Taneční soutěž Naruby

Podtitul soutěže Naruby „Vraťme tanec do života, vraťme život tanci!“ chce poukázat na skutečnost, že taneční umění není pouze o propracovaných pohybech a bezchybném držení těla, ale také o výrazu, prožitku a vyjádření emocí, které tanečník předá divákovi. Název soutěže, ve věkových kategoriích od pěti let až do dospělosti, se odvíjí od soutěžního zadání hudby vzhledem k taneční formě. Jak uvádějí organizátoři: „Zaměřuje se na propojení hudby a tance jakožto rovnocenných partnerů. Choreografie klasického tance mají na výběr z hudby nahrané v novém miléniu, tzn. v roce 2000 a dále. Moderní tanec bude představen v hávu klasické hudby.“ 

Alexandr Veselý. Foto: Kristýna Housková.

Alexandr Veselý. Foto: Kristýna Housková.

Některé choreografie nebyly přesně vyhraněné, a tak se v klasickém tanci objevily i přesahy do moderny, a naopak některá moderní čísla byla spíše jazzová i částečně akrobatická. Porota, ve které mimo jiné zasedaly i takové osobnosti, jako jsou Hana Litterová nebo Michal Štípa, neměla lehké rozhodování i vzhledem k vyhlašování vítězů bezprostředně po ukončení každé kategorie.

Překvapením byla také neobvyklá účast jak diváků, tak soutěžících, a velká konkurence v jednotlivých kategoriích. V kategorii klasického tance 5–10 let byla osvěžující vítězná choreografie Lollipop ze ZUŠ Uherské Hradiště a v kategorii skupin technicky velmi vyspělá choreografie Pas de… Jackson z BP Terpsichoré, která také získala první místo. Zajímavý choreografický nápad s maskou se objevil v čísle Dvě tváře ze ZUŠ P. J. Vejvanovského Hlučín na druhém místě v kategorii sólového klasického tance 11–15 let, první místo v této kategorii patří interpretačně vyspělému dílu So beautiful ze ZUŠ Kuřim. V kategorii skupin vyhrálo první místo dílo Klasika po našem ze ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí, kde hlavní úlohu tančil i vítěz v kategorii moderního tance stejné věkové kategorie a současně držitel ceny Grand Prix Alexandr Veselý za sólo Love this day. V kategorii klasického tance dospělých, věkové ohraničené jako 16+, bylo velmi svěží a technicky brilantní vítězné sólo Anna Karenina Baletní školy Iriny Popové z Olomouce. 

V kategorii moderní tanec 5–10 let překvapilo velmi tanečně i technicky vyspělé sólo Bouřka Tanečního a baletního studia Malex. Ve věkové kategorii 11–15 let získala druhé místo nevšední variace na Habaneru ze ZUŠ L. Janáčka z Frýdlantu nad Ostravicí, v kategorii skupin vyhrála choreografie se současným námětem Velká sleva ze ZUŠ Jižní Město Švihadlo a druhé místo obsadila technicky vyspělá a nápadem zajímavá choreografie Orchestr ZUŠ E. Runda Unisono z Ostravy. V kategorii sól dospělých vynikla na druhém místě contemporary choreografie Serene z Ala Art Brno a nápaditá vítězná choreografie Boxer Baletní školy Iriny Popové z Olomouce. V kategorii skupiny bylo velmi interpretačně i choreograficky výjimečné dílo Cizí elegance skupiny D-company.

Foto: Kristýna Housková.

Cenu Grand Prix získaly skupiny Baletní přípravka Terpsichoré za choreografii Addams Family, což je současně vítěz druhého místa v kategorii klasického tance 11–15 let, a ZUŠ Hrušovany nad Jevišovkou za choreografii Dark Shadows, která se stala i vítěznou v kategorii moderního tance dospělých.

Celková atmosféra soutěže svědčí o faktu, že přehlídek moderního a klasického tance, kromě oficiálních soutěží pro základní umělecké školy, by mohlo být více.

Soutěž se konala letos podruhé s velkým ohlasem především díky přístupnosti věkové i obsahové. Minulého ročníku soutěže se zúčastnilo na 250 tanečníků ze 45 různých tanečních škol a skupin z celé České republiky.

V předvečer soutěže probíhaly workshopy klasického tance pro účastníky i veřejnost s lektorem Národního divadla Brno Gustavem Beserrou Quintansem a lekce jógy a contemporary s Dášou Jiříčkovou. Hodiny se naplnily již několik dní před začátkem celé akce, podobně jako v předchozím roce. 

Kompletní výsledková listina soutěže je zveřejněna na webu Taneční školy Řetězová reakce: http://www.retezovareakce.cz.

Psáno z dění soutěže 30.–31. října 2015, Divadlo na Orlí, Brno.

Výsledky soutěže Klasický tanec

• 5–10 let (včetně)

A – sóla
1. ZUŠ Uherské Hradiště, Lollipop
2. BŠ BcA. Jána Nemce, La Seine
3. ZUŠ Holešov, Petit papillon

B – skupiny 2 a více soutěžících
1. BP Terpsichoré, Pas de… Jackson
2. BŠ Irina Popova, Viva pomodoro
3. Taneční a baletní studio Malex, Hraní s klasikou

• 11–15 let (včetně)

A – sóla
1. ZUŠ Kuřim, So beautiful
2. ZUŠ P. J. Vejvanovského, Hlučín, Dvě tváře
3. –

B – skupiny 2 a více soutěžících
1. BZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, Klasika po našem
2. BP Terpsichoré, Addams Family
3. Unisono – ZUŠ E. Runda, Ostrava, Chyť svoji příležitost

• od 16 let

A – sóla
1. BŠ Irina Popova, Olomouc, Anna Karenina
2. Tanzstudio A Giessen, The Dragon’s Soul
3. Veselý Bohumír, Can you help me fall in love

B – skupiny 2 a více soutěžících
1. BŠ Irina Popova, Olomouc, Yum Yum
2. Unisono – ZUŠ E. Runda, Ostrava, Derniere Dance
3. ZUŠ Broumov, I love you baby

Moderní tanec • 5–10 let (včetně)

A – sóla
1. Taneční a baletní studio Malex, Bouřka
2. ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, KikiBleška
3. ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, Kočičí variace

B – skupiny 2 a více soutěžících
Čestné uznání: ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, Kocourek Mourek

• 11–15 let (včetně)

A – sóla
1. ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, Love this day
2. ZUŠ L. Janáčka Frýdlant nad Ostravicí, Habanera
3. ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, Tanec ve větru

B – skupiny 2 a více soutěžících
1. Švihadlo ZUŠ Jižní Město, Velká sleva
2. Unisono – ZUŠ E. Runda, Ostrava, Orchestr
3. ZUŠ Hrušovany nad Jevišovkou, Skřítci

• od 16 let

A – sóla
1. BŠ Irina Popova, Olomouc, Boxer
2. Ala Art Brno, Serene
3. ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, S vlastním „JÁ“

B – skupiny 2 a více soutěžících
1. ZUŠ Hrušovany nad Jevišovkou, Dark Shadows
2. D-company, Cizí elegance
3. K. L. A. M.!, Individuality?

Vítězové ceny Grand Prix

ZUŠ Alfréda Radoka, Valašské Meziříčí, za choreografii Love this day; tančil Alexandr Veselý z kategorie moderní tanec, 11–15 let, sólo

ZUŠ Hrušovany nad Jevišovkou za choreografii Dark Shadows z kategorie moderní tanec, 16+ let, skupiny; tančily Jindřiška Fialová, Monika Kenerešová, Darina Kvasničková, Kateřina Kulíková, Veronika Luskačová a Tereza Jugová

Baletní přípravka Terpsichoré za choreografii Addams Family z kategorie klasického tance, 11–15 let, skupiny; tančili Vojtěch Exner, Josefína Bečvářová, Viktorie Vinklerová, Karolína Maletová, Michaela Horná, Sofie Skalíková, Jasmine Joan Parpel, Adéla Čechová, Tereza Srbová, Ilarija Pavlovičová, Johana Zafarová a Kateřina Roučková

Témata článku

Hana LitterováMichal Štípa

Divadlo na Orlí

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: