvedete Accidens, pokládáte ho za svoje nejlepší dílo?
Každá práce je jiná a má svůj vlastní charakter. Accidia skvěle funguje díky spolupráci tanečníků, jemnosti díla a celkové atmosféře. Jsme velmi spokojeni s výsledkem, i když tuto choreografii vlastně během představení neustále proměňujeme. Co na něm nejvíce španělské publikum ocenilo? Myslíte, že to stejně zafunguje i zde v Praze?
Ve Španělsku se obvykle líbí scény s jasným pohybem, rychlé a koordinované. Souvisí to s našimi vlastními tradicemi a chováním! Akrobacie je také velmi ceněna, i když se na ni primárně nezaměřujeme. Necháme se překvapit reakcemi a vkusem v Praze, možná, že váš osobní vkus je úplně jiný. Možná, že vás více osloví scény s psychologickými momenty. Například Kafka se velmi liší od Lorca! Podkladem pro tuto choreografii je nějaký reálný příběh jednoho z interpretů, nebo je to komplexně fikce?
Příběh je inspirován především knihou Milana Kundery (jaká shoda!). Ale pokračuje si  vlastní cestou a vůbec my si hrajeme s různými částmi té knihy, které dáváme různě dohromady. Stavíme scénu, kterou se snažíme napodobit to, jak fungují myšlenky: obrazy, které přicházejí, plují a zase se vytrácí. A nenesou vždy jasnou linii. Jaký je španělský současný tanec? Máte pocit, že se nějak výrazně liší od českého? Že v tom hraje roli odlišnost kultur?
Myslím, že současný tanec je jako každé jiné současné umění: to nemá co do činění se státy, ale s určitými obavami a postupy. Samozřejmě, že každá země, má trochu jiný vkus, ale cítíme podobnost současného tance v celé Evropě, zároveň vidíme, jak se liší od našeho tradičního španělského tance. Ve Španělsku jsou však evidentní rozdíly dle území. Jiný je tanec, který vznikl v Madridu nebo v Barceloně. Myslím, že ale i v Praze uvidíme rozdíly mezi naší prací a prací českou. Co vás vedlo k zapojení právě filmové projekce do představení? Máte k filmu nějaký specifický vztah, nebo to byl jen režijní záměr?
Od samého počátku naší práce jsme vždy pracovali s videem na pódiu. Tatiana Clavel miluje fotografování, a navíc video přidá hře na podiu jinou perspektivu. Když se dají dohromady oba diskurzy, tělo a video, posilují význam. V tomto představení video hraje důležitou roli – pomáhá, aby publikum pochopilo, kde je naše místo jakožto tanečníků na jevišti a také, aby bylo jasné, proč a co děláme. Co pro Vás znamená účinkování na Tanci Praha, co od něj očekáváte?
Víme o Tanci Praha od té doby, co jsme začali tancovat a pak jsme poznali ředitelku festivalu a to pro nás bylo potěšením a ctí. Když nám nabídli účast na Tanci Praha, skákali jsem radostí dva metry vysoko! V této době neočekáváme vzestupnou tendenci naší kariéry, vůbec ne díky přítomnosti na mezinárodních festivalech. Chceme si to jen zažít a získat zkušenosti a nabídnout náš tanec každému, kdo chce přijít a vidět nás. Zkušenosti z tančení venku i uvnitř v divadle jsou pro nás velkou výzvou a my rádi potkáváme (i na ulici) lidi, které naše práce zajímá a těm  ji věnujeme jako dárek. Co vás osobně nejvíce láká z programu Tanec Praha 2013?
Abych byl upřímný, ještě jsme nenastudovali celý program, ale jsme si naprosto jisti, že ať půjdou diváci na cokoliv, nebudou zklamaní. Tanec? Čím pro vás je?
Wow, to je těžká otázka. Tanec, láska, život... Tančení kombinuje základní prvky (naše těla, jejich hmotnost, jejich funkci a nedokonalost) s těmi nejvyššími. Každý tanečník vnímá vesmír srozumitelněji, když tančí. Komunikace mezi lidmi je vždy mnohem efektivnější, když se do ní zapojí tělo, než když říkáme tisíc slov. Liší se pouze kanálem, ten mluvený zde má mnohem víc funkcí, samozřejmě, ale tělo vypovídá reálně bez zamlžených významů. Samozřejmě, že tančení před publikem není vždy příjemné a zábavné, ale je to vždy velmi intenzivní zážitek. Dokonce i tančení pro sebe, nebo s lidmi na tréninku, je vždy pozitivní a posilující. Tanečníci jsou „feťáci" závislí na  pohybu, na intenzivním zážitku, kdy vaše tělo mluví samo o sobě.

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: