Česká taneční platforma: Několik otázek pro Karolínu Hejnovou, členku skupiny ME-SA

Česká taneční platforma: Několik otázek pro Karolínu Hejnovou, členku skupiny ME-SA

Česká taneční platforma: Několik otázek pro Karolínu Hejnovou, členku skupiny ME-SA

Karolína Hejnová je zakládající členkou taneční skupiny ME-SA, která na české scéně působí již pátou sezónu. Posledním realizovaným projektem skupiny bylo představení Much more than nothing. Tato choreografie vzniklá ve spolupráci se slovenským duem Stanem Dobákem a Peterem Šavelem byla vybrána do letošního programu České taneční platformy. Skupina ME-SA nezískala v loňském roce žádnou finanční podporu Ministerstva kultury, přesto jste dokázali vytvořit velmi úspěšné představení Much more than nothing. Kde sháníte prostředky a jak v současnosti fungujete?
Jediná přímá podpora Much More ThanNothing pocházela od Nadace život umělce, a to ve výšce 10.000 Kč! Zásadním se proto stal vstup Studia ALTA, které ho vzalo pod sebe a jako takový ho z velké části zafinancovalo. Much More ThanNothing se podařilo zrealizovat pouze díky obrovskému nasazení všech zúčastněných a chuti zkusit něco společně vytvořit, a to téměř bez nároku na honorář. Much More vzniklo v deseti parných červnových dnech z radosti a zvídavosti a bez jakýchkoli ambicí - a nakonec je z toho „mnohem víc než nic“, vlastně náš nejúspěšnější projekt, který spojuje několik skvělých tanečnic, které se v českém prostředí pohybují, ať už je to Tanečnice roku 2012 Lucia Kašiarová, Tanečnice roku 2010 Tereza Ondrová nebo zakládající členka ME-SY a neméně úžasná tanečnice Martina Hajdyla Lacová. Myslím, že ten projekt je také strašně příjemný tím, že nabourává určité škatulky, které se v tom našem malém českém tanečním prostředí vytvořily, protože přivádí na jeviště tanečnice, které jinak úspěšně působí v jiných českých souborech (VerTeDance, Lenka Vágnerová &Company, Farma v jeskyni atd.). A samozřejmě přináší jedinečnou poetiku Petera Šavela a Stana Dobáka, choreografů projektu - a to skutečně stojí za vidění, v českém prostředí jde o jedinečnou záležitost.
Na rok 2013 jsme podporu získali od MHMP i MKČR, tudíž situace snad už bude trochu normálnější. Ale v zásadě fungujeme pořád stejně: snažíme se uvádět jednu premiéru ročně a zbytek roku co nejvíc reprízovat již vzniklé projekty v ČR i zahraničí - to se teď i díky Much More ThanNothing daří trochu víc než dřív, tak jenom doufám, že to bude stále lepší a lepší! Projekt  Much more than nothing byl vybrán mezi 20Priority Companies 2013“ networku Aerowaves. Jak se tento úspěch projevuje? Plánujete výjezdy do zahraničí s tímto představením?
To je velmi zajímavá otázka. Komukoli z tanečního prostředí (i v zahraničí) řeknete, že Váš projekt vybrali mezi „Priority Companies“, vzbudí to nadšení. Ale reálně se vlastně až tolik neděje - pevně věřím, že je to jenom otázka času a snažím se to i skrze tento Aerowaves výběr protlačit, kde se dá. Velké ocenění je také to, že Much More Than Nothing pojede na festival Spring Forward, který pořádá síť Aerowaves a který proběhne 3.-5.5. v Curychu. Organizátoři slibují, že se tam sjede přes 100 hostů z celého světa, kteří si budou vybírat program pro své festivaly a prostory - tak třeba naše chvíle ještě přijde. Samozřejmě výjezdy bychom plánovali moc rádi, ale pro každou mladou skupinu je to těžké, budování kontaktů je prostě běh na dlouhou trať. Jaké další projekty chystáte tuto nebo příští sezónu?
Chystáme nový projekt se švédským choreografem Rasmusem Ölme, bývalým tanečníkem vlámského souboru Ultima Vez a také skvělým pedagogem, který už vedl opakovaně workshopy v Praze. Premiéra je naplánována na podzim 2013. A samozřejmě dále uvádíme Much More Than Nothing i SoloS a Between a rock and a hard place, v Praze vždy ve Studiu ALTA. Taneční skupina ME-SA působí již pátou sezónu. Zakládající tanečnice Karolína Hejnová, Hana Kalousková a Martina Hajdyla Lacová spolu s choreografkou Ji-Eun Lee vytvořily úspěšná představení Angels and Demons, Blame me a Objekty a zrnka, k dalším zajímavým projektům patří například site-specific v synagoze na pražské Palmovce s názvem Echoes, který získal cenu diváka na České taneční platformě 2010. Na podzim toho samého roku uvedla skupina premiéru děl Nikdy krásný zpěv choreografky Lenky Vágnerové a Between a rock and a hard place, který byl vytvořený ve spolupráci se slovenskou formací Debris Company. Mezi poslední realizované projekty patří tryptich SoloS, druhý autorský počin ME-SY a  Much more than nothing, který měl premiéru v červnu 2012. Právě poslední zmiňovaná choreografie, která vznikla ve spolupráci se slovenským choreografickým duem Stanem Dobákem a Peterem Šavelem, byla vybrána do letošního programu České taneční platformy. V tomto představení vystupují kromě členek ME-SY i další významné české tanečnice, jako Slovenka Lucia Kašiarová, členka VerTeDance Tereza Opavská a Andrea Opavská. Jeho úspěch již překročil hranice naší země, když byl vybrán mezi 20 „Priority Companies“  prestižního networku Aerowaves.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: