Studentská Thálie 2015

Ve středu 11. března 2015 se na Nové scéně Národního divadla v Praze uskutečnila finálová přehlídka, na kterou navazovalo slavnostní předávání cen Studentské Thálie pro rok 2015. Večer otevřely vernisáž výstavy Salva a Čtení ve foyer. Následný soutěžní program zahájila dílem Život je hra vítězka loňského ročníku a absolventka Mezinárodní konzervatoře Praha Anna Beránková. Z celkového počtu sedmdesáti prací na téma Salva neboli hromadný výstřel postoupilo do finálového večera pět divadelních autorských počinů. Soutěžním kláním provázela moderátorská dvojice studentů herectví Klára Šalomounová a Matěj Vejdělek. 

Impra s prezidentem herecké asociace Jiřím Hromadou. Foto: Robert Čížek.

Impra s prezidentem herecké asociace Jiřím Hromadou. Foto: Robert Čížek.

První se představilo Duo Bändy, v podání Kláry Kubištové a Ilony Maňasové, s autorským tvarem Dělo roku!. Herecké a pěvecké číslo s odlehčenou atmosférou na námět udělování cen v různých kategoriích bylo provázáno projekcí, kde autorky předvedly i hru na nástroje.

Klára Kubištová a Ilona Maňasová. Foto: Robert Čížek.

Titul Ve víru času aneb Co vše viděla šlechtična studentů Gymnázia Jaroslava Seiferta vylíčil příběh šlechtičny, která se i po smrti objevuje v přítomnosti a zasahuje do dění. Celý výstup aristokratka ladně uzavřela úvodní větou: „Nevypadám na tom obraze příliš staře?“, čímž diváky ujistila, že tajemné události způsobila právě ona.

Hanny Firla. Foto: Roman Čížek.Po pauze se na scéně objevila skupina IMPRA z Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka. Herci Hanny Firla a Ondřej Král improvizovali přímo na místě s hudebním doprovodem Igora Ochepovského. Využili také projekci, na níž důvtipně vytvářeli zmnožený dojem a na plátně se objevili vícekrát. Pomocí hry s barvami a přechody mezi nimi dotvářeli dějovou linii.

Večer pokračoval ve znamení tance pod taktovkou studentů konzervatoře Tanečního centra Praha s choreografií Aleše Hanzalíka The Purge. Sólistka se sborem ukázaly bohaté technické dovednosti, které podtrhly nastolenou mystickou a dramatickou atmosféru.

Na závěr se představili studenti skupiny UnderZ z Gymnázia Na Zatlance. Sonet 5a15a aneb Myšlenková inscenace rozehrál příběh básníka píšícího sonet. V zadní části scény ztvárňovali herci básníkovy myšlenky. Jednotlivě nebo ve dvojicích vystupovali do popředí a zachycovali atmosféru sonetu, vtipně a důmyslně reagovali na jeho podněty. Tento činoherní tvar zakončil finále soutěže.

Na galavečeru účinkovali zpěvačky Andrea Balharová a Kimi Hajiansbor, pěvecký studentský sbor Besharmonie se sbormistrem Liborem Sládkem a tanečníci Barbora Čermáková a Jan Mouca. Cenu za nejlepší autorský tvar uměleckých škol si odnesla skupina IMPRA, za neumělecké školy uskupení UnderZ. 

Cena za autorský počin putovala k Stanislavu Maturovi. Hanny Firla převzal Cenu prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady, který s potěšením konstatoval, že se celý večer nesl v duchu komunikace, vztahů a lásky. Speciální cenu za výtvarný nápad si odnesla skupina IMPRA, čímž završila největší úspěch, pomyslný hattrick, letošního ročníku. Na pětici vybraných autorů, kteří budou tvořit pod vedením mentorů Petra Koudelky a Lubomíra Brožka, se můžeme těšit v Ozvěnách Studentské Thálie.

Témata článku

Nová scéna ND

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: