Absolventské představení Taneční konzervatoře Ivo Váni-Psoty

Absolventské představení Taneční konzervatoře Ivo Váni-Psoty

Absolventské představení Taneční konzervatoře Ivo Váni-Psoty

Jako každý rok i letos proběhlo absolventské představení čtvrté pražské konzervatoře v krásných prostorách Vinohradského divadla. Za rok škola oslaví dvacetileté výročí svého vzniku (dříve existovala pod názvem 1. Soukromá taneční konzervatoř), již letos ale dostala velký dárek v podobě přislíbení nových prostor v Praze 17 – Řepích. S podporou této městské části tak plánuje rozšířit své pole působnosti a mnoho ambiciózních projektů. Absolventské představení se odehrávalo v tradičním duchu. První polovina patřila převážně klasickému repertoáru s několika ukázkami moderního a lidového tance, druhá polovina obsahovala více současných choreografií, ale i charakterní a scénická čísla.
Program otevřeli studenti prvního a druhého ročníku s lidovým tancem Bažant, následovalo několik klasických variací a duetů (například pas de deux z třetího jednání baletu Raymonda v podání absolventů Viktorie Vávrové a Robina Valáška). Zajímavá byla choreografie Heleny Frolíkové s názvem Piaf na hudbu Ch. Dumonta, kterou zatančila Andrea Šamonilová, „Terpsichora roku 2012“. Toto ocenění rozdává každoročně sdružení rodičů a přátel školy Terpsichora, o.s. Kromě klasických choreografií byla uvedena i díla současnějších autorů neoklasického stylu, například Pas de deux George Balanchina (h. P.I. Čajkovský) v podání Andrey Šamonilové a Pavla Kremsy, absolventa konzervatoře a nyní člena baletu Státní opery a Národního divadla. Druhou takovou choreografií byly Ghost dances Christophera Bruce a zpestřením byl rovněž tanec Odalisek z baletu La Bayadére v převzaté choreografii N. Makarové. Jako host vystoupila rovněž Lucie Skálová, v současné době sólistka baletu Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě, která zatančila moderní choreografii E. Trottiera z bletu U2 – Ty taky?, píseň Sad Autumn.
Druhá polovina začala povedeným Dřeváčkovým tancem z baletu Car a tesař, interpretovaným žáky nižších ročníků Ludmilou Novotnou, Danielem Šmrhou, Markétou Jedličkovou a Natálií Matyskovou, na scéně nechyběly ani pověstné holandské mlýny. Následoval Pochod toreadorů z Dona Quijota, ve kterém se představili všichni pánové z absolventského ročníku. Zbytek večera již patřil současným choreografiím moderního a jazzového charakteru a také dalším lidovým tancům. Současný a jazzový tanec byl zastoupen díly Venduly Reinbergrové (lyrické Lonely, gymnastické That´s us, duet L´amour c´est la mort na hudbu Radůzy a choreografie pro dívky 4. ročníku Against), Mirky Eliášové (Ispirace na hudbu A. Vivaldiho) a s jedním číslem se v roli choreografa představil i letošní absolvent Robin Valášek (akrobatická choreografie Sen). Z lidových tanců mohli diváci vidět ještě lašského Zbujana, veselý ukrajinský tanec Molotočka a na závěr energické tance z jihovýchodního Slovenska Verbuňk, Čardáš a Čapáš. Lidové tance tedy tradičně zakončily absolventské představení školního roku 2011/2012 a nyní nezbývá, než popřát absolventům mnoho úspěchů v jejich (nejen) uměleckém životě. Divadlo Na Vinohradech, 24. červen 2012.

Maturanti a absolventi 2012: Kristýna Brychtová, Jan Buchtela, Monika Čižmáriková, Andrea Havlíčková, Matyáš Chrt, Čanda Jaffarová, Klára Kotlanová, Robin Valášek, Andrea Šamolinová, Viktorie Vávrová.  Foto: Ondřej Odehnal

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: