AXA in action: hotel v okupaci umělců

AXA in action: hotel v okupaci umělců

AXA in action: hotel v okupaci umělců

Ojedinělý umělecký počin se odehrál tento víkend v pražském hotelu AXA. Hotel, který po mnoha letech fungování čeká rozsáhlá rekonstrukce, byl na posledních pár dní své současné existence vydán na milost a nemilost výtvarnému, audiovizuálnímu a performativnímu umění. Tak vznikl třídenní festival Axa in action.
Prostor hotelového pokoje se stal pro každého z více než osmdesáti zúčastněných umělců výchozím bodem pro tvorbu. Byl výstavní síní, jevištěm, laboratoří, koncertním sálem, ale především byl inspirací. Hotelový pokoj skrývá tisíce příběhů, je to prostor nikoho a všech, svobody a zároveň odcizení. Všechny tyto možnosti byly zpracovány v různých podobách různými umělci z České republiky, ale i ze světa.
Diváci bloudící čtyřmi patry hotelu mohli potkat umělecké instalace, videoprojekce, čtení poezie, hudební produkce a různé druhy performance divadelní či pohybové. Mezi krátká představení pohybovějšího charakteru (jednotlivé produkce trvaly maximálně třicet minut) pařila pantomimická scénka s projekcí brooklynského umělce Piehole s názvem Please make up the hotel room nebo divadelně pohybový experiment Moat´s Ear další newyorské skupiny Magnus, Miller&Truman, která zabrala chodbu celého jednoho patra. Z tanečních umělců se na festivalu představili mladí umělci Veronika Rinowski, Jana Novorytová a Pedro Prazeles s krátkým číslem Hotel room a také choreograf Palo Kršiak s tanečnicí Janou Vránou a jejich Manželství (bohužel představení této nadané dvojice neměla redaktorka možnost zhlédnout).
Jedním z nejvýraznějších pohybových počinů bylo novocirkusové minipředstavení Do Gala. Jeho autorem je skupina Tri-in-verse, trojice performerů Jana Ryšlavá, Jonáš Janků a Klára Hajdinová. Když jsou diváci vpuštěni do pokoje, uvidí spát jednu osobu v koupelně na zemi a další dvě na posteli. Zdánlivě normální hotelový pokoj, ale několik detailů jako například polštář, kelímky, pytlíky a noviny nalepené na stropě tuto normalitu poněkud ruší. Za okamžik se začínají herci probouzet a rozjíždí akrobatickou sekvenci ospalého vstávání. Vzájemné zvedání na posteli, protahování se těmi nejpodivnějšími způsoby, balancování v náročných zvedačkách, čištění zubů a česání vzhůru nohama. Jistota interpretů v této první části značí dokonale zvládnuté řemeslo, kromě toho ale zaujme i výrazový projev herců. Ospalost, zívání a typická zmatenost krátce po probuzení vtipně kontrastuje se složitými akrobatickými kreacemi. Po úvodním protažení povytahují performeři z různých bizarních míst pokoje typickou francouzskou snídani (croissanty na skříni, kávové hrnky v šuplících atd.). Ale ani během snídaně nepřestávají míchat komický koktejl pohybově akrobatického divadla. Croissanty a francouzská hudba rychle evokují Paříž, a tak dívky přemluví svého přítele, aby si udělali výlet. Nezbývá, než se hodit do gala (převlékání dívek v zavřené skříni) a chytit letadlo. Celé toto představení se nese v lehce hravém duchu, performeři originálně a vtipně využívají celý prostor pokoje a jeho vybavení. Jako jedni z mála „umělců z hotelu“ přenesli na návštěvníky pozitivní emoce a ve svém pokoji vytvořili velmi příjemnou atmosféru.
Kvalita jednotlivých produkcí a instalací na festivalu se různila, přesto byl tento projekt velmi zajímavým počinem. Jedno velké site specific, které spojuje všechny formy mladého současného umění. Axa in action, Hotel AXA v Praze, 2.–4. prosince 2011 Foto: Jakub Frey

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: