Trocha Francie v Praze

Nový festival francouzského divadla s příznačným názvem Sněz tu žábu probíhal jako součást Mezinárodního dne frankofonie a jeho cílem bylo hledat paralely mezi novou českou a francouzskou divadelní tvorbou nejen mluvenou, ale i jazykově bezbariérovou. Festival odstartovalo pantomimicko-klaunské představení War Pig francouzské Compagnie le Festin de Saturne a druhým pohybovým představením byla Heavy Metal Soap Opera v podání českého uskupení Wariot Ideal.

War Pig. Foto: Gabriela Dorantová.

War Pig. Foto: Gabriela Dorantová.

 V prvním případě War Pig se jednalo o žánr grotesky, punkové klaunerie, jak sami tvůrci v anotaci představení podotýkají. Armádní groteska o lásce, národním cítění a prasatech. Ožehavá témata prostupující naší společností byla podávána s humorem a nadsázkou. Příkladem je scéna, kdy se Fidel naštve na vojína během večeře a naplácá mu na holou, s výsledkem, že se to oběma zalíbí. Následuje píseň v angličtině, s hravými jazykovými přesmyčkami o gayích, a když už to vypadá na polibek, Castro nazve vojína prasetem. A prasata se musejí zabíjet! Všichni lidé jsou prasata! V představení se objevuje i herečka, přicházející jako matka vlast, kterou začnou vojáci okupovat a ničit.

Představení je plné kontrastů, na kterých je humor z velké části postaven. Už jen charaktery mužného Fidela a subtilního upištěného chlapce. Interpreti využívají další zcizovací prostředky, jako jsou hlas, živá hudba, pantomima atd. Kostas Asmanis a Guillaume Moreau jsou skvěle herecky i pohybově vybaveni. Představení má spád, a když už chtějí diváka nechat odpočinout si od smíchu, nastolí hlubší téma k zamyšlení. Ve chvíli, kdy však začnete upadat do deprese z válečného světa, vyvedou vás klauni opět ze snění nějakou neočekávanou akcí.

Dalším večerem, klaunsko-pohybovým představením, byla již zmíněná Heavy Metal Soap Opera v podání Wariot Ideal – Vojta Švejda, Jan Kalivoda a Tomáš Procházka. První salva smíchu začne v okamžiku, kdy hřmotné hlasy členů kapely spustí hádku, která probíhá ve zkomolené francouzštině. Během představení rozeznáváme několik slov jako „pizza, musique, un, deux, très…“ a tato „francouzština“ se pak nese celým představením. Po několika scénách si říkám: Jak dlouho to vydrží být ještě vtipné? Ale zkušení interpreti netlačí na pilu, a tak tato jazyková zkomolenina nevyznívá nijak trapně a jazyk se stává automatickým.

 Heavy Metal Soap Opera. Foto: David Konečný.

Tři kamarádi. Metal. Zkušebna v garáži. Již nějakou dobu spolu hrají, ale chtělo by to koncert. Co udělají první? Vytáhnou diáře, aby zjistili, že nemají šanci se sejít! Následné hádky, usmiřování a špičkování se prostupuje celým představením. Když už se rozhodnou, že budou pracovat na nové skladbě, vždy se něco zvrtne nebo je dostihne pojem prokrastinace.

Wariot Ideal uchopili téma jako sitcomový snímek. Jednotlivé situace gradují v drobných pointách a navazují na sebe pomocí střihu. Tito zkušení komici dokážou vygradovat sebemenší gag i v momentech zdánlivého nicnedělání. V divákovi tak vyvolávají neustálé záchvaty smíchu svou nápaditostí, absurdností jednotlivých situací a klaunským nadhledem.

Nový festival Sněz tu žábu přinesl svěží vzduch, který se od Středozemního moře přesunul do pražské Venuše ve Švehlovce. Nabídl opravdu pestrý program – kromě divadelních představení, scénických čtení či diskusí mohli diváci ochutnat i francouzskou kuchyni nebo si nakoupit šarmantní módní doplňky. Kapacita divadla byla plně obsazena. Díky vstřícnosti organizátorů a přátelské atmosféře se na představení nakonec dostali všichni zájemci, i ti, kteří poté byli během představení opřeni po stranách o zeď nebo seděli na polštářcích na zemi. A určitě tohoto lehkého nepohodlí nelitovali!

Psáno z představení 2. a 4. března 2015, Venuše ve Švehlovce, Praha.

Sněz tu žábu – festival francouzského divadla
2.–6. března 2015

War Pig
Hrají: Kostas Asmanis a Guillaume Moreau
Light design: Monica Romanisio 

Heavy Metal Soap Opera
Scénář, režie a účinkují: Jan Kalivoda, Tomáš Procházka a Vojta Švejda
Light design: Jan Beneš

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Guillaume MoreauJan KalivodaKostas AsmanisTomáš ProcházkaVojta Švejda

Compagnie le FestinWariot Ideal

Venuše ve Švehlovce

Nový cirkusTanec

Sněz tu žábu – festival francouzského divadla

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: