Velká folklorní show

Lúčnica – to je světový pojem, vlajková loď slovenského folkloru, profesionální hudební a taneční soubor, který svou mimořádnou kvalitou a originalitou dokázal rezonovat před zaplněným hledištěm Janáčkova divadla v Brně. Při zahajovacím projevu na uvítanou jej šéf brněnského baletu Mário Radačovský vtipně označil za BMW či mercedes slovenské kultury. V jeho čele stojí už od roku 1951 Štefan Nosáľ, legenda, která posunula hranice souboru do velkých výšin. Ve svých choreografiích vytváří profesor Nosáľ vlastní styl, kdy zakomponovává původní lidové tance do jevištní umělecké stylizace. 

Na detvianskych lazoch (Lucnica). Foto: Petr Brenkus.

Na detvianskych lazoch (Lucnica). Foto: Petr Brenkus.

V rámci brněnského vystoupení uvedl umělecký soubor Lúčnica Reprezentační program, který je výběrem nejúspěšnějších tanců a zavádí diváky do nejcharakterističtějších folklorních oblastí Slovenska. Dramaturgie večera zachycuje rozmanité umělecké projevy bohaté lidové tradice v tanci, v hudbě a kroji, od jemných ženských tanců, přes hravé a vtipné, až po temperamentní párové a virtuózní mužské tance. Tak se ocitáme na nejrůznějších místech Slovenska, jako Šariš, Trenčín, Liptov se severní horskou oblastí až po Detvu, Myjavu a Zemplín.

Ožívají před námi lidové zvyky, jako například lyrický ženský tanec Vitaj, jar v čele s Vesnou, královnou jara. Často jsou tance inspirovány lidovými hrami v podání mužské části souboru. Virtuózní Palicový obsahuje spojování, proplétání a přeskakování holí, které za chvíli fungují jako hudební nástroj, když se s nimi tluče o zem. Tanečníci je využívají i ve stylizovaných soubojích, anebo slouží jako rekvizity, se kterými točí jako „mažoretky“ či je vyhazují do vzduchu. Nechybí ani typičtí „Jánošíci“, kteří skáčou nad vatrou a svými šikovnými „kousky“ s valaškami a biči překvapují publikum v Po valasky od zeme. Také inspirace řemeslnickými tanci (Pozdišovskí hrnčiari) přináší zajímavé choreografické obrazy. Program je doplněn několika čistě hudebními vstupy slovenských halekaček, hrou na fujaru nebo cimbálovým sólem s doprovodem smyčců. Je zážitek sledovat muzikanty přímo na jevišti. První i druhá část večera mají velkolepá finále v podobě párových temperamentních tanců, které zaplní celé jeviště a dávají vyniknout krásným barevným krojům.

Po valasky od zeme (Lucnica). Foto: Petr Brenkus.

To, co dělá celý program nezapomenutelný, je ale jeho interpretace. Mladí tanečníci jsou vybaveni technikou, spontánním projevem a obrovským nasazením. Jejich úkol však spočívá nejenom v tanečním umu, ale i v šikovnosti, přesnosti a synchronizaci. Tance jsou stavěny na efekt. A kdo má tento styl rád, určitě si přijde na své. Brněnské publikum bylo nadšeno a odměnilo slovenské hosty mohutným závěrečným potleskem vstoje. Lúčnica se teď stěhuje do Prahy, kde se představí ve vší parádě v O2 areně.

Psáno z představení 8. listopadu 2015 Janáčkovo divadlo v Brně.

Lúčnica / Reprezentační program
Choreografie a režie: prof. Štefan Nosáľ
Kostýmy: Šarlota Kišová a Dagmar Roháčová
Scéna: Ján Ťapák
Primáš: Martin Smolko

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Štefan Nosáľ

Lúčnica

Janáčkovo divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: